Podróż morska do Szwecji

Kościół w Lund

Wycieczka Polish News do Lund

Lund, to urocze miasto znajdujące się w południowo-zachodnim regionie Szwecji. Miasto to należy do prowincji Skania w Öresund. Nasza Redakcja postanowiła zatem udać się do Lund, aby zwiedzić tamtejszy kościół i dowiedzieć się nieco o zwyczajach listopadowych kultywowanych na tym terenie.

Pod koniec X stulecia

Lund zostało założone pod koniec X stulecia, dla wzmocnienia związków Szwecji z Królestwem Danii. Lund stał się zatem od tego momentu nowym przyczółkiem dla misji ewangelizacyjnej, jaką szerzył kościół katolicki na tym terenie.

Badania archeologiczne

Podczas wykopalisk archeologicznych, odnaleziono tu pozostałości najstarszego drewnianego kościoła w Skanii. Kościół ten, wzniesionego w 990 roku. Przybywali tutaj zatem pontnicy i misjonarze, którzy zostawiali w pobliskich sklepikach z relikwiami mnóstwo pieniędzy. Złota era tego miasta przypadła na okres wieków średnich. Na początku XII wieku, Lund było już dobrze rozwiniętym miastem, ośrodkiem handlu i rzemiosła oraz siedzibą największej mennicy.

Siedziba arcybiskupstwa

W roku 1104, papież Paschalis II założył tu siedzibę arcybiskupstwa skandynawskiego. W 1145 roku, konsekrowano tutejszą katedrę. Od XIII wieku Lund było najważniejszym miastem Danii to stąd arcybiskupi sprawowali władzę kościelną nad całą Skandynawią. Od XIII do XV wieku, w lokalnej katedrze odbywały się koronacje królów Danii. O świetności średniowiecznego Lund przypominają do dziś katedra (Domkyrka), a także specyficzny układ wijących się, brukowanych uliczek.

Wojny północne

Po kolejnych wojnach między Szwecją i Danią, w 1658 na mocy zawartego pokoju, Lund był już typowo szwedzkim miastem i nie było już tutaj koronacji duńskich monarchów. Posługiwanie się językiem duńskim karano śmiercią. Jedną z najważniejszych decyzji mających przyspieszyć integrację regionu z resztą państwa, było założenie w Lund szwedzkojęzycznego uniwersytetu w 1668 roku. W latach 1675–1679 miała miejsce tzw. wojna skańska, w której Dania próbowała odzyskać utracone tereny wschodnie w tym oczywiście Lund. Dnia 4 grudnia 1676 roku, pod Lund rozegrała się jedna z jej najkrwawszych bitew którą wygrały oddziały szwedzkie.

Wiek osiemnasty

W trakcie XVIII i XIX wieku Lund pozostawało tak zwanym uśpionym miasteczkiem. Dotknęła je jedynie ostatnia próba odbicia Skanii przez Duńczyków w 1709, w ramach wielkiej wojny północnej. Momentem przełomowym dla rozwoju Lund było otwarcie w 1856 kolei żelaznej, łączącej to miasto z Malmö, które wpłynęło na znaczny rozwój gospodarczy tego terenu. Przybywało bowiem do Lund dużo młodych ludzi chcących zdobywać wiedzę na tutejszym uniwersytecie.

Jak dowiedziała się Redakcja Polish News, jednym ze zwyczajów listopadowych kultywowanych w Lund jest odwiedzanie starych fontann miasta, które są wpisane w jego historię. Koło fontann zawsze rośnie dużo kwiatów, które są pewnego rodzaju hołdem dla ich założyciela i fundatora.

Autorka zwiedzając  miasto  Lunt

Ewa Michałowska -Walkiewicz