Chicagowscy radni proponują rezolucje w sprawie włączenia Polski do programu bezwizowego

Rezolucja

 

 Rezolucja Grupa chicagowskich radnych wniosła rezolucję w radzie Miasta Chicago dotyczącą włączenia Polski do Programu Ruchu Bezwizowego.

Rezolucje sponsorują radni: Robert Fioretti (2. dystrykt),  Ricardo Munoz (22), Michael Zalewski (23d.),  Ariel Reboyras (30d.), Nicholas Sposato (36d.), John Arena (45d.). Spodziewane jest dołączenie innych radnych do poparcia tej rezolucji. Radni zaprezentowali projekt rezolucji w czasie konferencji prasowej, która została zorganizowana w Muzeum Polskim w Ameryce w minioną niedzielę, 12 lutego 2012 roku.

 

 W spotkaniu uczestniczyli również Zygmunt Matynia, Konsul RP w Chicago, Frank Spula, Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej w USA oraz inni zaproszeni goście.

 

Radny Fioretti powiedział: “To jest wielka idea, któą należy wprowadzić do rzeczywistość i nie tylko w Chicago, ale w całych Stanach Zjednoczonych.  Chicago ma najwiekszą liczbę Polaków poza Polską, tak więc ma to sens, aby Polacy mieszkajacy w Polsce, gdzie ekonomia jest mocniejsza, mieli łatwiejszy dostęp do naszego miasta. To wzmocni także globalną obecność miasta Chicago.

Ustawa jest wzorowana na podobnych propozycjach ustaw wniesionych do amerykańskiego Senatu, Izby Reprezentantów, a także proponowana została przez administrację lokalnych miasteczek jak Tinley Park i inne.

 

Warto podkreślić, że radny Robert Fioretti posiada mamę polskiego pochodzenia.  W jego administracji pracuje także polsko-języczny pracownik.

Maria Antonia ‘Toni’ Berrios, posłanka stanowa z 39. Dystryktu w Illinois wniosła propozycje rezolucji do stanowego Kongresu  Illinois, domagając się włączenia Polski do Programu Ruchu Bezwizowego.   

Posłanka zabiega, aby została rozpatrzona w przyśpieszonym trybie. „To jest propozycja, nad którą pracuję bardzo intensywnie, aby ją uchwalić w Stanowym Zgromadzeniu”, powiedziała Berrios. „Stan Illinois posiada jedną z największych populacji polskich wśród innych stanów USA, a my wciąż utrudniamy podróżowanie tutaj dla osób z Polski. Oni nie są obywatelami drugiej kategorii i nie powinni być w ten sposób traktowani”.  

 

Berrios uzasadnia, że obywatele krajów korzystających z Programu Ruchu Bezwizowego stanowią okolo 16 milionów osób przyjeżdżających do USA każdego roku, co stanowi dodatkowe dochody z turystyki. Ma to duże znaczenie w okresie trudnej sytuacji ekonomicznej stanu Illinois. „Jest nieuczciwe utrzymywanie restrykcji wizowych wobec Polski, w czasie gdy prawie wszystkie kraje europejskie są objęte programem ruchu bezwizowego.  Jest to jeden z kilku głównych krajów demorkatycznych, które są wyłączone z federalnego programu bezwizowego. Mamy około jednego miliona Polskich mieszkańców w Chicago. Są oni naszymi przyjaciółmi, sąsiadami, właścicielami biznesów i naszymi współpracownikami. Uchwalenie rezolucji jest  tym co powinniśmy zrobić dla nich”.     

 Radni

Foto: Chicagowscy Radni, ktoprzy sponsoruja Rezolucje o wlaczeniu Polski do Programu Ruchu Bezwizowego: John Arena (45 dystrykt), Robert Fioretti (2. dystrykt),  Nicholas Sposato (36 dystrykt), Ariel Reboyras (30 dystrykt), Aurelia Pucinski, Sedzina Sadu Apelacyjengo Illinois oraz Ricardo Munoz (22 dystrykt).

Ustawa, o włączeniu Polski do Programu Ruchu Bezwizowego została wniesiona do obu izb Kongresu federalnego i sponsorowana przez senatorów i kongresmanów z obu partii, modyfikuje kryteria wejścia danego kraju do programu turystycznego ruchu bezwizowego do USA w sposób, który może ułatwić ich spełnienie przez Polskę. Wejście do tego programu daje prawo przyjazdu do USA bez wizy na okres do 90 dni.

 

Kongres Polonii Amerykańskiej mobilizuje członków społeczności polsko-amerykańskiej do lobbingu na rzecz zgłoszonej w Kongresie USA ustawy, która może przyspieszyć zniesienie wiz dla Polaków wybierających się do Stanów Zjednoczonych.

Istnieje niezwykle sprzyjająca sytuacja w USA, aby ustawa została w końcu uchwalona.

@ Tekst i zdjecia:  Andrzej Mikolajczyk