Zbliża się wielkie święto gęsiny

Ubiegłoroczne pokazy kulinarne podczas Festiwalu gęsiny, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Listopad to dumne celebrowanie Narodowego Święta Niepodległości. W naszym województwie temu świętowaniu, już tradycyjnie, towarzyszą rodzinne spotkania przy stole przy daniach z gęsiny.

Już w kolejny weekend (11-12 listopada) plac przy dawnym budynku Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Przysieku zamieni się w największy w Polsce gęsi jarmark w ramach akcji „Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”. Na odwiedzających czekać będą świeże gęsi, potrawy z gęsiny i produkty regionalne. Nie zabraknie także pokazów kulinarnych. W tym roku będą z nami Mateusz Gessler, Grzegorz Łapanowski, Tomasz Purol i Cristina Catese.

 – Niech listopadowe biesiadowanie upłynie Państwu w ciepłej i rodzinnej atmosferze. Z dumą świętujmy 104. rocznicę odzyskania niepodległości w otoczeniu najbliższych. Niech patriotyczny nastrój ożywiają wspólne spotkania przy stole przy daniach z gęsiny, co jest już tradycją w naszym województwie. Zapraszam do podtoruńskiego Przysieka po świeże, regionalne produkty – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 Na Festiwal Gęsiny dowiozą nas autobusy kursujące do Przysieka z Bydgoszczy i z Torunia. Bezpłatne zaproszenia na pokazy kulinarne odebrać będzie można w namiocie Urzędu Marszałkowskiego na miejscu wydarzenia. Wszystkie pokazy transmitowane będą na naszej stronie www.czasnagesine.pl. Zapraszamy w godzinach 10:00 – 17:00.

 Jak co roku marszałek Piotr Całbecki przekazał mieszkańcom regionu gęsie tuszki na świąteczny obiad, w tym roku było ich 2022. Można je było wygrać w konkursach przeprowadzanych przez lokalne media.

https://www.kujawsko-pomorskie.pl/

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Gotowanie z marszałkiem

Marszałek Piotr Całbecki podczas gotowania z Mateuszem Gesslerem, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Coroczne, wspólne gotowanie marszałka Piotra Całbeckiego ze znanymi kucharzami jest już nieodłącznym elementem kampanii „Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina”. W tym roku gospodarz województwa spotkał się z cenionym kucharzem, restauratorem i osobowością telewizyjną Mateuszem Gesslerem w Pałacu Dąmbskich, gdzie wspólnie przygotowywali cannelloni z gęsiną oraz gęsie wątróbki z gruszką. Kulinarne wskazówki będą pomocne podczas przygotowywania rodzinnego obiadu na Święto Niepodległości.                      

Przepisy na gęsinę: cannellonni z gęsiną oraz gęsie wątróbki z gruszką

 Spotkanie było także okazją do rozmów o tradycji spożywania gęsiny w naszym regionie. Wkrótce opublikujemy cały film z gotowania. Tymczasem marszałek Piotr Całbecki zaprasza do udziału w konkursach organizowanych przez lokalne i regionalne media, gdzie można wygrać przekazane przez niego gęsie tuszki. W tym roku jest ich 2022.

Już niedługo ogłosimy konkursy na najlepszą relację z obiadu z daniem z gęsiny, a także konkurs plastyczny dla dzieci. W tym roku o nagrody finansowe zawalczyć będą mogły również koła gospodyń wiejskich w naszym regionie. Obchody Święta Niepodległości łączymy z rodzinnymi spotkaniami przy stole, na którym gości kujawsko-pomorska gęsina. Tegoroczny Festiwal Gęsiny odbędzie się w piątek i sobotę 11-12 listopada w podtoruńskim Przysieku. Będzie można zakupić tam regionalne produkty, żywność ekologiczną i rękodzieło. Pokazy kulinarne poprowadzą Mateusz Gessler, Grzegorz Łapanowski, Cristina Catese i Tomasz Purol. Towarzyszyć będą im degustacje, konkursy i muzyka na żywo.

 W zakładce Gęsina na św. Marcina na naszej stronie kujawsko-pomorskie.pl pojawi się więcej informacji dotyczące kolejnych akcji, jakie przygotowaliśmy w naszej tegorocznej gęsinowej kampanii, a także relacje z minionych lat.

 https://www.kujawsko-pomorskie.pl/

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego