Noc Muzeów

Szlakiem arcydzieł

W ramach tegorocznej edycji międzynarodowego święta wszystkich muzeów, Zamek Królewski w Warszawie przygotował dwie trasy zwiedzania dla wizytujących tę placówkę turystów. Można było na nich zobaczyć wyjątkowe dzieła sztuki, należące do zamkowej kolekcji. Zabytkami tymi zafascynowana była też zaproszona w mury zamkowe Redakcja Polish News.

Specjalna Trasa Królewska

Trasa ta prowadzi zwiedzających poprzez zrekonstruowane Apartamenty Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na tej trasie zobaczyliśmy Galerię Arcydzieł, Arkady Kubickiego oraz Ogrody Królewskie. Podczas zwiedzania można było podziwiać obrazy z kolekcji ostatniego króla Polski, autorstwa takich mistrzów jak Rembrandt van Rijna, Bernard Bellotta zwany Canalettem, Lucas Cranacha czy też Marcello Bacciarelli. W zamku Królewskim w Warszawie zobaczyć też można perły malarstwa włoskiego, holenderskiego oraz francuskiego.

Galeria Arcydzieł

W Galerii Arcydzieł można zobaczyć jedne z najcenniejszych obrazów znajdujących się na stałe w Polsce. Tymi obrazami są „Dziewczyna w ramie obrazu” i „Uczony przy pulpicie”, które są pędzla Rembrandta van Rijna, pochodzące z kolekcji Karoliny Lanckorońskiej. Kolejnym dziełem sztuki wyeksponowanym na Zamku Królewskim w Warszawie, jest „Madonna z Dzieciątkiem” Paola Uccella. Na zakończenie trasy zwiedzania Muzeum można delektować się Arkadami Kubickiego. Tutaj usytuowane jest Muzeum Jazzu pt. „Pasje życiowe Andrzeja Dąbrowskiego”.

Artykuł ten powstał dzięki zaproszeniu Redakcji Polish News na Zamek Królewski w Warszawie przez panią Annę Śmigielską.

Ewa Michałowska- Walkiewicz