Zaproszenie
Kochani Uczniowie, Nauczyciele, Rodzice,
Przed czternastoma laty rozpoczęliśmy dialog z młodą Polonią o polskich sprawach.
Był to rok 30 – lecia rejestracji NSZZ „Solidarność”. Prosiliśmy wtedy, aby uczestnicy Konkursu zebrali rodzinne wspomnienia, jak ich bliscy, żyjący poza granicami, walczyli o wolną Polskę. Ilość i jakość prac konkursowych przeszły nasze najśmielsze oczekiwania i potwierdziły tezę, że wolność wywalczyliśmy wspólnie: my w kraju i Polacy w świecie. Powodzenie pierwszej edycji Konkursu dowiodło jego ważkości dla dzieci i młodzieży polonijnej. Dlatego przez kolejne lata realizowaliśmy Konkurs na całym świecie. W trzynastu edycjach wzięło udział około 13.000 uczestników z ponad 40 – tu krajów świata
Zapraszamy więc dzieci, młodzież i nauczycieli ze szkół polonijnych do udziału w XIV edycji konkursu „Być Polakiem”, moduły A i B. Zachęcamy do zainteresowania Konkursem także tych, których języka polskiego i polskiej historii uczą rodzice i tych, którym w nabieraniu sprawności w posługiwaniu się polszczyzną pomaga komputer lub pracownicy polskich placówek kultury.
W obecnej edycji proponujemy takie tematy:
Moduł A – dla dzieci i młodzieży;
Grupa I – prace plastyczne, wiek 6 – 9 lat
„Polska okiem i pędzlem podróżnika – reportera”.
Grupa II – prace literackie, wiek 10 – 13 lat
„Przygoda jaką przeżyłam/przeżyłem, lub chciałabym/chciałbym przeżyć w Polsce”.
Grupa III – prace literackie, wiek 14 – 16 lat
„Współcześni* polscy odkrywcy i wynalazcy, żyjący i pracujący poza granicami Polski”.
Grupa IV – prace literackie, wiek 17 – 22 lata
„Od Syberii do Londynu. Żołnierze w mundurach i w cywilu w Armii Generała Władysława Andersa”.
Grupa V – prace filmowe, wiek – 10 – 22 lata
„Polska legenda – mój film”.
* Współczesność – epoka historyczna, która trwa do chwili obecnej. Jednak określenie jej początku jest niejednoznaczne w różnych źródłach historycznych. Przyjmijmy w naszym Konkursie, że to hasło dotyczy XX i XXI wieku.
Tegoroczne tematy modułu A – dla dzieci i młodzieży zostały zróżnicowane tak, aby ich autorzy, przygotowując prace konkursowe, bez względu na wiek i umiejętności językowe, mogli odczuwać satysfakcję i radość z powodu swego polskiego pochodzenia. Opracowując zadania konkursowe uczestnicy nabywają nowej wiedzy o Polsce i nabierają biegłości językowej. Te umiejętności zwiększą z kolei ich pewność w mówieniu o Polsce i kreowaniu jej dobrego wizerunku. Konkurs „Być Polakiem” jest więc swoistą „szkołą ambasadorów” dla młodzieży polonijnej.
Tematy dla grup młodszych I i II koncentrują się wokół poznania uroków Polski i opisie emocji, związanych z osobistym spotkaniem z Polską lub tęsknotą za takim spotkaniem. Tematy grup starszych III i IV zachęcają młodzież do zainteresowania się Polakami żyjącymi poza Krajem, których dokonania w pozytywny sposób wpłynęły na postrzeganie Polski we współczesnym świecie.
Temat grupy V, filmowej, stworzonej dla młodzieży o dużej wrażliwości artystycznej, ukaże nam urzekające piękno polskich legend.
Moduł B – dla nauczycieli
Scenariusz lekcji “Gramatyka na wesoło”.
Po raz kolejny zapraszamy nauczycieli do udziału w zmaganiach o laur metodyczny.
W tej edycji zagadnieniem gramatycznym, któremu poświęcimy uwagę, będzie fleksja lub składnia czasownika. Przede wszystkim jednak chcemy skupić się na formie i sposobie przekazu i utrwalaniu materiału gramatycznego. Jaki to sposób? Po prostu wesoły. Przyswojenie trudnych zagadnień językowych znacznie ułatwiają teksty, łączące zabawne treści z przykładami użyć omawianych problemów gramatycznych. Oczekiwane są więc konspekty, w których zagadnienia językowe będą prezentowane uczniom przy pomocy tekstów, ćwiczeń i zabaw dowcipnych, żartobliwych a może nawet nieco krotochwilnych.
Z niecierpliwością czekamy na prace konkursowe.
Wszystkie informacje na stronie www.bycpolakiem.pl, aktualności na FB Konkursu.
