Szukając darów polskiego morza

 

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, zaprosiło redakcję Polish News, do zwiedzenia Muzeum Bursztynu. To wyjątkowe miejsce, potrafi wprawić w zachwyt nie tylko znawcę zamierzchłych epok i dziejów historycznych.

Kolor jantaru
– Czytając opracowania historyczne Józefa Kalinowskiego, historyka i geografa, dowiadujemy się, że Muzeum Bursztynu, znajduje się na tak zwanym Targu Węglowym w starej części Gdańska. Jest to jedno z najmłodszych miejsc muzealnych. Jego siedzibą jest zabytkowy Zespół Przedbramia ulicy Długiej.

Co tam możemy zobaczyć

Na całe Muzeum Bursztynu, składają się trzy części budowli, a są to Wieża Więzienna, Szyja z Domem Więziennym i stara Katownia. Niegdyś, to trójnawowe miejsce, stanowiło najważniejszy element fortyfikacji średniowiecznego Gdańska. Zgromadzono tutaj znamienite okazy bursztynowe, które pamiętają nawet czasypóźnego średniowiecza.

Okazy na skalę europejską

– Kocham zwiedzać to muzeum. Można tu podziwiać bursztyn z tak zwanego ,,złotego okresu” Gdańska. Do unikatowych okazów należą sprzęty skrzyniowe, szkatułki na biżuterię i drobne pieniądze, ołtarzyki, medaliony, sztućce, a także obrazy sakralne. Na podziw zasługują też krzyże, monstrancje, korale bursztynowe i pierścienie, pamiętające okres króla Władysława Jagiełły- relacjonuje Elżbieta Wawrzyniak.

Redakcja Polish News, dziękuje za zaproszenie i możliwość wykonania zdjęć. Nadmienić należy, iż tylko nasza redakcja uzyskała zezwolenie na wykonanie fotografii.

Tekst i zdjęcia Ewa Michałowska – Walkiewicz