Fantastyczne Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Miami

 

We wtorek, 17 czerwca 2014 roku, Pérez Art Modern Museum (PAMM) zachwyciło swoich sympatyków wieczorem muzycznym, specjalnie zorganizowanym (po godzinach otwarcia) dla wszystkich swoich członków i osób wspierających.

Usytuowany w Downtown Miami, zaprojektowany przez szwajcarski zespół architektów o światowej renomie „Herzog & de Meuron”, budynek muzeum kosztował ponad 220 milionów dolarów. Z tej sumy 40 milionów zostało ofiarowane przez znanego dewelopera mieszkaniowego Jorge M. Péreza, którego nazwisko Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Miami włączyło do swej oficjalnej nazwy.

 Wejście do muzeum od strony Zatoki Biskajskiej, z wielkim tarasem widokowym i schodami nad wodą – Foto: ANIA NAVAS

Muzeum zachwyca swoją ultranowoczesną przestrzenną architekturą o niebanalnych, przyszłościowych rozwiązaniach. To nie tylko piękne, rozmieszczone na trzech kondygnacjach sale wystawowe. To również przyjazne zwiedzającym miejsce relaksu i wypoczynku, gdzie można usiąść na zewnętrznym tarasie widokowym lub kaskadowych schodach nad Zatoką Biskajską i odpocząć, podziwiając widok na międzynarodowy port morski w Miami i panoramę mostów nad zatoką.

 Jedna z sal wystawowych, w której zgromadzono sztukę z Haiti – Foto: ANIA NAVAS

Można również spotkać się na lunchu w nowoczesnej restauracji z widokiem na wodę lub po prostu umówić się na spotkanie przy zachodzie słońca. Muzeum łączy doskonale dwie funkcje: obcowanie ze sztuką i życie socjalne.
W środku jest ogromna sala widowiskowo-kinowa, a także sklep przy muzeum, który cieszy się ogromnym powodzeniem wśród zwiedzających.

 Niezwykłym elementem dekoracyjnym są zwisające z dachu roślinne kompozycje – Foto: ANIA NAVAS

Niezwykłym elementem dekoracyjnym, a zarazem charakterystycznym znakiem rozpoznawczym dla PAMM, są zwisające z dachu piękne kompozycje roślinne, stanowiące tropikalny dodatek zewnętrzny, dopełniający piękno tej dość surowej, rozrysowanej z rozmachem ultranowoczesnej struktury. Wewnątrz muzeum dysponuje doskonale oświetlonymi, dobrze zaprojektowanymi salami wystawowymi o łącznej powierzchni ponad 200 tysięcy stóp kwadratowych.

Sklepik przy muzeum cieszy się wielkim powodzeniem wśród zwiedzających – Foto: ANIA NAVAS

Zbiory pochodzą głównie z darowizn kolekcjonerów, ale także muzeum zakupiło wiele eksponatów. Obecnie można tam podziwiać perfekcyjnie skomponowaną mieszankę sztuki amerykańskiej, południowoamerykańskiej i międzynarodowej. Odzwierciedla to kulturową różnorodność mieszkańców Florydy, gdzie rodowici Amerykanie przeplatają się z napływową ludnością z Kuby, Haiti, niedalekich Wysp Karaibskich oraz coraz liczniejszą grupą przybyszów z Europy (na przykład mieszkańców pochodzenia polskiego jest na Florydzie ponad 500 tysięcy).

Muzeum otwarto dla zwiedzających w grudniu 2013 roku, podczas odbywającego się co roku w Miami międzynarodowego tygodnia przeglądu sztuki o nazwie „Art Basel”. Początkowo szacowano liczbę zwiedzających na 200 tysięcy rocznie. Teraz wiadomo już, że liczba ta będzie o wiele wyższa. Już w pierwszym kwartale muzeum odwiedziło ponad 150 tysięcy osób. Jest atrakcyjne nie tylko jako miejsce, gdzie można podziwiać sztukę, lecz również jako oryginalny punkt spotkań dla mieszkańców Miami.
Istnieje możliwość zostania członkiem muzeum PAMM. Roczna opłata członkowska wynosi 55 dolarów, ale po jej uiszczeniu można bywać tutaj nawet codziennie. Naturalnie taka propozycja cieszy się wielką popularnością wśród florydzkiej społeczności i liczba członków powiększa się z tygodnia na tydzień. Mają oni nie tylko prawo wstępu do sal muzealnych, ale również do uczestnictwa w specjalnie dla nich organizowanych spotkaniach (jak to z 17 czerwca), prelekcjach, odczytach i innych imprezach kulturalnych, organizowanych pod patronatem muzeum.
Ciekawostkę stanowi fakt, że w salach recepcyjnych muzeum można (w terminach wolnych od innych imprez) zorganizować prywatne przyjęcie lub nawet wesele!

Muzeum usytuowane jest nad Zatoką Biskajską. Roztaczają się stąd piękne widoki – Foto: ANIA NAVAS

Pérez Art Museum Miami
1103 Biscayne Blvd.
Miami, Fl 33132
www.pamm.org
Muzeum otwarte jest dla zwiedzających:
wtorek – niedziela: 10 am-6 pm, czwartek: 10 am-9 pm. W poniedziałek muzeum jest nieczynne.
Wstęp wolny dla członków muzeum, żołnierzy w czynnej służbie armii USA oraz dla dzieci poniżej lat 6. Emeryci płacą 8 dolarów, studenci też 8, a dorośli – 12. Muzeum oferuje wstęp wolny dla wszystkich w każdy pierwszy czwartek miesiąca oraz w każdą drugą sobotę miesiąca.
Naprawdę warto tu zajrzeć!

http://www.dziennik.com/