Występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego
Sady Kolonia, to wieś polska usytuowana w województwie mazowieckim, w powiecie przysuskim. W tej uroczej miejscowości, kościół parafialny gościł Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, który swym przepięknym występem uhonorował stulecie powstania tutejszej parafii.
Nazwa miejscowości
Nazwa „,Sady” pochodzi od tutejszych terenów, które porośnięte są sadami owocowymi. Natomiast nazwa „Kolonia” wywodzi się od tego, iż w tej miejscowości mieszka napływowa ludność z całego kraju. Ludzie ci nabywali sukcesywnie tę ziemię, po parcelacji majątku rodziny Dobieckich. Znaczna liczba ludności, która zamieszkuje dziś Sady Kolonię, przybyła z gór w 1925 roku.
W rękach rodu Dobieckich
Część ziemi z sadowskiego majątku, należało do dziedzica Władysława Dobieckiego i jego żony Jadwigi, która ofiarowała część swojego areału ziemskiego pod budowę kościoła i utworzenie cmentarza. Życzeniem pani Jadwigi było, aby została ona pochowana na cmentarzu w Sadach Kolonii, co też tak się stało. Spoczywa tam ona wraz ze swym pięcioletnim synem Krzysiem. Rodzina Dobieckich, wniosła spory wkład w szerzenie patriotyzmu w tym miejscu, urządzając w swoich pieleszach domowych wieczorki historyczne, w czasach gdy Polska była pod zaborami. To oni inwestowali w edukację dzieci mniej zamożnych i fundowali dzieciom zdolnym studia wyższe.
Kościół parafialny w Sadach Kolonii
Kościół ten został erygowany dnia 15 października 1921 roku. Już dwa lata później została w nim odprawiona pierwsza msza, która w głównej mierze była mszą dziękczynną za odzyskanie przez Polskę niepodległości. Kościół w Sadach Kolonii, wybudowany został z kamienia ciosanego i jest on zabytkiem klasy „0”.
Dworek po Dobieckich
Oprócz kościoła jest jeszcze tutaj dworek po rodzinie Dobieckich, wokół którego są kanały, z czego można wnioskować, że otoczony był on kiedyś dla bezpieczeństwa fosą i wodą. Po II wojnie światowej, powstała tu Spółdzielnia Produkcyjna. Zaczęła się zatem rozwijać też działalność rolnicza, poprzez początkowe zakupienie dwóch ciągników Ursus C325. W 1960 roku wybudowano tu „agronomówkę”, w której mieszkał agronom M. Woźniak i lekarz weterynarii S. Drużdżel.
Powstanie w Sadach Kolonii kościoła parafialnego, było dla tutejszych mieszkańców rzeczą ogromnie ważną. Podczas działań wojennych mających miejsce w latach 1939-45, prowadzone tu były spotkania patriotyczne, którym przewodził ksiądz Michałkowski, zakatowany przez Niemców gdy bronił biczowanego tutejszego nauczyciela. Aby zatem uhonorować moment powstania wspomnianego kościoła, goszczono z przecudownym repertuarem Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.
Ewa Michałowska- Walkiewicz