Zwycięstwo Bronisława Komorowskiego

Komorowski

 

Komorowski Według cząstkowych danych z ponad 95 procent obwodów Komorowski otrzymał 8 343 768, a Kaczyński – 7 510 735 głosów. Takie wyniki spłynęły do PKW o godzinie 1:54.

PKW podała wyniki z 24 488 lokali wyborczych, co stanowi 95,01 procent wszystkich obwodów głosowania.

Szef PKW Stefan Jaworski poinformował na konferencji prasowej, że liczba uprawnionych do głosowania wyniosła 29 017 416; kart do głosowania wydano 16 044 051, a ważnych głosów oddano 15 854 503.

To był ostatni komunikat dotyczący cząstkowych wyników. – Ostatni komunikat dotyczący już pełnych wyników głosowania ogłosimy we wczesnych godzinach popołudniowych – zapowiedział szef PKW Stefan Jaworski.

 Kaczynski W Stanach Zjednoczonych drugą turę wyborów prezydenckich wygrał Jarosław Kaczyński, który otrzymał 26 491 głosów, na Bronisława Komorowskiego zagłosowało 10 514 osób. W głosowaniu, które odbyło się w sobotę, wzięło 37 336 Polaków przebywających w USA.

Kaczyński wygrał głosowanie w okręgu wyborczym w Chicago i Nowym Jorku. W okręgach Waszyngton i Los Angeles więcej głosów otrzymał kandydat PO.

Jarosław Kaczyński zdecydowanie pokonał Bronisława Komorowskiego w okręgu wyborczym w Chicago. Prezes PiS otrzymał tam 15 042 głosów, podczas gdy kandydat PO – 3 292. Okręg wyborczy Chicago obejmował także Hamtramck, polską dzielnicę Detroit.

Komorowski: Chcę z głębi serca podziękować wszystkim tym, którzy oddali na mnie głos – mówił tuż po ogłoszeniu wstępnych sondażowych wyników Bronisław Komorowski. Gratuluję mojemu głównemu rywalowi i dziękuję pozostałym – dodał.

Komorowski powiedział, że z „największą butelką szampana” trzeba poczekać do poniedziałku, bo sondaże wskazują że „jesteśmy blisko remisu”.

Jednak – jak dodał – mamy wystarczający powód do dumy i radości, bo „rzeczywiście wygrała demokracja”, co widać po frekwencji i ogromnym zaangażowaniu Polaków, w ten najważniejszy demokratyczny akt jakim są wybory.

 

Kaczyński: – Kochani, szanowni państwo, muszę zacząć od tego, czego wymaga dobry zwyczaj: gratuluję zwycięzcy, gratuluję Bronisławowi Komorowskiemu – powiedział Jarosław Kaczyński.

– Chcę najserdeczniej podziękować tym, którzy nas poparli – mówił Jarosław Kaczyński. Polska się zmieniła. Musimy skorzystać z tej siły i zmieniać Polskę. Przed nami kolejne wybory. Musimy być nadal zmobilizowani – dodał.

Musimy pamiętać, że aby zwyciężyć, trzeba pamiętać o maksymie Józefa Piłsudskiego „zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska, być zwyciężonym, a nie ulec to zwycięstwo” –  „chciałbym, w tym momencie, wspomnieć także tego, i tych, dzięki których tu jesteśmy: mojego brata, innych poległych w katastrofie smoleńskiej – powiedział Jarosław Kaczyński podczas wieczoru wyborczego.

Kaczyński podkreślił, że to z „ich męczeńskiej śmierci wyrósł ruch”, który doprowadził do jego dzisiejszego wyniku wyborczego – powiedział Jarosław Kaczyński.