Bitwa pod Borodino

Cel Napoleona
– Bitwa pod Borodino, często nazywana jest Bitwą Polską. Po zwycięstwie Napoleona pod Iławą Pruską, zawarty został przez cesarza Francuzów pokój w Tylży z carem Aleksandrem. Napoleon, zażądał od cara Rosji, utworzenia na ziemiach polskich namiastki państwa polskiego w postaci Księstwa Warszawskiego. Ponieważ w armii francuskiej służyło wielu doborowych żołnierzy polskich, Napoleonowi zależało na rozwoju państwa polskiego, chociażby w postaci wspomnianego księstwa – dodaje Janusz Koselnik.
– Niektórzy analitycy tegoż problemu twierdzą, iż Napoleon wymusił od cara, utworzenie Księstwa Warszawskiego, gdyż tym sposobem chciał mieć Polaków zależnych od swoich dyrektyw i postanowień militarno- politycznych. Napoleon prowadził wojny z naszymi zaborcami, zatem Polacy często nieświadomie zrobili by dla Napoleona wszystko. Niepodległość dla Polaków, zawsze była rzeczą priorytetową i nadrzędną – wtrąca Juliusz Bolesławski redaktor.

Bitwa
Pierwszy atak przypuściły, idące starą drogą, siły V Korpusu Polskiego, dowodzone przez księcia Józefa Poniatowskiego. Po ostrzelaniu przesłony złożonej z Kozaków, 16 polska dywizja piechoty generała Krasińskiego, zaczęła oskrzydlać rosyjską redutę, zataczając na jedno ze wzgórz 24 działa. Ułani polscy, a także strzelcy konni pilnowali skrzydeł, posuwając się naprzód. Nagle, piechotę polską i działa na wzgórzu zasypała lawina ognia rosyjskiej artylerii. Padło wielu zabitych i rannych. Dowódca brygady Józef Sowinski, stracił wówczas prawą nogę, ale nawet wtedy, leżąc i czekając na pomoc medyczną, wydawał taktyczne dyrektywy i rozkazy.  

 

 

 

Kutuzow wśród generałów na polu bitwy na obrazie Shepelyuka

Główne uderzenie
Kutuzow liczył na to, że bitwa rozegra się na północnym skrzydle, zatem bardzo słabo je opatrzył. Plan francuski zakładał, że Davout, ze wsparciem Murata, zdobędzie szańce Bagrationa, podczas gdy Poniatowski wedrze się głęboko na tyły wroga i wówczas uderzy na północne skrzydło i tyły wroga. Około godziny 11 Rosjanie przypuścili kontratak. Po godzinie 12.00, nastąpiła druga i ostatnia faza bitwy. Rosjanie zgromadzili w okolicach swojej reduty ponad 30 tysięcy ludzi, natomiast znacznie gorzej przedstawiała się sprawa artylerii.

Polacy w bitwie
Walczący na południowym odcinku V Polski Korpus księcia Józefa Poniatowskiego, uwikłany był w bezskuteczną walkę o ufortyfikowany i obsadzony kurhan w Uticy. Porucznikowi Roztworowskiemu, wysłanemu z raportem o wzięciu Uticy, granat strzaskał ramię, ale walcząc z bólem zdołał dotrzeć do cesarza. W boju o kurhan, ranny został generał Izydor Krasiński, zaś pułkownik Maciej Rybiński, ze sztandarem pułkowym w ręku przebijał się przez masy rosyjskiej piechoty do swoich. W rezultacie książę Józef, zniecierpliwiony brakiem rozstrzygnięcia, dopadł dywizji Kniaziewicza i z okrzykiem Hej chłopcy naprzód, Hurrra! poprowadził ją do zwycięskiego ataku. O godzinie 17.00 Rosjanie zostali odepchnięci na wschód. Piechota i artyleria, pod osłoną kawalerii i Kozaków, ustępowały szykom polskim.

Zakończenie bitwy
Straty obu stron były niesłychanie wysokie. Napoleon zajął Moskwę 14 września 1812 roku, co było priorytetowym zadaniem cesarza Francuzów. W całej Polsce, zaczęto wiwatować na cześć wojsk Księcia Wodza Poniatowskiego, organizując bale i wieczorki taneczne.

 

Ewa Michałowska – Walkiewicz
[email protected]

 

Młodzież Polska – kontynuacja tradycji, historii ułanów polskich

Polecamy:

Pod Borodino znów starły się armie

 

125 km na zachód od Moskwy – pod Borodino koło Możajska – upamiętniono 200. rocznicę zwycięstwa wojsk rosyjskich nad Wielką Armią Napoleona. Prezydent Władimir Putin oświadczył, że jest głęboko przekonany, iż szczere pojednanie i szacunek dla wspólnej historii stanowią mocny fundament pod przyjazne stosunki między krajami oraz narodami.

http://tvp.info/informacje/ludzie/pod-borodino-znow-starly-sie-armie/8419622