7 najbardziej niezwykłych wysp świata

Ma 3,5 kilometra długości i 2,5 kilometra szerokości (w najszerszym miejscu). Na obszarze mającym niecałe dziewięć kilometrów kwadratowych powierzchni żyje 170 osób. Strome i wysokie klify odgradzają wnętrze wyspy od morza. Administracyjnie wyspa należy do prefektury Tokio, pomimo, że od japońskiej stolicy oddalona jest o 358 kilometrów.

 


Wyspa Biała (White Island lub Whakaari)

Nieduży kawałek lądu w Zatoce Obfitości w pobliżu Wyspy Północnej (Nowa Zelandia). Cała wyspa jest wulkanem i to do tego najaktywniejszym w całej Nowej Zelandii! Kształtem przypomina koło o średnicy około dwóch kilometrów. Wyspa Biała to wystający ponad poziom morza wierzchołek podwodnej góry. Z Whakaari cały czas wydobywają się szkodliwe gazy, jednak nie przeszkadza to turystom w odwiedzaniu tego niezwykłego miejsca.

Bishop Rock
Niewielka wyspa, a właściwie skała, na której w 1858 roku wybudowano latarnię morską. Latarnia ma 49 metrów wysokości. Bishop Rock należy do archipelagu Scilly leżącego na zachód od Kornwalii (Wielka Brytania). Wyspę wpisano do Księgi rekordów Guinnesa, jako najmniejszą wyspę, na której coś wybudowano. Bishop Rock stanowi granicę pomiędzy Wielką Brytanią, a Oceanem Atlantyckim.


Hashima
Japońska wyspa leżąca niedaleko Nagasaki. W latach 1887–1974 wydobywano tam węgiel. Dla górników i ich rodzin wybudowano na wyspie bloki mieszkalne (niektóre mają nawet dziewięć kondygnacji). Wokół wyspy wzniesiono potężny mur-falochron. W przeszłości nazywano ją Gunkanshima, czyli „Wyspa-Okręt Wojenny”. W okresie swojej świetności, na wyspie mieszkało prawie 5300 mieszkańców. W 1974 roku zaprzestano eksploatacji węgla, a w następnym roku wyprowadzili się wszyscy mieszkańcy. Dzisiaj Hashima jest opustoszała, przez co nazywana jest miastem duchów.

Male
Jest drugą co do wielkości wyspą archipelagu Malediwów. Na tej koralowej wyspie mającej zaledwie 2,9 kilometra długości i 1,3 kilometra szerokości leży stolica Malediwów – również Male. Zamieszkuje ją ponad 130 tysięcy ludzi, czyli 1/3 całej populacji kraju. Najwyższe wzniesienie na wyspie ma zaledwie jeden metr wysokości! W przeszłości Male było wielokrotnie zalewane przez tsunami, dlatego Malediwy zainwestowały w betonowy falochron. Otacza on całą wyspę i zapobiega zalewaniu jej przez Ocean Indyjski.

Piramida Balla
Skalista wyspa na Morzu Tasmana (Australia). Kilka milionów lat temu był to wulkan – stożek zniszczyły morskie fale. Piramida Balla przypomina sztylet. Ma 562 metrów wysokości, 400 metrów szerokości i 1,1 kilometra długości. Wyspę odkryto w 1788 roku. Pierwszego wejścia na szczyt wyspy dokonano w 1965 roku. Osoby chcące wspiąć się na Piramidę Balla powinny wiedzieć, że jest ona zbudowana z bardzo kruchych skał. Sporym zagrożeniem dla wspinaczy są również dziobiące ptaki.


Staffa
Wulkaniczna wyspa wchodząca w skład Hebrydów (Szkocja). Zbudowana z sześciokątnych bazaltowych kolumn. Swoją sławę zawdzięcza Grocie Fingala wydrążonej w stromych klifach. Grota ma 20m wysokości i 75m szerokości. Nazywa jest również grotą melodii, gdyż fale morskie rozbijające się w jej wnętrzu tworzą niepokojące dźwięki. Do groty prowadzi wąska ścieżka.

Przemysław Rychter
Żródło: http://ttg.com.pl/