Z życzeniami sukcesu w Konkursie “Być Polakiem”.
Zapraszamy do udziału w Konkursie i życzymy powodzenia!
Joanna Fabisiak, Poseł na Sejm RP, Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego
Marek Machała, Koordynator Generalny Konkursu
Tematy XIV edycji konkursu „Być Polakiem”
MODUŁ A – DLADZIECI I MŁODZIEŻY
Grupa I – prace plastyczne, wiek 6 – 9 lat
„Polska okiem i pędzlem podróżnika – reportera”.
Grupa II – prace literackie, wiek 10 – 13 lat
„Przygoda jaką przeżyłam/przeżyłem, lub chciałabym/chciałbym przeżyć w Polsce”.
Grupa III – prace literackie, wiek 14 – 16 lat
„Współcześni polscy odkrywcy i wynalazcy, żyjący i pracujący poza granicami Polski”.
Grupa IV – prace literackie, wiek 17 – 22 lata
„Żołnierze w mundurach i w cywilu w Armii Generała Władysława Andersa:
od Syberii do Londynu”.
Grupa V – prace filmowe, wiek – 10 – 22 lata
„ Polska legenda – mój film”.
MODUŁ B – DLA NAUCZYCIELI
Scenariusz lekcji “Gramatyka na wesoło”
Zapraszamy do udziału !
Marek Machała
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY do XIV edycji konkursu „Być Polakiem” 2023 r. – MODUŁ „A”
Grupa |
Wiek |
Rodzaj pracy |
Temat |
I |
6-9 lat |
Plastyczna |
„Polska okiem i pędzlem podróżnika – reportera”. |
II |
10-13 lat |
Literacka |
„Przygoda jaką przeżyłam/przeżyłem lub chciałabym/chciałbym przeżyć w Polsce” |
III |
14-16 lat |
Literacka |
„Współcześni polscy odkrywcy i wynalazcy, żyjący i pracujący poza granicami Polski”. |
IV |
17-22 lat |
Literacka |
„Żołnierze w mundurach i w cywilu w Armii Generała Władysława Andersa: od Syberii do Londynu”. |
V |
V/I. 9-15 lat, V/II.16-22 lata |
Filmowa |
„Polska legenda – mój film”. |
Proszę wydrukować, wypełnić PISMEM DRUKOWANYM i wysłać ZGODNIE Z REGULAMINEM – § 13:
GRUPA I : FORMULARZ + praca plastyczna przesłana pocztą tradycyjną na adres : Fundacja „Świat na Tak”, Al. Szucha 27, 00-580 Warszawa, Polska. Proszę nie podawać wartości przesyłanych prac, nie załączać deklaracji celnych i wysyłać prace jako listy. Prace plastyczne przesłane emailem znacznie tracą na jakości lecz mogą być wysłane w sytuacji, gdy nie ma możliwości wysłania ich pocztą tradycyjną.
GRUPY II, III, IV: FORMULARZ + praca pisemna wyłącznie na adres email: [email protected] (WYŁĄCZNIE w pliku MS Word, NIE na Dysk Google, Dropbox, pdf, jpg). Prace przesłane pocztą „tradycyjną” na adres Fundacji „Świat na Tak” nie będą przyjmowane do Konkursu.
GRUPA V: FORMULARZ + praca filmowa wyłącznie poprzez wetransfer.com na adres email: [email protected] (NIE na dysk Google, Youtube ani Dropbox!)
TERMIN NADSYŁANIA PRAC (decyduje data stempla pocztowego) : 18 marca 2023 r.
Uwaga: dzieci i młodzież urodzeni przed 18.03 w konkretnym roku – traktowani są jako „STARSI”, piszą w WYŻSZEJ kategorii wiekowej, urodzeni po 18.03 – powinni pisać w MŁODSZEJ grupie.
DANE UCZESTNIKA KONKURSU (proszę wypełnić drukowanymi literami)
Nazwisko.………………………………………………………………..……..………………………… Imię………………………………………………………………………………… Ile lat mieszkasz poza Polską………. Adres Z KRAJEM zamieszkania ………….…………………………………………………………………………………… Data i miejsce urodzenia……………………………………………………………………………………………………………… Adres e-mail uczestnika ………………………………………………………………………………………… Adres e-mail rodzica/opiekuna…………………………………………………………………………………………………. Numer telefonu komórkowego/domowego……………………………………………………………………………………. Szkoła polska do której uczęszcza uczestnik …………………………………………………………………………… Imię i nazwisko Dyrektora szkoły………………………………………………………………………………………………… Adres e-mail, numer telefonu szkoły………………………………………………………………………
POTWIERDZAM ZNAJOMOŚĆ I AKCEPTUJĘ REGULAMIN KONKURSU Podpis uczestnika lub Rodzica/Opiekuna)…………..……………………………………………………………………data………………..