Czy bać się latania? Statystyki a rzeczywistość

loty

 

loty Według najnowszego raportu Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA) w roku 2010 odnotowano najniższy w historii poziom wypadków lotniczych. Pomimo jednak niezbitych dowodów na bezpieczeństwo latania, wciąż średnio co szósty dorosły człowiek na świecie przyznaje się do strachu przed podróżami powietrznymi. Dlaczego? Jakie są przyczyny awiofobii, czyli lęku przed lataniem i jak można ten lęk zniwelować?

 

Statystyki na początek

Według IATA w 2010 na 1,6 mln lotów przypadła jedna katastrofa. Wskaźnik wypadków lotniczych wyniósł tym samym – 0,61 na każdy milion wykonanych lotów. Jest to wynik najniższy w historii, mniejszy niż dotychczasowy rekord (0,65) z 2006 roku. To również wyraźna poprawa w porównaniu do 2009 roku, kiedy to wskaźnik wypadków wyniósł 0,71, a jedna katastrofa przypadła na 1,4 mln lotów. Te dane, choć niepodważalne, wielu pasażerów nie przekonują.

 

Najczęstsze obawy pasażerów

Najbardziej powszechny wśród pasażerów jest strach przed turbulencjami, których można doświadczyć w trakcie lotu. Wiele osób obawia się też, że maszyna ulegnie awarii i rozbije się, albo że samolot zostanie uprowadzony przez terrorystów.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest strach z powodu braku kontroli nad samolotem. W panice przestaje się myśleć logicznie, nie ufa się nawet kwalifikacjom pilotów, co w połączeniu ze świadomością całkowitej zależności może dodatkowo zwiększać frustrację.

 

Wbrew logicznym przesłankom znaczna część pasażerów odczuwa realny, mniejszy lub większy lęk przed wejściem na pokład samolotu. Co ciekawe, przypadki lęku np. przed jazdą samochodem są znacznie rzadsze, choć ponad 10 razy wyższy jest współczynnik wypadków samochodowych niż lotniczych. Strach przed lataniem jest bardzo powszechny. Przyznaje się do niego wielu sławnych ludzi, m.in.: Whoopi Goldberg, Britney Spears, Kinga Rusin, Paweł Małaszyński.

 

Oswoić lęk

Dr Reid Wilson, specjalista w leczeniu zaburzeń lękowych radzi: „zaakceptowanie naszej fobii jest jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie lęku”. Warto więc przyznać się przed samym sobą  do swojego strachu bądź fobii.  Próba ukrycia i bagatelizowania obaw pogarsza tylko stan lękowy i może być przyczyną ataku paniki. Pracując nad oswojeniem lęku przed lataniem, należy z dystansem podchodzić do informacji prezentowanych w mediach. Zwykle o jednej katastrofie lotniczej przez co najmniej tydzień informują wszystkie stacje telewizyjne i radiowe, gazety i portale internetowe, co sprzyja wyolbrzymianiu problemu w świadomości osób podróżujących.

 

Jakie są skuteczne metody na opanowanie lęku? Proste. Najlepiej, w miarę możliwości wybrać się na lotnisko i poobserwować startujące i lądujące szczęśliwie samoloty. To naprawdę może pomóc.

Na jednym z forów internetowych ktoś napisał: „wtedy doznacie nudy lotniskowej.. i latanie wyda wam się czymś normalnym”. A skoro o forach mowa: doskonałym i dostępnym dla każdego sposobem jest rozmowa z osobami, które miały podobny problem i skorzystanie z ich osobistych porad. Tu z pomocą przychodzi właśnie internet – grupy dyskusyjne i fora – jeśli rozsądnie z nich korzystać – oferują mnóstwo przydatnych wątków i dobrych rad.

 

Pomocne materiały:

Więcej porad, jak opanować lęk przed lataniem znajdziesz w serwisie Tanie-Loty.com.pl.

„Czy bać się latania?” –  infografika  obejmująca statystyki wypadków i główne postacie awiofobii.

Źródło: Tanie-Loty.com.pl , dane IATA.