Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści

Pieniądze amerykańskich podatników, dzięki administracji Bidena, ponownie trafiają teraz bezpośrednio do Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim (UNRWA), agencji, która promuje nienawiść do Izraela i odmawia mu prawa do istnienia. Na zdjęciu: Kadr z filmu dokumentalnego „Obóz Dżihad” przedstawiający obóz letni w Gazie sponsorowany i finansowany przez UNWRA.

autor: Bassam Tawil
3 sierpień 2022

Oryginał angielski: Biden Administration Funds Anti-Israel Curricula, Hate Messages
Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Administracja Bidena postanowiła wznowić pomoc finansową dla Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim (UNRWA), mimo że podręczniki szkolne tej agencji nadal podżegają do przemocy i wymazują istnienie Izraela z map. Oznacza to, że pieniądze amerykańskich podatników, dzięki administracji Bidena, ponownie trafiają bezpośrednio do międzynarodowej agencji, która promuje nienawiść do Izraela i odmawia mu prawa do istnienia.

Wznowienie pomocy finansowej dla UNRWA przyczyni się również do utrwalenia problemu uchodźców palestyńskich i ich potomków.

Zamiast pomagać „uchodźcom” w przejściu do normalnego życia i szukaniu lepszej przyszłości dla siebie i swoich dzieci, UNRWA będzie nadal zachęcać ich do pozostania w obozach dla uchodźców, zapewniając im różne usługi, w tym edukację i opiekę zdrowotną. Dlaczego jakikolwiek Palestyńczyk miałby chcieć opuścić obóz dla uchodźców, skoro otrzymuje bezpłatną edukację i opiekę zdrowotną?

Najnowsze oświadczenie administracji amerykańskiej zostało wydane podczas niedawnej wizyty prezydenta Joe Bidena w Izraelu i na Zachodnim Brzegu. „Stany Zjednoczone wierzą, że uchodźcy palestyńscy zasługują na to, by żyć godnie, z zaspokojonymi podstawowymi potrzebami i nadzieją na przyszłość” – oświadczył Biały Dom.

„Prezydent Biden ogłosi dodatkowe 201 milionów dolarów dla Agencji ONZ ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na dalsze dostarczanie kluczowych usług uchodźcom palestyńskim na Zachodnim Brzegu, w Gazie, Jordanii, Libanie i Syrii…

Te świadczone usługi bezpośrednio przyczyniają się do utrzymania stabilności regionalnej, co jest korzystne dla interesów Stanów Zjednoczonych, naszych sojuszników i naszych partnerów. Ten wkład umacnia status Stanów Zjednoczonych jako największego donatora UNRWA. Te nowe fundusze zwiększą pomoc dla UNRWA podczas administracji Bidena do ponad 618 milionów dolarów”.

Twierdzenie, że usługi UNRWA przyczyniają się do utrzymania stabilności w regionie, jest nie tylko fałszywe, ale wręcz śmieszne i absurdalne.

Przez ostatnie siedemdziesiąt lat UNRWA zapewniała obozom uchodźców wszelkiego rodzaju usługi, w tym żywność, lekarstwa, opiekę zdrowotną, edukację i zakwaterowanie. Pomoc ta z pewnością nie przyczyniła się do łagodzenia napięć ani zapobiegania przemocy w szczególności w obozach dla uchodźców lub ogólnie w regionie.

Wręcz przeciwnie, większość obozów dla uchodźców stała się siedliskami grup i jednostek ekstremistycznych i terrorystycznych, zwłaszcza na Zachodnim Brzegu, w Strefie Gazy, Libanie i Syrii. Obozy dla uchodźców na tych obszarach wyprodukowały dziesiątki tysięcy terrorystów, którzy byli odpowiedzialni za zabicie tysięcy Izraelczyków i Arabów. Obozy na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy odegrały ważną rolę w dwóch gwałtownych powstaniach, które wybuchły przeciwko Izraelowi w 1987 i 2000 roku. Obozy w Libanie i Syrii podobnie odegrały znaczącą rolę w wojnach domowych, które wybuchły tam w połowie lat 70. (Liban) i na początku roku 2011 (Syria).

Przemoc i napięcia w tych obozach dla uchodźców miały miejsce, gdy były administrowane przez UNRWA, która zapewniała mieszkańcom „żywotne usługi”. Służby te nie powstrzymały terrorystów przed przeprowadzeniem ataków na Izrael i Arabów w Libanie i Syrii.

Co gorsza, fakt, że UNRWA zaopatruje mieszkańców obozów we wszystkie te usługi, skutecznie zwalnia ich z odpowiedzialności: nie muszą chodzić do pracy, aby opłacić edukację, opiekę zdrowotną i żywność, którą otrzymują bezpłatnie od UNRWA. Terrorysta, który chce przeprowadzić zamach, nie musi martwić się o dobro i przyszłość swojej rodziny, ponieważ UNRWA jest zawsze gotowa zaspokoić wszystkie codzienne potrzeby.

Ten kokon opieki społecznej nie oznacza oczywiście, że wszystkie obozy dla uchodźców są uwikłane w terroryzm i przemoc. Jednak można śmiało powiedzieć, że wiele z tych obozów przyjmuje, zachęca i produkuje terrorystów.

Weźmy na przykład północny Zachodni Brzeg, gdzie obóz uchodźców w Dżanin jest zarządzany przez UNRWA.

