Dzień Niepodległości – 4 lipca

4th of July

 

4th of July

W tym roku, aby uczcić 233 rocznicę podpisania Deklaracji Niepodległości (ogłoszonej 4 lipca 1776 w Filadelfii), Ambasada USA w Warszawie i Konsulat Generalny w Krakowie przygotowały szereg wydarzeń kulturalnych. Pierwszego lipca odbyło się uroczyste otwarcie wystawy Amerykański Sen  w Muzeum Narodowym w Krakowie, z udziałem Konsul Generalnej Anne Hall i Ambasadora USA w Polsce, Victora Ashe.

Następnego dnia, Ambasador Ashe zaprosił ponad 2000 gości z Polski i USA na uroczyste przyjęcie w Warszawie z okazji Dnia Niepodległości. „Jest mi niezmiernie miło, że aż tyle osób zechciało wspólnie z nami świętować urodziny Ameryki, ale jest to również Wasz dzień,” powiedział podczas oficjalnego powitania. „Podobnie jak Amerykanie cenią sobie podstawowe prawa zawarte w Deklaracji Niepodległości, tak i Polacy potrafią w szczególny sposób docenić wolność.”

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z uroczystości. [więcej]

 

Konsulat Świętuje Dzień Niepodległości i „Amerykański Sen”

 

 Ambasada USA

Tłum gości przybył  2 lipca na zaproszenie Ambasadora Victora Ashe’a, Konsul Generalnej Anne Hall i Dyrektor Muzeum Narodowego Zofii Gołubiew, aby świętować Dzień Niepodległości Stanów Zjednoczonych i obejrzeć nową wystawę „Amerykański Sen”. Przyjęcie odbyło się na cześć 233 rocznicy podpisania Deklaracji Niepodległości. W 2009 roku przypada także 90 rocznica rozpoczęcia polsko-amerykańskich stosunków dyplomatycznych.

Podczas uroczystości Ambasador Ashe zwrócił uwagę na te dwie rocznice mówiąc, „To między innymi dzięki takim przywódcom jak Generał Kościuszko i Generał Pułaski zdołaliśmy wygrać naszą walkę o niepodległość. 91 lat temu prezydent Wilson próbował częściowo spłacić ten dług czyniąc przywrócenie niepodległej Polski głównym celem zakończenia I Wojny Światowej.” Goście Święta Niepodległości byli także pierwszymi zwiedzającymi nową wystawę w Muzeum Narodowym p.t. „Amerykański Sen” a także inne wystawy towarzyszące o tematyce amerykańskiej, jak fotografie amerykańskiego autora Wee-Gee, historyczne plakaty Coca-Coli i wystawę „Pierwszy Krok”, która prezentuje dobrze znanych współczesnych artystów amerykańskich, jak Andy Warhol i Eric Fischl. (galeria zdjęć)

Aby przeczytać specjalny komentarz Sekretarz Hillary Clinton na temat Czwartego Lipca proszę kliknąć tutaj: http://bnet.state.gov/content/video/july4th.asp

Aby przeczytać więcej o letniej serii wystaw i wydarzeń w Muzeum Narodowym „Ameryka, Ameryka” proszę odwiedzić stronę Muzeum: http://www.muzeum.krakow.pl/?L=1

 

Żródło:

http://polish.poland.usembassy.gov/