WIOSENNY BAL DZIENNIKARZA W CHICAGO

Od lewej: Grażyna Zajączkowska; Zbigniew Banaś, Grażyna Auguścik;Idalia Błaszczyk; Grażyna Sygitowicz

WIOSENNY BAL DZIENNIKARZA W CHICAGO

Autor: Ania Navas

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w Ameryce już po raz drugi zorganizowało w Chicago Bal Dziennikarza.

W poprzednim roku wydarzenie to odbyło się w lutym i miało rozszerzoną formę inauguracyjną. Tym razem postanowiono przesunąć datę na wiosnę, co wydaje się być bardzo słuszną decyzją. Wydarzeniu pod nazwą Wiosenny Bal Dziennikarza organizatorzy nadali bardziej kameralną formę.

W tegorocznej imprezie uczestniczyło ponad 100 osób. Bal odbył się w pięknej sali bankietowej „ Allegra Banquets” w Schiller Park, w dniu 13 kwietnia 2024 roku.

Obecnym prezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Ameryce jest pani Grażyna Zajączkowska, która wraz z Grażyną Sygitowicz ( wice-prezes SDPA) oraz Jadwigą Rup ( skarbnik SDPA) wzięła na siebie trud zorganizowania tej prestiżowej gali. Prowadzenia balu podjęły się Grażyna Sygitowicz i Jadwiga Rup.

Od lewej: Prezes SDPA Grażyna Zajączkowska, Wice-Prezes, Grażyna Sygitowicz i były Prezes SDPA, Zbigniew Banaś

Podczas tego udanego wydarzenia kulturalnego na chicagowskiej scenie polonijnej wręczono trzy nagrody specjalne SDPA za 2024 rok. Nagrodzeni zostali wybitni przedstawiciele Polonii, związani ze środowiskiem chicagowskim.

Od lewej:  Jadwiga Rup, Grażyna Zajączkowska, prof. Dominic Pacyga, Grażyna Auguścik, Idalia Błaszczyk, konsul RP Marek Arciszewski

Idalia BŁASZCZYK, za dziennikarską pracę na rzecz Polonii. Dorobek Idalii Błaszczyk to niemal 40 lat radiowej pracy dziennikarskiej w Polsce i w Stanach Zjednoczonych. Autorka codziennego radiowego programu „Co słychać?”, emitowanego w USA od 1990 roku zaskarbiła sobie zasłużoną sympatię słuchaczy. Do 1994 roku pracowała w Radiu 750 AM. Urodzona w Łodzi, tam też ukończyła studia na Wydziale Filologii Polskiej UŁ. Już na studiach współpracowała z Rozgłośnią Harcerską w Warszawie, potem kilkanaście lat w Rozgłośni Polskiego Radia w Zielonej Górze.

Grażyna AUGUŚCIK, za imponujące osiągnięcia artystyczne. Czołowa wokalistka jazzowa w USA, znana także w Polsce i w wielu krajach świata. Jest także kompozytorką, aranżerką i producentką muzyczną. Nagrała 23 albumy. Od ponad 34 lat mieszka w Chicago, ale często bywa i występuje na koncertach w Polsce.

Grażyna Auguścik debiutowała w 1977 roku. Dwa lata później zdobyła główną nagrodę w konkursie debiutów w Opolu. Po ukończeniu studiów w Polsce i nagraniu swojego pierwszego albumu Sunrise Sunset, który ukazał się w 1988 roku, trafiła do prestiżowej Berklee College of Music w Bostonie. Dyplom otrzymała w 1992 roku z wyróżnieniem z rąk Phila Collinsa i Ala Jarreau.

Jest niezaprzeczalnie jedną z najoryginalniejszych wokalistek jazzowych.

Prof. Dominic A. PACYGA.

Emerytowany wykładowca akademicki wydziału historyczno-humanistycznego Columbia College w Chicago. Nagrodzony za wybitną pracę historyczną i akademicką dotyczącą Polonii w Chicago. Autor siedmiu książek oraz wielu artykułów. Gościnnie wykładał na wielu uniwersytetach na świecie, w tym na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Wkrótce ukaże się kolejna książka jego autorstwa poświęconą dziejom polskiej imigracji.

