W pierwszym tygodniu czerwca, w regionie miasta Święty Krzyż, obchodzone są Dni Twórczości Ludowej. Prezentowane są na nich, wszystkie rzeźby i figury, które przedstawiają znane postacie historyczne, lub też świątki, stanowiące jeszcze dwa wieki wstecz, przedmioty ludowego kultu.
Postacie małych Warzątków
– Od mnóstwa lat, param się rzeźbiarstwem, które jak sądzę odziedziczyłam po moim dziadku Antonim. Pamiętam, jak byłam małą dziewczynką, a z każdym nastaniem wiosny, moi przodkowie wychodzili w pole, by tam pod pierwszą skibką zaoranej ziemi zakopać postacie Warzątków. Były to jak uważano leśne licha, które opóźniały wzrost zasianych w polu roślin. Ja wyobraziłam sobie jak te Warzątki mogły wyglądać, zatem na tegorocznej prezentacji, postanowiłam je pokazać gościom- dopowiada Elżbieta Kuralowicz.
Baba Jaga
– W naszym regionie świętokrzyskim, znana jest po dziś dzień pewna legenda, która głosi, iż na Łysej Górze, co roku odbywają się zloty czarownic. Aby zatem pokazać na tegorocznej uroczystości zebranym gościom, jak wygląda prawdziwa polska czarownica, postanowiłam wyrzeźbić kilka poświęconych jej figur- relacjonuje Stafania Nakłowska.
Nasz świętokrzyski aniołeczku
– W Nowej Słupi, niewielkim miasteczku świętokrzyskim, znana jest wszystkim legenda, o przechadzającym się tam po ulicach miasta Aniele, który miał być przestrogą dla tamtejszych ludzi, którzy na początku dwudziestego wieku, oddalili się od Boga i jego dekalogu. Dopiero, jak mieszkańcy Nowej Słupi widzieli postać Anioła, nawrócili się do wiary chrześcijańskiej i porzucili złe nałogi i przyzwyczajenia. Aby przypomnieć wszystkim tę legendę, postanowiłem wyrzeźbić postać Anioła, związanego z miastem Nowa Słupia- mówi Cezary Jasiński.
Podczas obchodów Dni Twórczości Ludowej, zaproszeni byli zacni goście z całego kraju, a także redakcja portalu Polish News, która zaszczyciła swoją obecnością te niezwykłą świętokrzyską uroczystość.
Ewa Michałowska – Walkiewicz