Chleba Naszego Powszedniego … daj nam, Panie. A chleba niebiańskiego? 

Chleb, podstawa pożywienia człowieka, pokarm, od wieków uważany za symbol niebiańskiego pokarmu.  Doczekał się sakralnego znaczenia; nie w znaczeniu liturgicznym, lecz świeckim. Z plonów ziemi człowiek nauczył się wytwarzać codzienny pokarm, który pozwolił przeżyć. Zboża były darem żywiołów: ziemi, słońca i deszczu. Chleb oznaczał więc łaskę żywiołów, pozwalających na wzrost zbóż, a potem na ich obróbkę, aby zaspokoić głód. Świętość chleba wiąże się z darem utrzymania życia. Człowiek, rodzina, a w perspektywie większość wspólnoty ludzkiej nie chce głodu. Chleb ma więc szczególne znaczenie; wynika to z pierwotnych lęków związanych z przetrwaniem. To chleb sprawia, że człowiek nadaje pewnym przedmiotom znaczenie symboliczne. 

Chleb świętojański nie jest więc chlebem w dosłownym tego słowa znaczeniu.  W czasach biblijnych ten chleb był „pokarmem powszednim” dla Jana Chrzciciela. W rzeczywistości chlebem świętojańskim są strąki drzewa karobowego , które na pierwszy rzut oka przypominają szarańczę. W Starym Testamencie można przeczytać, że Jan Chrzciciel żywił się „szarańczą”. W istocie oznaczało to nasiona, owoce drzewa karobowego, które jakby kształtem kojarzą się z owadem szarańczy. Nazwa tej rośliny, drzewa karobowego to szarańczyn strąkowy. Jego nasiona, owoce, strąk składa się na pożywienie nazwane chlebem świętojańskim. Owoce karobu wykorzystywane są w wieloraki sposób. Owoce te zawierają 50% cukrów, mogą być substytutem wielu roślin używanych do produkcji słodyczy oraz stosowane w wyrobach cukierniczych.

Chleb świętojański jest zdrowym zamiennikiem czekolady, produkowanej z drzew kakaowca. Natomiast chleb świętojański nie zawiera takich stymulantów jak: kofeina, teobromina, czy inne, nadające prawdziwej czekoladzie charakterystyczny smak, nie powoduje więc uzależnienia z tych powodów. Karob ma więc tę znaczącą przewagę nad czekoladą, że nie wywołuje nadpobudliwości, nerwowości, nudności oraz palpitacji, które są szczególnie niekorzystne u osób ze schorzeniami serca, nerek czy u kobiet w okresie ciąży. Kofeina zwiększa emocje, uwalnia zapasy energetyczne organizmu, a więc uwalnia cukry do krwiobiegu, co w dłuższym czasie może skutkować cukrzycą oraz złym samopoczuciem. Ponieważ karob nie zawiera kofeiny, ale smakiem zbliżony jest do kakao i miodu, może z powodzeniem stanowić zdrowszy dodatek do potraw konsumowanych na surowo jak i przetwarzanych (gotowanych, pieczonych, etc.).

Chleb świętojański zawiera ok. 80% białka oraz witaminy A, B2, B3, D oraz aktywne składniki wapnia, fosforu, potasu, magnezu, żelaza, manganu, baru, miedzi oraz niklu. Spożywanie chleba świętojańskiego pod różnymi postaciami poprawia funkcjonowanie naszego organizmu. Dzięki niemu polepsza się metabolizm, obniża się poziom cholesterolu, reguluje się ciśnienie krwi. Owoce mogą być zatem stosowane w leczeniu biegunki, astmy, alergii, kaszlu, grypy, niedokrwistości oraz różnego rodzaju bólu. Regularne stosowanie karobu pozwala zapobiegać nowotworom płuc a także osteoporozie. Substancje zawarte w chlebie świętojańskim zapobiegają rozwojowi chorobowych bakterii w organizmie. Chleb świętojański wspiera ustrój człowieka w zdrowszym funkcjonowaniu, jest też źródłem smaku słodyczy, która nie uzależnia, a dostarcza nieco radości. Niech nam nie braknie chleba naszego powszedniego …

St.Black

Wg materiałów własnych: St.Black.