Garri Kasparow chce mieć drugi paszport. Boi się mieszkać w Rosji.

 

Arcymistrz szachowy i opozycjonista Garri Kasparow chce mieć łotewski paszport. Rosjanin zwrócił się już z oficjalną prośbą do parlamentu w Rydze i czeka na decyzję. Kilka miesięcy temu opozycyjny polityk zapowiadał, że boi się mieszkać w Rosji rządzonej przez Władimira Putina.

 Wniosek o przyznanie łotewskiego obywatelstwa Kasparow tłumaczy tym, że potrzebny mu paszport pozwalający na swobodne podróżowanie po świecie. Szachowy arcymistrz zamierza ubiegać się o stanowisko prezydenta Międzynarodowej Organizacji Szachowej i swoboda podróżowania byłaby jego atutem.

 Łotwę wybrał z dwóch powodów. Po pierwsze w czasach Związku Radzieckiego Ryga słynęła z doskonałych szkół szachowych, a po drugie obecnie łotewskie prawo nie zabrania posiadania podwójnego obywatelstwa.

 Dla Kasparowa to istotne, bowiem nie zamierza rezygnować z paszportu Federacji Rosyjskiej. Kilka miesięcy temu Garri Kasparow opublikował list, w którym ostro skrytykował politykę Władimira Putina. Oświadczył też, że boi się wracać do Rosji ponieważ w każdej chwili może zostać aresztowany za swoją polityczną działalność.

 Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

Zdjęcie: Alexey Sazonov/AFP