Ameryka w Finansowym Bagnie

Statue of Liberty

Pierwsze jaskółki zbliżającej się katastrofy systemu bankowego pojawiły się już w zeszłym roku. Przyczyny katastrofy finansowej mają swe źródło w wieloletniej polityce i praktyce  życia Ameryki na kredyt. Tani kredyt stał się możliwy w momencie kiedy Stany Zjednoczone zrezygnowały z parytetu  dolara w złocie. Stało się to w roku 1971, w czasie kadencji Prezydenta Niksona, który w ten sposób zyskał wolną rękę dla finansowania długów rządowych spowodowanych przez wojnę w  Wietnamie. Nawet dzisiaj, kiedy amerykański  system finansowy się wali i Prezydent wraz  ministrem finansów błagają na kolanach Kongres o zatwierdzanie ratunkowych dotacji, żaden z nich nie oferuje nowych rozwiązań. Proszą oni Kongres, czyli właściwie podatników o  ratowanie dotacjami starego skompromitowanego systemu.  

Przyczyny krachu nie pojawiły się znienacka ale nawarstwiały się w czasie kilku kadencji  uprzednich prezydentów. Winni są wszyscy. Rządy i Prezydenci,  że dali się nabrać na miraż gospodarki post-przemysłowej, w której młodzi geniusze komputerowej klawiatury będą z Wall Street kontrolować świat, w czasie kiedy  motłoch, czyli społeczeństwo będzie usypiane za pomocą telewizji i tanich zabawek elektronicznych chińskiej produkcji. System taki zapewniał  Amerykanom ciągle rosnącą „stopę życiową” na wzór polskiego Gierka. Finansiści,  którzy jak kuglarze jarmarczni tyle, że ubrani w  togi renomowanych uniwersytetów wymyślali coraz to nowe „produkty” finansowe, które w miarę upływu czasu przestali sami rozumieć i kontrolować.

Społeczeństwo  dało się łatwo przekonać, że oszczędzanie jest cechą  zacofania znamionującą stetryczałych dziadków mających mentalność odległego „wieku pary i elektryczności”.  Nowa generacja nie mogła sobie wyobrazić kryzysu.  Dzisiaj, 1 szego października, każdy wskazuje palcem na kogo innego, że to on jest przyczyną katastrofy, w sytuacji gdy wina jest wspólna i ogólna.

Wszyscy żyli ułudą, że Ameryka ma monopol i boskie przyzwolenie  na dobrobyt niewspółmierny z własnym wysiłkiem. Amerykanie poczuli się narodem  mającym monopol na najlepszy system polityczny i ekonomiczny, który tylko niektórzy sceptycy i cynicy  nazywali „najlepszą demokracją jaką da się kupić za pieniądze”. System ten jest do głębi skorumpowany szczególnie politycznie, aczkolwiek pojęciem „Państwa Prawa” wycierają sobie usta politycy i dziennikarze w prasie i w cyrku, czyli w telewizji. Prawa się ustawia dla zabezpieczenia „legalnej„  kradzieży na wielką skalę i budowę iluzorycznych pałaców finansowych stojących na lodzie.

Afery łapówek wśród amerykańskich kongresmanów i senatorów  jakie od czasu do czasu opisuje prasa wskazują, że  reprezentanci narodu decydujący o przyszłości kraju, przyjmują w gruncie rzeczy groszowe łapówki za  ustanowienie lub utrącenia tego czy innego „prawa”. Zawodowi politycy siedzący dziesiątki lat na stołkach w Kongresie i Senacie są zależni od kontrybucji przeznaczonych na koszty własnej reklamy w czasie wyborów. Grupy i kraje finansujące wybory są wszystkim znane, ale niektórych nie wolno wymieniać aby nie być posądzonym o rasowe lub religijne uprzedzenie.

Lewica, zwana w USA również jako „liberałowie”, czyli Partia Demokratyczna, wytyka bankowcom, że oszukali klasę pracującą. Niemniej właśnie, to oni kilka lat temu poprzez różnego rodzaju organizacje reprezentujące „mniejszości narodowe”, podawały do sądu banki zarzucając im rasową dyskryminację. Zarzucano im,  że  nie dają  proporcjonalnie dużo pożyczek klientom rekrutującym się z mniejszości narodowych. Fakt, że te „mniejszości”  nie były w stanie spłacać  pożyczek bez pokrycia w dochodach  był dla sadów i rządu drugorzędny. Wszyscy wiedzieli o co chodzi, że jest darowizna, sprzeczna z podstawowymi zasadami rynku kapitalistycznego  na koszt innych grup społecznych. Publiczna krytyka tej polityki była niebezpieczna.

