Festiwal bajkowy

 

Redakcja Polish News, była zaproszona na Festiwal Bajkowy, do Klubu Patriotycznego „Wrzeciono czasu” ze świętokrzyskiego Suchedniowa. Tam, czytane były bajki polskie, które powstały za czasów zaborów. Od momentu powstań narodowych, ze strony zaborców w dotkliwy sposób nasiliły się wszelkiego rodzaju represje, zatem Polacy niejednokrotnie zmuszeni byli udać się na emigrację do różnych zakątków świata. Szereg czytanych bajek polskich, powstało właśnie na dalekiej emigracji.

Dobra wróżka

Pani Emilia Wąsowska, w pięknym klasycznym przebraniu, czytała bajkę którą opracowała Anna Milska, a nosiła ona tytuł „O dobrej wróżce”. Bohaterka bajki wróżka, ratowała tylko ludzi o wielkim sercu. Podtekstem tego utworu, były oczywiście czasy rozbiorów naszej ojczyzny, kiedy to Polacy zsyłani byli na nieludzką ziemię syberyjskiej tajgi. Mimo, że na festiwalu tym, głównie zgromadzeni byli uczniowie, to niejedna łza, podczas czytania bajek spłynęła z oka osoby dorosłej.

….Gdy powstania wciąż szalały, gdy się lały polskie łzy
pewna wróżka w lila sukni, ratowała ludzi gdy….
utrudzeni w swej niedoli i wyrwani jak ten kwiat
bez ojczyzny, bez przyszłości, wędrowali przez ten świat….

 Pani Emilia Wąsowska w roli dobrej wróżki

Kiedy było źle

Bajkę zatytułowaną „Kiedy było nam źle”, czytała przebrana za prządkę losu Aneta Gorzelak. Jest ona studentką historii, zatem oprócz przedstawianego utworu, przybliżyła ona gościom czasy, kiedy Polacy zmuszeni byli udawać się na emigrację, by tam jako prężna grupa patriotyczna, służyć ukochanej ojczyźnie. W szczególny sposób, snute były opowieści o Polonii Amerykańskiej, która została powiększona w latach szalejącego w Polsce komunizmu.

…Bądź Polakiem w każdej chwili
pomnij, żeś ty Piastów ród
choć cię będą obcy bili
w Polsce twój ojcowski gród….

Kukła Rosija

Podczas wspomnianego festiwalu, młodzież świętokrzyskich studentów, wykonała według bajki Jana Smoliwąsa, Kukłę Rosiję, która symbolizowała naszych wschodnich zaborców. To według tej bajki, brzydka i złośliwa kukła, poniewierała Polakami w więzieniach i na zsyłkach, bo była ona bezlitosna i pozbawiona podstawowych uczuć.

….Wciąż pamiętaj mały chłopcze
że pochodzisz z polskiej ziemi
gdy cię biją kije obce
jesteś ciągle między swemi

nie daj z serca swego wydrzeć
ojców swych pamięci drogiej
ukręć łeb zaborczej hydrze
choć żeś jest w udręce srogiej…..

 Kukła Rosija

Redakcja Polish News, dziękuje bardzo organizatorkom Festiwalu Bajkowego za zaproszenie i za możliwość wykonywania zdjęć. Dla uhonorowania naszej Szanownej Polonii, wykonanych było wiele patriotycznych pieśni, które na długo zapadną w serca zaproszonych gości.

Tekst i zdjęcia Ewa Michałowska – Walkiewicz
[email protected]