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat obóz stał się głównym ośrodkiem na Zachodnim Brzegu skupiającym terrorystów należących do kilku grup. Należą do nich Hamas, Palestyński Islamski Dżihad i Brygady Męczenników Al-Aksa – zbrojne skrzydło rządzącej frakcji Fatah kierowane przez palestyńskiego przywódcę Mahmuda Abbasa. Chociaż UNRWA kontroluje obóz uchodźców w Dżanin, jej przedstawiciele nie byli w stanie zapobiec ani jednemu atakowi terrorystycznemu stamtąd.

UNRWA nie ma oczywiście mandatu do podejmowania działań przeciwko terrorystom, ani sił, ani środków, aby to zrobić.

Nie oznacza to jednak, że agencja nie może nic zrobić, aby złagodzić napięcia i zniechęcić do terroryzmu i przemocy. Mogłaby na przykład działać na rzecz promowania pokoju i współistnienia między Izraelem a Palestyńczykami. Mogłaby promować tolerancję i pokój w prowadzonych przez siebie szkołach w obozach dla uchodźców. Czy UNRWA robi którąkolwiek z tych rzeczy?

Badanie opublikowane na początku lipca przez Instytut Monitorowania Pokoju i Tolerancji Kulturowej w Edukacji Szkolnej (IMPACT-se) wykazało, że dzieci uczęszczające do szkół UNRWA są narażone na podręczniki zawierające odniesienia do przemocy, męczeństwa, jawnego antysemityzmu, dżihadu (świętej wojny), odrzucenie możliwości zawarcia pokoju z Izraelem oraz całkowite pominięcie jakiejkolwiek historycznej obecności Żydów w regionie.

„Pomimo stosunkowo niewielkiej ilości dostępnych materiałów, znaleźliśmy materiały, które nie są zgodne z międzynarodowymi standardami i które zachęcają do przemocy, dżihadu i męczeństwa, antysemityzmu, nienawiści i nietolerancji, z jawnie upolitycznionym językiem, który narusza zarówno wartości ONZ, jak i politykę neutralności UNRWA. …

Materiał wyprodukowany przez UNRWA zawiera teksty gloryfikujące prowadzenie wojny i poświęcenie własnego życia i krwi w celu wyzwolenia ojczyzny, która jest opisywana jako całość Mandatu Palestyny [całego dzisiejszego Izraela]. Takie przykłady obejmują ćwiczenia gramatyczne, w których używa się zdań omawiających 'dżihad wojowników’, ofiary z krwi i wyzwolenie Palestyny spod okupacji, otwarcie sugeruje przemoc uczniom… i fragmenty wychwalające palestyńskich bojowników, których noże 'wylądowały na szyjach żołnierzy [izraelskiego] wroga’… Inny przykład używa wiersza, który ma nauczyć uczniów, że umieranie jako męczennicy to 'hobby’, i że wprowadzanie pokoju jest niepożądane i jest oznaką słabości”.

Badanie wykazało, że materiał wyprodukowany przez UNRWA konsekwentnie ignoruje istnienie Izraela i zleca uczniom oznaczanie miast i miejsc w Izraelu jako palestyńskich. Ponadto ćwiczenia z badań społecznych sugerują, że Izrael jest jednostką kolonialną stworzoną przez kolonializm europejski w celu podzielenia świata arabskiego. Izrael jest opisywany wyłącznie w negatywny sposób jako mający złośliwe intencje wobec Palestyńczyków. Oskarża się go o celowe i złośliwe maltretowanie więźniów palestyńskich (terrorystów) i ich rodzin oraz o próbę wymazania palestyńskiego dziedzictwa i tożsamości. W niektórych przypadkach Izraelczycy są oskarżani o bezczeszczenie Jerozolimy i meczetu Aksa.

Zamiast naciskać na UNRWA, aby zmieniła swoją politykę i powstrzymała antyizraelskie podżeganie w szkołach, administracja Bidena postanowiła nagrodzić agencję za zachęcanie do nienawiści, przemocy, męczeństwa oraz delegitymizacji i demonizacji Izraela i Żydów. Zamiast naciskać na UNRWA, by pomogła uchodźcom wydostać się z biedy i nędzy obozów, administracja Bidena, wznawiając pomoc finansową dla agencji, w rzeczywistości przedłuża „cierpienie” Palestyńczyków w obozach.

Pieniądze, które administracja Bidena przekazuje UNRWA, mają na celu zachowanie statusu obozów i zapewnienie, że mieszkający tam Palestyńczycy pozostaną tam, gdzie są. Popierając UNRWA administracja Bidena nakazuje uchodźcom cierpliwość w obozach, ponieważ pewnego dnia przeniosą się do Izraela w ramach tzw. prawa powrotu.

„Prawo powrotu” oznacza zalanie Izraela milionami palestyńskich uchodźców i ich potomków jako pierwszy krok w kierunku jego zniszczenia i zastąpienia go wspieranym przez Iran państwem islamskim rządzonym przez Hamas i palestyński Islamski Dżihad.

Krótko mówiąc, administracja Bidena właśnie wysłała wiadomość do Palestyńczyków i wszystkich nienawidzących Izraela, że wspiera ich wysiłki i podziela ich marzenie o unicestwieniu Izraela. Ci, którzy finansują podręczniki szkolne gloryfikujące terrorystów i odmawiające Izraelowi prawa do istnienia, są współwinni globalnego dżihadu przeciwko Izraelowi.

https://pl.gatestoneinstitute.org/

Bassam Tawil – muzułmański badacz i publicysta mieszkający na Bliskim Wschodzie.