Banki, pożyczając pieniądze zabezpieczały swe rachunki przez ich  komasację  i sprzedawanie całych pakietów wierzytelności hipotecznych  inwestorom takim jak fundusze emerytalne itp.  Pakiety te były uznawane wśród maklerów  jako niezwykle bezpieczne inwestycje oznakowane symbolem AAA, czyli najwyższej jakości.

Inwestorzy  oddaleni od pojedynczego  wierzyciela przez wiele międzybankowych transakcji i nie znali wypłacalności tych pożyczek stanowiących elementy pakietów które nabywali i zadawali się ich określeniem jako AAA. Bankierzy tworząc sztuczny popyt na te „produkty” i stwarzali sztuczne papierowe dochody. Od ich dochodów zależały ich premie, które sobie wypłacali w wysokości kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu milionów dolarów. Każdy wierzył albo udawał że wierzy, że system finansowej żonglerki będzie działał w nieskończoność. Niestety „perpetum mobile” nie jest możliwe ani w naturze ani w finansach. W końcu domek z kart się zawalił.

Społeczeństwo którego mózgi  wyprano telewizją, uważa, że właściwą metodą na dostatnie życie jest pieniędzy pożyczanie. Inwestycje w domy za pożyczone pieniądze wydawały się najpewniejszą inwestycją. Wartość domów zawsze rosła z czasem. Na dodatek, na skutek łatwych i tanich kredytów budowano olbrzymie  domy które mogłyby swobodnie pomieścić nie jedną ale 5 rodzin. Budowa domów zapewniała niskie bezrobocie i była siłą napędową wielu innych przemysłów.

Na dodatek, kilkadziesiąt lat temu, bankowcy wymyślili karty kredytowe. Na początku karty kredytowe były symbolem statusu i trudno dostępne. W miarę czasu nawet noworodki i bezrobotni  dostawali pocztą karty kredytowe. Niektórzy mają ich całe „harmonijki” obciążonymi  dziesiątkami tysięcy dolarów długu. Wiadomo, że nie będą w stanie tych długów spłacić, ale się tym nie przejmują, bo łaskawy rząd w obronie swych „upośledzonych finansowo” obywateli zabezpieczył ich przez prawo do łatwego bankructwa.

Bankructwo kart kredytowych na wielką skalę, to następny cios jaki nas czeka, ale o którym się na razie nie mówi aby nie stwarzać paniki. Nawet dzisiaj kiedy wrzód zadłużenia pękł i Rząd z prezydentem na czele błagają Kongres o finansowy ratunek dla banków, media straszą ludzi, że brak poparcia dla ich projektu skończy się zamknięciem kredytów na samochody i na wypłaty ich  przedsiębiorstw. Społeczeństwo przyjmuje za naturalne, że firmy nie mają własnego kapitału i bez finansowego kredytu nie mogą dalej funkcjonować.

Jakoś nikt nie rozumie, że przedsiębiorstwo winno pieniądze zarabiać i gromadzić kapitał, a nie być przedłużeniem banku. Możliwość istnienia dochodowego przedsiębiorstwa umyka wyobraźni zarówno rządu jak i przeciętnego Amerykanina.

Ja sam jestem ostatnim Mohanikaninem wśród przedsiębiorców, którzy zarabiają pieniądze posługując się własnym kapitałem obrotowym i odkładają pieniądze  na czarną godzinę. Aby było bardziej interesująco, nasz kraj ma dwie przegrane wojny, w Iraku i Afganistanie, a  trzecia się szykuje z Pakistanem,  któremu nagle zaczęło się wydawać, że jest niezależny. Wojnę z Iranem na razie ku niezadowolenia Izraela, odłożono na później gdyż dzisiaj jej konsekwencje wykończyłyby nas i Europę doszczętnie, nie militarnie ale finansowo.

