Dyliżansem do Wieliczki – relacje anglojęzycznych podróżników z pobytu w Wieliczce

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza pasjonatów historii kopalni wielickiej i gości podziemi na wykład Małgorzaty Piera pt. Dyliżansem do Wieliczki– relacje anglojęzycznych podróżników z pobytu w Wieliczce w dniu 18.04. br. o godz. 17.00 w Zamku Żupnym w Wieliczce.

Spotkanie związane jest z – wydaną niedawno – muzealną publikacją pt. ,,Dyliżansem do Wieliczki czyli ze wspomnień angielskojęzycznych podróżników (XVIII/XIX w.)”.

Książka ma głównie na celu przybliżyć, mało bądź w ogóle nieznane w j. polskim, angielskojęzyczne opisy wielickich podziemi z XVIII i XIX wieku. Od stuleci kopalnia soli w Wieliczce stanowiła niezwykle silny magnes przyciągający różnorodnych podróżników – pisarzy, naukowców, arystokratów oraz przedstawicieli intelektualnych elit. Jako światowa atrakcja, owiana legendami, tajemnicza i mało przystępna stanowiła miejsce szczególne. Wizja podziemnej krainy jaka wyłania się z pożółkłych kart opisów dawnych podróżników zaciekawia, fascynuje… czasem – rozbawia – a zarazem jest źródłem wiedzy o dawnym świecie, obyczajach, kulturze, a także o wielu zapomnianych, historycznych szczegółach górniczego pejzażu. Stanowi także okazję do przyjrzenia się kopalni z perspektywy rozmaitych, ciekawych osobowości z innego obszaru kulturowego i epoki.

Relacje z pobytu w wielickiej kopalni są bardzo zróżnicowane, zarówno w formie jak treści wypowiedzi – od bajki – przypowieści (E. S. Craven Green) po naukowe opisy (np. J. R. Kohl czy G. Townson). Czasem autor sucho i rzeczowo opisuje swe przeżycia (jak dr Peschier), a nieraz wnikliwie i głęboko, w szerszej perspektywie – sięga do innych nauk (jak E. Darwin, B. Taylor czy L.Stephens). Książka, opatrzona wstępem, bogato ilustrowana – jest przygotowana w wersji polsko-angielskiej. Warto też zaznaczyć, że biogramy podróżników poprzedzają każdą relację, objaśniając kontekst kulturowy tekstów.

Publikacja ,,Dyliżansem do Wieliczki czyli ze wspomnień angielskojęzycznych podróżników (XVIII/XIX w.)” jest do nabycia w punktach sprzedaży muzeum i w sklepie internetowym.

Wykład odbędzie się w ramach spotkań Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

http://ttg.com.pl