Dni Kurtki Skórkowej

Na marcową pogodę

Skóra to zawsze modny surowiec, który przez lata wykorzystywany był do tworzenia z niej ubrań. Już nasi pradziadowie, ze skóry wykonywali sobie różne części garderoby. Odzież skórzana, od lat stanowi o wyższym statusie materialnym człowieka. Od 15 do 18 marca, obchodzone są tak zwane Dni Kurtki Skórkowej. Które szczególnie są celebrowane w regionie Mazowsza.

Gdy homo sapiens

Homo sapiens miał na sobie zawsze skórzane odzienie. W lato zapewniało mu ono odpowiednie chłodzenie ciała, zaś w zimę dawało mu to odpowiednią temperaturę, w której nie marzł i mógł normalnie żyć.

Towar poszukiwany

W dobie wieków średnich, skóra była towarem poszukiwanym. To właśnie ona była zawsze uważana za towar luksusowy, na który stać nielicznych klientów. Skóra była produktem nie tylko wykorzystywanym do wyrobu odzieży i butów, ale też siodeł i całej końskiej uprzęży. Ze skóry wyrabiano także sakwy podróżne i trzosy na pieniądze. Właśnie w tym czasie, powołano do istnienia pierwsze małe manufaktury, zajmujące się obróbką skory. Wtedy to pojawiły się takie zawody jak: garbarz, szewc, kaletnik, a także siodlarz.

A dzisiaj

W dzisiejszych czasach tylko eleganccy ludzie, pozwalają sobie na noszenie skórzanej galanterii. Początkowo ubrania skórzane zaczęły nosić jedynie gwiazdy kina i estrady. Jednak z biegiem czasu, strój taki wiąże się ze szczególną subkulturą jaką są motocykliści.

Randka w Pakosławiu

Lata temu w Pakosławiu na Mazowszu, żył pewien gospodarz zajmujący się głównie hodowlą koni. Zajęcie to przynosiło mu z biegiem czasu spory dochód, tak więc jego córka Gocha była posażną panną na wydaniu. Chodził zatem w konkury do niej, młody chłopak z Krynek o imieniu Kalasanty. Ale oprócz panny Gochy, Kalasantego miłością były motory. Kupił sobie zatem Kalasanty kurtkę skórkową, aby jeździć tak wystrojony swoim jednośladem. Gdy tak ubranego Kalasantego zobaczył ojciec Gochy, wygonił go ze swojego podwórka zabierając mu jego wspaniałą kurtkę. Kurtkę tę, oczywiście spalił gospodarz z Pakosławia, a Gocha do końca swoich dni została starą panną. Od tego dnia w regionie mazowieckim obchodzi się tak zwane Dni Kurtki Skórkowej, aby uczcić przejazdem wielu motocykli historię Kalasantego i jego straconej kurtki.

Ewa Michałowska Walkiewicz