Większość Europejczyków już się z tych kolonialnych wycieczek do Babilonu wypisała, ale Polska poprzez swe wszystkie rządy „ z Bogiem i bez Boga” w klapie wysyła swych żołnierzy na te eskapady których sensu, a przede wszystkim celu nie potrafią albo nie chcą wytłumaczyć. No, Polaków można zrozumieć, bo maja swe wielkie tradycje walki „Za Naszą i Waszą Wolność” tłumiąc kiedyś, z ramienia Napoleona,  powstania w Dominikanie i Hiszpanii (pod Samosierą). O kosztach wojen przestało się w Ameryce mówić, bo to tak jak kiedyś na polskich salonach, mówienie o pieniądzach i pomyłkach jest w złym tonie. A wiec dzisiaj pierwszego października siedzimy w bagnie i nikt nie wie jak z niego się wydostać.

Nieudacznicy w rządzie, którzy mieli system kontrolować byli tymi samymi co go stworzyli. Teraz uzurpują sobie prawo do jego reperacji. Wybawienie w postaci 700 miliardów dolarów ma naoliwić system, aby zaczął działać, tak jak dawniej ku ich własnym interesom. Pierwszy raz społeczeństwo się obudziło i zaczęło zadawać politykom i rządowi pytania. Pierwsze głosowanie nad projektem „finansowego wybawienia” zabiło ten projekt pod presją setek tysięcy telefonów i e-maili od zbuntowanych podatników. Bo przecież to ich pieniądze maja system ratować.

Jak potoczą się sprawy dalej, nie wiadomo. Prawdopodobnie dotacja zostanie zatwierdzona i przesunie tylko datę koniecznej naprawy systemu. Obawiam się, że sytuacja może się stać podobną do sytuacje w Niemczech czasie Republiki Weimarskiej i jakiś demagog przekona Amerykanów,  że ma posłanie od Boga na bezbolesną  naprawę ich  kraju. Jak na razie reperujemy głównie Bliski Wschód  i okolice.

Odpowiednie prawa uciszenia opozycji już od dawna istnieją w amerykańskich  kodeksach prawnych przeforsowane pod pokrywką wojny z terrorem. Czekają tylko na ich interpretacje aby wziąć społeczeństwo za twarz.

Czekamy więc na „Wielkiego Nauczyciela”, który zreperuje nam mosty i autostrady, wymieni dolary na nowa walutę „Amero” (proponuję wymianę oszczędności w stosunku 1 Nowy „Amero” za $100, z limitem na rodzinę 10 „Amerów”)  i dokwateruje do naszych pałacowych domów dodatkowe rodziny z klas „ finansowo upośledzonych”.

Do pełnej symetrii brakuje sieci obozów koncentracyjnych, aczkolwiek model już mamy, w Guantanamo na Kubie. Na razie trzymamy tam innowierców, ale jak zaistnieje potrzeba znajdzie się tam miejsce dla bezwyznaniowców i sceptyków, którzy mają wątpliwości co do niezbitego faktu, że świat był stworzony w siedem dni i  że Izrael jest gotowy na powrót Chrystusa, w czasie festiwalu na  astralną skalę o nazwie Armagedon.

Historia Świata się powtarza w nowej „demokratycznej” formie. Wobec szykującego się Końca Świata, zalecam studiowanie pracy dyplomowej (na świętego), mego imiennika, Świętego Jana, Ewangelisty. Święty Jan E., w swej Ewangelii opisuje, krok po kroku, jak należy się zachowywać w tych trudnych czasach, aby dostać wizę do Nieba.

—————————————————————————————————————

O autorze:

dr.inż. Jan Czekajewski, wykształcony na Politechnice Wrocławskiej i na Uniwersytecie w Uppsali, Szwecja. Założyciel i prezes Columbus Instruments, przedsiębiorstwa produkującego aparaturę naukowa eksportowaną do ponad 50 krajów. Laureat nagrody Programu Tomasza Edisona i firmy Ernest Young (1989) najlepszego konkursie  na najlepszego biznesmena w stanie Ohio. Członek Polskiego Instytutu Naukowego w Nowym Jorku (PIASA). Mieszka w USA od 40 lat. Publikuje często w prasie krajowej i emigracyjnej na tematy społeczne i polityczne.