Na Stadionie Legii i w Zamku Królewskim
Redakcja Polish News, wybrała się do Warszawy. Tym razem na mecz piłki nożnej. rozegrany między zespołami Real Madryt oraz Szachtar Donieck. Po meczu Nasza Redakcja oraz wszyscy kibice po okazaniu biletu futbolowego, mogła za darmo oglądać pielesze Zamku Królewskiego.
Świetna okazja
Jest to jak widać znakomita okazja do przejścia Trasą Królewską, która prowadzi przez Apartament Wielki i Królewski oraz przez Salę Tronową. Jest to możliwość wtopienia się w tamtą atmosferę, kiedy Polska była potęgą militarną i ekonomiczną Starego Kontynentu.
Przedpokój przed Salą Wielką
Polish News zaczęło swoją wycieczkę po zamku, od królewskiego przedpokoju. Przedpokój królewski służył jako pierwszy przedpokój, w którym w czasie audiencji gromadzili się niżsi rangą dworzanie.
Sala Rady
Salę Rady odbudowano na podstawie jej oryginalnego projektu zachowanego z 1784 roku. Służyła ona w czasach Stanisława Augusta jako sala posiedzeń Rady Nieustającej. Na ścianach widnieją portrety Józefa Peszki, które przedstawiają wybitnych działaczy Sejmu Czteroletniego.
Sala Wielka
W czasach Stanisława Augusta, Sala Wielka służyła jako miejsce różnych ceremonii dworskich. Tu odbywały się zgromadzenia dworskie, uczty, bale, koncerty i spektakle teatralne. Wystrój tej sali wykonany został według projektów Dominika Merliniego i Jana Christiana Kamsetzera w latach 1777–1781.
Pokój Marmurowy
Służył on jako drugi przedpokój w apartamencie państwowym. Jest to najstarsze wnętrze. Powstało ono jeszcze w czasach panowania Władysława IV Wazy w latach 1640–1642, według projektu Giovanniego Battisty Gisleniego. Pokój Marmurowy został odnowiony przez Jakuba Fontanę, który dodał tu 22 portrety królów polskich, plafon malowany przez Marcella Bacciarellego oraz posągi Sprawiedliwości i Pokoju umieszczone nad lustrem, które zostały wykonane przez André Le Bruna.
Sala Rycerska
Sala Rycerska powstała według koncepcji króla Stanisława Augusta. Król chciał w niej uczcić osoby zasłużone dla Ojczyzny. Wokół tej sali biegnie napis zaczerpnięty z VII księgi Eneidy Wergiliusza, odnoszący się do zasług wybitnych obywateli. W środkowej części sali ustawione są posągi Sławy i Chronosa.
Sala Tronowa
Salę Tronową projektował zespół różnych artystów królewskich. Najważniejszą rolę odegrali Dominik Merlini, Jan Chrystian Kamsetzer i Jan Bogumił Plersch. Komponując wnętrze, wykorzystano zakupione w Paryżu boazerie i dwa marmurowe kominki sprowadzone z Rzymu. Uwagę zwracają tu dwie piękne konsole z blatami mozaikowymi.
Ewa Michałowska- Walkiewicz