Najlepsza gęsina na świętego Marcina

 

W najbliższych dniach w różnych częściach województwa królować będzie gęsina. W Przysieku odbędzie się Kujawsko-Pomorski Festiwal Gęsiny (10-11 listopada). Minikowo będzie gospodarzem Święta Gęsi na Krajnie (11 listopada). Odbędą się również warsztaty kulinarne połączone z turniejem w Chrystkowie i Chełmnie (8-11 listopada).

Tegoroczną kampania wykracza poza granice Polski. Gęsina z Kujaw i Pomorza zdobyła zainteresowanie również w Stanach Zjednoczonych, gdzie zagości podczas tradycyjnego „Królewskiego Obiadu” w Muzeum Polskim w Ameryce w Chicago. Podobnie jak w ubiegłym roku, zwieńczeniem akcji będzie uroczysty obiad w Pałacu Prezydenckim, który odbędzie się w dniu Narodowego Święta Niepodległości.

– Kiedy pięć lat temu zaczęliśmy promować powrót do tradycji spożywania gęsiny w dniu Narodowego Święta Niepodległości, nie przypuszczaliśmy, że sukces nadejdzie tak szybko. Dziś gęsina trafia na stoły w całej Polsce oraz staje się coraz popularniejsza za granicą. Jesteśmy dumni, że nasza kampania zyskała tak szerokie uznanie, a w corocznych obchodach tłumnie uczestniczą całe rodziny – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Rosnąca popularność gęsiny jest jednym z najbardziej widocznych sukcesów promocyjnych województwa kujawsko-pomorskiego. Tradycja spożywania tego smacznego i zdrowego mięsa powraca i z roku na rok angażuje coraz więcej osób, które przyłączają się do akcji promocyjnej. Do gęsiny przekonali się nie tylko kucharze i publicyści kulinarni, ale przede wszystkim konsumenci, którzy coraz częściej pytają o ten produkt w sklepach. W listopadowym kalendarzu już na stałe zapisały się gęsinowe festyny, warsztaty kulinarne i konkursy, które promują powrót do tradycji spożywania gęsiny w Narodowe Święto Niepodległości. O gęsinie można przeczytać w popularnych gazetach, lifestyle’owych magazynach, na stronach internetowych i portalach społecznościowych. Pojawiają się też informację, że z wywołanej przez Kojawsko-Pomorskie mody chcą korzystać także inne regiony. W Świętokrzyskiem na przykład hodowcy założyli grupę producencką, która zamierza odtworzyć chów lokalnej odmiany gęsi.

Na przestrzeni lat gęsinowe obchody zyskały wymiar ogólnopolski, a patronat nad nimi w tym roku również objęła pierwsza dama RP Anna Komorowska. W dniu Narodowego Święta Niepodległości wydany zostanie uroczysty obiad w Pałacu Prezydenckim, podczas którego królować będzie kujawsko-pomorska gęsina oraz tradycyjne produkty z regionu.

Pierwszym akcentem tegorocznej akcji „Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina” był Festiwal Smaku w Grucznie, który odbył się w ostatnim tygodniu sierpnia. Natomiast oficjalna inauguracja kampanii nastąpiła w Kołudzie Wielkiej w powiecie inowrocławskim, gdzie działa Zakład Doświadczalny należący do Państwowego Instytutu Zootechniki. Hodowana tu odmiana gęsi została uznana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi za odrębną rasę, co jest ukoronowaniem ponad 50-letniej pracy hodowlano-badawczej kołudzkiego zakładu. W tym roku gęś biała kołudzka miała swoje święto na początku września. Przyjechali na nie dziennikarze i blogerzy kulinarni z całej Polski, by wziąć udział w warsztatach i wspólnie z organizatorami rozpocząć tegoroczną kampanię.

Kujawsko-pomorska gęsina zyskuje rozgłos także poza granicami kraju. W sierpniu Zakład Doświadczalny w Kołudzie Wielkiej odwiedzili przedstawiciele zagranicznych mediów, którzy zapoznali się z procesem hodowli oraz wyjątkowymi walorami gęsiego mięsa. We wrześniu w ambasadzie polskiej w Berlinie na spotkaniu z korpusem dyplomatycznym państw afrykańskich serwowane były potrawy z gęsiny. Kujawsko-pomorska gęsina była przebojem także na targach turystycznych Tour Salon w Poznaniu.

Na zaproszenie organizacji Chicago Sister Cities International 14 listopada przedstawiciele województwa zawiozą kujawsko-pomorską gęsinę do Stanów Zjednoczonych, gdzie pojawi się podczas tradycyjnego „Królewskiego Obiadu” w Muzeum Polskim w Ameryce. Gośćmi wydarzenia będą przedstawiciele polonijnych środowisk biznesowych, politycznych i edukacyjnych. Chicago Sister Cities International do tej pory zaprosiła jedynie dwie polskie reprezentację: Warszawy oraz województwa pomorskie.

Informacje o szczegółach kampanii na portalu internetowym Urzędu Marszałkowskiego www.kujawsko-pomorskie.pl oraz na stronie www.czasnagesine.pl.

http://ttg.com.pl