Muzeum Sopotu

Zwiedzając polskie Pomorze, portal Polish News, został zaproszony do Sopotu. Tutaj podziwiając dawne ekspozycje, można poczuć prawdziwą atmosferę minionych dni.

 

Echo polskiej kultury
Muzeum historyczne w Sopocie, jest stosunkowo młodą instytucją kulturalną, gdyż założone ono zostało w roku 2001. Powstało ono w zabytkowej willi sopockiej, pochodzącej z roku 1903. Mieści się wspomniane muzeum, przy ulicy Poniatowskiego 8. Kamienica ta, została wybudowana przez pomorskiego kupca, Ernesta Claaszena. Był on z zamiłowania kolekcjonerem antyków i różnego rodzaju dzieł sztuki. Z biegiem lat, rodzinną pasją Claaszenów, była gdańska sztuka i kultura.

Poznawszy historię i kulturę Gdańska i okolic
Rodzina Claaszenów, w pieleszach swojej rezydencji zgromadziła mnóstwo mebli, obrazów i sztukatorskich elementów dekoracyjnych, które stanowią w dobie dzisiejszej prawdziwy ewenement gdańskiego dziedzictwa. W muzeum tym, znajdują się pomieszczenia na parterze, odrestaurowane na podstawie dokumentacji fotograficznej, pochodzącej z początków dwudziestego stulecia. Mieszczą się tutaj, stanowiąc stałą ekspozycję zabytkowych wnętrz mieszczańskiej rezydencji, przepiękne meble i dekoracje.

Na piętrze zaś, usytuowano pokoje nadające im, charakter dawnych biur i gabinetów. W piwnicy natomiast, znajdują się pomieszczenia restauracyjne. W budynku tym, zainstalowano nawet celem umożliwienia zwiedzenia tego obiektu przez osoby niepełnosprawne, windy.

 

Zbiory sztuki
Muzeum w Sopocie, gromadzi zbiory malarstwa, grafiki, rzeźby, ceramiki, rzemiosła artystycznego, cudowne meble oraz cenne fotografie dawnego Sopotu i okolic. Jest ono skarbnicą zabytków, minionych lat.

Polish News dziękuje Sopckiemu Muzeum, za zaproszenie na piknik przy cudownej muzyce akordeonowej oraz za słodki poczęstunek. A przede wszystkim składa wielkie podziękowania za możliwość wykonania zdjęć i zwiedzenia tego pięknego miejsca.

Tekst i zdjęcia Ewa Michałowska – Walkiewicz