Wielki Beskid Mały

 

Kierując się na południe Polski od strony Śląska lub Krakowa, trafiamy na widniejący w oddali wspaniały pas górski, jaki tworzą nachodzące na siebie pasma Beskidów. Ów region rozciąga się pomiędzy rzeką Sołą na zachodzie a Sakwą na wschodzie i, choć jego góry, jak sama nazwa wskazuje, nie imponują wysokością, cieszy się on rosnącą popularnością.

Beskidzkie trasy przebiegają przez wioski mieszczące się na stokach gór. Prowadzą urokliwymi dolinami rzek wijącymi się i wznoszącymi na wysokie górskie przełęcze, które wynagradzają zmęczonego wędrówką turystę imponującymi widokami. W Beskidzie czas płynie inaczej, wolniej, ludzie stają się serdeczni, nawet jedzenie smakuje lepiej. Na spragnionego wrażeń, ale też wytchnienia turystę czekają nie lada atrakcje. Jedną z nich jest Góra Żar, szczyt leżący niedaleko Żywca i wznoszący się ponad Czernichowem, Międzybrodziem Żywieckim oraz Międzybrodziem Bialskim. Ze szczytu rozpościera się piękna panorama okolicy, na miejscu znajduje się również zbiornik wodny Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar, tor saneczkowy i liczne trasy rowerowe. Ciekawą atrakcją są również paralotniarze, którzy wybrali szczyt na rozwijanie swojej pasji. Kolorowe paralotnie dodatkowo urozmaicają i tak już piękny widok.

W Beskidzie Małym warto odwiedzić wieś Rzyki, której walory przyciągały przez wiele lat samego Jana Pawła II. To właśnie tutaj znajduje się stara kuźnia, przy której Papież odpoczywał po licznych górskich wędrówkach oraz jego ulubiony szczyt o urozmaiconych trasach – Jawornica, zwany od 1981 roku Groniem Jana Pawła II.Jest to jedyny w Polsce szczyt nazwany imieniem naszego wielkiego Polaka. Przy schronisku na Leskowcu krzyżują się liczne szlaki turystyczne, a wśród nich Szlak Białych Serc z Rzyk Jagódek, przystosowany do umiejętności osób starszych i niepełnosprawnych. Wysiłek piechurów zostanie wynagrodzony na szczycie, gdzie znajduje się Sanktuarium, w kaplicy którego jest fotel, na którym Jan Paweł II siedział podczas wizyty w Skoczkowie 1995 roku oraz ołtarz z inskrypcją: „Jest nas troje: Bóg, góry i ja”. Kierując się przez Leskowiec w stronę Przełęczy Kocierskiej natrafiamy na Czarny Groń, który przyciąga wielu turystów. Okoliczne szczyty takie jak Klimaska, Turoń, Pracica czy Potrójna to wspaniałe miejsce na piesze i rowerowe wycieczki. Z pewnością niejednego zaskoczy możliwość uprawiania narciarstwa w tym terenie, gdzie na stokach Leskowca, swoja przygodę pierwsi narciarze rozpoczęli już 1953 roku na pierwszym w Beskidach wyciągu zaczepowym.
– Szczyt Pracicy, choć nie najwyższy, daje do dyspozycji wiele szlaków, a zimą tras narciarskich. U podnóża Czarnego Gronia znajduje się zaś park linowy, korty tenisowe, lodowisko, oberża, hotel czy nawet spa. Jest to więc miejsce zarówno dla rodzin z dziećmi, par, czy wytrawnych piechurów i narciarzy – tłumaczy Elżbieta Wisiorek, Wiceprezes kompleksu Czarny Groń znajdującego się u podnóża góry.

Na wschodzie Beskidu Małego coś dla siebie znajdą grotołazi. Celem ich wyprawy powinna stać się Grota Komonieckiego, czyli jaskinia leżąca 700 m n.p.m., na południowy wschód od szczytu Łamana Skała. Grota ma powierzchnię 115 m kwadratowych, 2 metry wysokości i 15 szerokości. Uroku jaskini dodaje strumień potoku Dusica spływający po płycie skalnej, który zamarza w zimie i tworzy niepowtarzalne formy lodowe. Nieopodal groty znajduje się wodospad Dusicy – największa taka atrakcja w Beskidzie Małym. Oprócz najbardziej popularnej Jaskini Komonieckiego region oferuje grotołazom trzy inne groty – Czarne Działy I, II i III.
Po górskich wycieczkach można zapragnąć odpoczynku nad wodą. Malownicze Jezioro Międzybrodzkie rozlewa się na długości ok. 5 km i z powodzeniem przyciąga zmęczonych piechurów piaszczystymi i trawiastymi plażami, a także widokiem błękitnej tafli na tle szczytów.

Beskid Mały to wspaniałe miejsce dla wymagających turystów, którzy chcą się zmęczyć na trasach, ale także dla całych rodzin – seniorów i dzieci. Trasy górskie są zróżnicowane i każdy da sobie na nich radę, a zdobyte szczyty oferują dodatkowe atrakcje, takie jak trasy saneczkowe, piękne widoki, smaczne jedzenie i serdecznych ludzi w schroniskach.

http://ttg.com.pl/