Włochy odblokują libijskie pieniądze

Wcześniej Berlusconi rozmawiał z członkiem kierownictwa Narodowej Rady Libijskiej Mahmudem Dżebrilem.

Środki te stanowią część libijskich aktywów zamrożonych we włoskich bankach. Włochy nie ujawniły, jaka dokładnie jest to kwota.

Libijska opozycja twierdzi, że pilnie potrzebuje co najmniej 3,5 miliarda euro z amrożonych aktywów na wypłatę wynagrodzeń, zapewnienie podstawowych usług i naprawę instalacji naftowych.

Uczestniczący w spotkaniu minister spraw zagranicznych Franco Frattini poinformował, że Rzym wypłaci pieniądze na poczet odmrożenia środków libijskich zdeponowanych we włoskich bankach. Natomiast rzecznik włoskiego rządu sprecyzował, że właściwe odmrożenie libijskich aktywów może nastąpić jedynie na mocy europejskiego porozumienia lub w ramach ONZ.

Berlusconi podał również, że za kilka dni w Bengazi zostanie podpisane porozumienie między włoskim koncernem naftowym ENI a nowymi władzami Libii w sprawie bezpłatnego dostarczania dużych ilości gazu i paliwa, aby zaspokoić bieżące potrzeby Libijczyków.

 

Na konferencji prasowej po spotkaniu z Berlusconim w Mediolanie, Dżebril, człowiek numer 2 powstańczej Rady, ostrzegał, że Libii grozi destabilizacja bez natychmiastowej pomocy finansowej od Zachodu. Środki te umożliwią przywrócenie usług i wypłatę zaległych świadczeń. – Największym elementem destabilizującym byłaby niemożność zapewnienia podstawowych usług przez Narodową Radę Libijską i niewypłacenie pensji ludziom, którzy od miesięcy nie dostali pieniędzy – przekonywał.

– Nasze priorytety nie mogą być realizowane przez rząd bez natychmiastowego zastrzyku pieniędzy – dodał. Wśród najważniejszych potrzeb Libii wymienił m.in. przywrócenie sądownictwa i odbudowę narodowej armii, której pierwszym zadaniem byłoby rozbrojenie ludzi na ulicach.

Żródło: http://www.money.pl/

 

O najnowszych wydarzeniach w Libii czytaj w Money.pl