Dr M. Nowotny z prestiżową nagrodą amerykańskiego instytutu medycznego

Nowotny

 

 

 Nowotny Jak poinformowali w komunikacie przedstawiciele IIMCB, Nowotny znalazł się wśród 28 laureatów nagrody International Early Career Award (IECS) przyznanej przez HHMI. Nagroda ma być wsparciem naukowców na wczesnym etapie kariery naukowej.

 

Dr Nowotny jest kierownikiem Laboratorium Struktury Białka w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. Jako nagrodę otrzyma pięcioletni grant o wartości około 715 tys. dolarów, w ramach którego naukowiec może zakupić sprzęt i materiały oraz zatrudnić wykonawców projektu.

 

Celem jego badań będzie określenie mechanizmu działania enzymów nazwanych deadenylazy. Są one zaangażowane w proces usuwania cząsteczek RNA z komórce. RNA jest pośrednikiem w procesie produkcji białek w oparciu o informację genetyczną kodowaną przez DNA. Regulacja syntezy i rozkładania RNA jest jednym z mechanizmów regulacji poziomu białek w komórce, co jest kluczowe dla jej funkcjonowania. Ważnym elementem tego procesu jest aktywność deadenylaz.

 

Nagroda IECS to najnowsza edycja grantów międzynarodowych udzielanych przez Instytut Howarda Houghesa od 1991 roku Do tej pory HHMI wydał na ten cel ponad 145 mln dolarów.

 

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl