Willa „Atma”

Willa „Atma”

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma”

Zwiedzając wspomniane muzeum, jako jedyną taką placówkę, która gromadzi pamiątki po kompozytorze Karolu Szymanowskim, mogliśmy bliżej zapoznać się z życiem tego wielkiego człowieka. Atma znajduje się w Zakopanem, przy ulicy Kasprusie 19.

Dzieje Atmy, w tłumaczeniu „duszy”

Willa „Atma” została zbudowana w 1895 roku przez Józefa Kasprusia-Stocha, jako pensjonat dla zwiedzających Zakopane turystów. W latach 1930–1935 mieszkał w niej Karol Szymanowski. Opuścił on Zakopane i Polskę w listopadzie roku 1935, wyjeżdżając na leczenie do sanatorium w Szwajcarii. Pomysł stworzenia muzeum kompozytora zgłosił już w 1937 roku kompozytor Michał Kondracki. Jednakże lata okrutniej II wojny światowej, nie dopuściły do realizacji tego przedsięwzięcia. Po wojnie pomysł ten zrealizowała Krystyna Dąbrowska, siostrzenica i spadkobierczyni Szymanowskiego. Fundusze potrzebne na wykup willi zebrał Jerzy Waldorff.

Dar dla Muzeum Narodowego

W 1974 roku, willa została przekazana Muzeum Narodowemu w Krakowie, które po 2 latach remontu dnia 6 marca 1976 roku, udostępniło ją zwiedzającym. Po wyprowadzeniu się z niej Karola Szymanowskiego, „Atma” była używana jako budynek lokatorski, nie wykonano w niej pełnej rekonstrukcji pomieszczeń, z czasu gdy zamieszkiwał tu artysta. Gdy willa ta stała się obiektem muzealnym, na podstawie zdjęć i opisów odtworzono wiernie gabinet kompozytora, a pozostałym pomieszczeniom nadano klimat z okresu międzywojnia.

Dzieła Witkacego

W dniu 29 marca 2007 roku, z okazji inauguracji Roku Karola Szymanowskiego do „Atmy” powróciły dwa portrety kompozytora autorstwa Witkacego, które do roku 1936 stanowiły część oryginalnego wyposażenia willi. W gablocie muzeum znajduje się ekspozycja odznaczeń przyznanych Karolowi Szymanowskiemu, jego galowy strój, a opodal mogliśmy zobaczyć jego fortepian, który dał Szymanowskiemu sławę na cały świat.

Ewa Michałowska – Walkiewicz

Foto: Willa „Atma” źródło: https://mnk.pl/oddzial/muzeum-karola-szymanowskiego