Uroczystość w Pakosławiu

Polish News na wielkiej uroczystości na Mazowszu

W dniu 17 września 2023 roku we wsi Pakosław, odbyła się piękna uroczystość, na której wspominano akcję partyzancką, polegającą na rozbiciu stacjonującego tu oddziału Wehrmachtu. Zginęło wówczas, wielu partyzantów i ludności cywilnej.

Bohater spod Pakosławia

Jednym z polskich bohaterów, biorących udział we wspomnianej akcji był Zygmunt Kiepas. Urodził się on dnia 2 kwietnia 1917 roku w Iłży. Był on synem Stanisława i Marianny z Gilewskich. W roku 1930, ukończył siedmioklasową Publiczną Szkołę Powszechną w Iłży. Następnie naukę kontynuował w Państwowym Seminarium Nauczycielskim Męskim w Radomiu. Należał on do ZHP, gdzie ugruntował sobie wartości patriotyczne.

Przed wojną

W 1937 roku, Kiepas rozpoczął służbę wojskową. W wojsku skończył kurs podchorążych rezerwy przy 19 Pułku Piechoty 5 Dywizji we Lwowie. Po kursie pełnił służbę wojskową w 40 Pułku Piechoty imienia „Dzieci Lwowskich”.

Rok 1939

Wraz z wybuchem wojny Zygmunt Kiepas został zmobilizowany. Szybko został awansowany do stopnia podporucznika. Pełnił on swoje obowiązki w 40. Pułku Piechoty im. Dzieci Lwowskich 5 Dywizji Piechoty. W sposób bardzo oddany, bronił Warszawy w dniach od 8 do 28 września 1939 roku. Wziął on też udział w dniach 8 i 9 września w ciężkich walkach na Woli. Wróg usiłował zdobyć polskie pozycje przez zaskoczenie, toteż brawura Kiepasa była wtedy bardzo potrzebna. Dzięki bohaterstwu jego i jego plutonu, uderzenie Niemców zakończyło się klęską. Podczas obrony stolicy Zygmunt Kiepas zdobył pierwsze odznaczenie jakim był Krzyż Walecznych.

Gdy Warszawa skapitulowała

Po kapitulacji Warszawy Kiepas, podzielił los tysięcy żołnierzy. Trafił on do przejściowego obozu jenieckiego w Żyrardowie, a potem w Częstochowie. Szybko on zaplanował z grupą kolegów ucieczkę, której dokonali w dniu 25 października 1939 roku. Zygmunt powrócił w ten sposób do rodzinnej Iłży, gdzie dowiedział się o tragedii, jaka spotkała jego rodzinę. W miejscu jego domu, stoczyła się bitwa o Iłżę, podczas której spalono całe gospodarstwo. Wkrótce spotkał się ze swoim bratem Franciszkiem, biorącym udział we wspomnianym wydarzeniu, w wyniku którego Kiepasowie zmuszeni zostali do przeniesienia się do małego mieszkania swoich krewnych przy ul. Jakuba Starszego.

Kiepas odbity

Zygmunt wraz z bratem, szybko wciągnęli się w działania konspiracyjne. W wyniku czego trafił do aresztu niemieckiego. Po uwolnieniu Kiepas, szybko powołał do istnienia wyszkoloną grupę dywersyjną. Drżeli przed nim wszyscy okoliczni volksdeutsche i okoliczne oddziały Wehrmachtu. W 1943 roku, rozpoczęły się przygotowania do odbicia Iłży, z rąk niemieckich. Do lasów starachowickich przybył oddział Jana Piwnika „Ponurego”, który tę akcję miał poprowadzić.. Łącznikiem i przewodnikiem „Ponurego” w tym terenie miał być Kiepas, posługujący się wówczas pseudonim „Krzyk”. W trakcie obławy oddział Jana Piwnika wyszedł cało z okrążenia zaś „Krzyk” został schwytany i przewieziony na posterunek Żandarmerii w Iłży. Stąd wywieziony został do więzienia w Starachowicach.

Doskonały plan odbicia

W tym samym czasie, Antoni Heda pseudonim „Szary”, opracowywał plan odbicia więźniów przetrzymywanych w Starachowicach. Plan ten się powiódł. Grupa uderzeniowa, wdarła się do środka starachowickiego więzienia terroryzując strażników. Zygmunt Kiepas i inny Polacy, znów zobaczył wolność.

Akcja partyzancka w Pakosławiu

Jedną z ważniejszych akcji bojowych Zygmunta Kiepasa, w połączonym szyku z partyzantami Antoniego Hedy, była akcja na majątek ziemski w Pakosławiu, w dniu 15 września 1943 roku. W pakosławskim majątku, stacjonował pluton żołnierzy niemieckich. Wtedy to dywersanci polscy, całkowicie rozbili nieprzyjaciela, zdobywając na nim broń oraz zapasy żywności. Sprawna akcja partyzancka, miała też na celu rozstrzelanie 40 żołnierzy Wehrmachtu, w wyniku czego odbito z rąk niemieckich majątek pakosławskiej rodziny Smoleńskich.


Autorka tekstu, Ewa Michałowska -Walkiewicz

Dla uczczenia bohaterów spod Pakosławia, odsłonięto właśnie w tej wiosce kamienne obeliski, które symbolizują polskich partyzantów, którzy walcząc z niemieckim najeźdźcą oddali swoje życie za Wolną Polskę.

Ewa Michałowska -Walkiewicz