Od lewej: Grażyna Sygitowicz, Idalia Błaszczyk; prof. Dominic Pacyga; Grażyna Auguścik, Grażyna Zajączkowska; Zbigniew Banaś

Gościem honorowym tegorocznego Balu Dziennikarza był pan Michal ARCISZEWSKI, Konsul ds Prawnych w Konsulacie RP w Chicago. Gratulując laureatom, powiedział m.in; „Państwa zasługi w swoich dziedzinach inspirują nas wszystkich i są świadectwem siły, pasji, poświęcenia i doskonałości’.

Michal ARCISZEWSKI, Konsul ds Prawnych w Konsulacie RP w Chicago

Na balu obecni byli również: Zbigniew Banaś ( współzałożyciel i były, pierwszy prezes SDPA) , Gabriela Ner, (Królowa Parady 3 Maja), Monica Lebensztejn ( Pierwsza Dama Dworu Parady z 2021), młode przedstawicielki Legionu Młodych Polek w Chicago, przedstawiciele Muzeum Polskiego w Ameryce, członkowie Polish Fishing and Hunting Club w Chicago.

Przedstawiciele organizacji polonijnych w Chicago z lauretami Balu Dziennikarzy

Wśród wielu dziennikarzy mediów polonijnych z Illinois, Teksasu i Florydy, obecny był również na Balu najstarszy stażem dziennikarz i fotograf z Chicago, red. Andrzaj Baraniak.

Na fotografii: Krystyna Teller, wydawca  Polish News wraz z  red. Andrzejem Baraniakiem

Doskonałą oprawę muzyczn0-artystyczną zapewnili artyści: Ania Włoch, Bogdan Łańko i Jan Zieńko w pierwszej części balu oraz zespół „The New Deal Gypsy Jazz” w części drugiej.

Polonijni artysci świetnie bawili gości. Od lewej: Jan Zieńko; Bogdan Łańko i Ania Włoch

Goście balu mogli tańczyć przy muzyce świetnego zespołu: „The New Deal Gypsy Jazz”

Szczególne podziękowania należą się ofiarodawcom na cichą aukcję klubu, z której to dochód przeznaczony został na ufundowanie stypendiów dla przyszłych adeptów dziennikarstwa polskiego pochodzenia.

Jubiler „ Adam’s Jewerly” z Chicago przeznaczył na ten cel kilka swoich pięknych kosztowności zaś artystka Małgorzata Szymańska-Cegiełka wybrane akwarele swojego autorstwa ( mscegielka.art).

Od lewej- dziennikarki: Jolanta Waltos z Chicago; Ludmila Mitula z Dallas; Ania Navas z Miami Beach, Fl.  Foto: Andrew T. Mikolajczyk

Goście Balu. Od lewej Barbara Bilszta -Niewrzoł i Wojciech Niewrzoł – Paderewski Symphony Orchestra w Chicago (PASO) oraz Krystyna Teller, wydawca Polish News z Miami, FL

Od lewej: Monica Lebensztejn,  red. Andrew T. Mikolajczyk, Gabriela Ner

Wiosenny Bal Dziennikarza 2024 był imprezą ze znakomitą, kameralną atmosferą, sprzyjającą nawiązaniu nowych znajomości pomiędzy dziennikarzami mediów polonijnych z różnych środowisk. Nic nie zastąpi kontaktów osobistych, które mogą przerodzić się w długotrwałą współpracę.

Warto uczynić Bal Dziennikarzy imprezą powracającą każdego roku.

Szanowni goście  Balu z tegorocznymi laureatami 

 

Sympatyczni goście Balu Dziennikarza 2024 w Chicago

SDPA to powstała w roku 2016 z inicjatywy chicagowskich dziennikarzy niezależna organizacja środowiska zawodowego mająca na celu jego integrację ponad politycznymi czy też biznesowymi podziałami, rozwój i doskonalenie zawodowe a także kształcenie młodych dziennikarzy oraz współpracę z różnymi organizacjami medialnymi ze wszystkich Stanów na terenie USA.

Zainteresowanych zachęcamy do odwiedzenia internetowej strony STOWARZYSZENIE DZIENNIKARZY POLSKICH W AMERYCE (SDPA) na Facebooku.

Więcej zdjęć w Albumie PN pod linkiem

https://photos.app.goo.gl/KdjdFwX5d4tMkWxL6