Muzeum Motoryzacji w Otrębusach

Oglądając perełki świata motoryzacji

Muzeum Motoryzacji w Otrębusach, jest wyposażone w kolekcję wynoszącą ponad 300 zabytkowych pojazdów. Oczywiście dzisiaj już niespotykanych na naszych drogach. Warto jest podkreślić, iż jest to największa placówka tego typu w Polsce. Redakcja Polish News, postanowiła odwiedzić tę niezwykłą placówkę kulturalną.

Od 1995 roku

Placówka w Otrębusach istnieje od 1995 roku, a w 2001 roku muzeum wpisano w rejestr Państwowych Muzeów. Wśród wspomnianych eksponatów muzealnych, są tutaj samochody osobowe, ciężarowe, autobusy, samoloty, wózki dziecięce, rowery, motocykle, a także sprawne czołgi.

Rekwizytowa kolekcja

Wśród wielu wspaniałych eksponatów, jest tutaj też liczna kolekcja rekwizytów, takich jak maszyny do pisania, kolekcja gramofonów, budek telefonicznych, kuferków, walizek, telefonów, stacji paliw z lat 20-tych i wielu innych pamiątek z okresu PRL-u. W ekspozycji Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach, znajdują się samochody znanych osób, należących do świata przedwojennego filmu, kultury i polityki. Jest tutaj między innymi sławny Zis cabrio Józefa Stalina, Mercedes Lody Halamy, Porsche Maryli Rodowicz, Volvo Prezydenta Lecha Wałęsy oraz Peugeot Wojciecha Jaruzelskiego.

Udział w filmowych produkcjach

Niektóre pojazdy znajdujące się we wspomnianym muzeum, brały udział w wielu produkcjach filmowych takich jak „Czas Honoru”, „Bodo”, a także Człowiek który został papieżem” oraz „Katyń” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Mała czarna” w retro kawiarni

Na terenie muzeum, znajduje się retro restauracja, a także sklepik z niepowtarzalnymi pamiątkami. Wszystkie dzieci mają możliwość wejścia do wybranych eksponatów, nawet do czołgu ,,Rudy 102”. Wizyta w muzeum motoryzacji, pozwala cofnąć się nam w czasie i obcować tym sposobem z ponad 100-letnią historią, w której prym wiódł pojazd.

Wystawy muzealne

Istnieje tutaj także możliwość zwiedzania wystaw muzealnych z przewodnikiem, korzystania z różnego rodzaju przejażdżek zabytkowymi autobusami, a także samochodami osobowymi. Samochody znajdujące się w muzeum wypożyczane są również do ślubów, rajdów, pokazów i innych imprez firmowych i rodzinnych.

Ewa Michałowska- Walkiewicz