Gorące decyzje! Podwyżka amerykańskich opłat celnych na towary w obrocie handlowym świata!
W dniu 2 kwietnia 2025 roku Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, ogłosił wprowadzenie wyższych opłat celnych w handlu międzynarodowym. Nowe opłaty celne przyczynią się do ukształtowania barier handlowych.
Decyzja o podwyżkach ceł wpłynie na globalny handel, kształtując nowy nurt polityki gospodarczej krajów.
Nowe taryfy celne
W Stanach Zjednoczonych porównano ceny wysyłanych towarów w stosunku do nabywanych oraz zakres opłat celnych w tym obrocie. Na tej podstawie ustalono
stawki wzajemne. Minimalna stawka celna, po decyzji o podwyżce, wynosi 10% dla towarów z innych krajów; natomiast dodatkowe taryfy obejmują:
34% na towary z Chin
20% na produkty z Unii Europejskiej
46% na towary z Wietnamu
23% na produkty z Japonii
26% na towary z Indii.
Podwyżka ceł na towary z podanych krajów w obrocie handlowym ze Stanami Zjednoczonymi obowiązuje od 9 kwietnia 2025 roku natomiast nałożenie stawki 10% nastąpi od 5 kwietnia 2025 roku.
Przykłady działania nowych ceł (taryf)
Według obliczenia World Population View, deficyt handlowy USA z Japonią wynosi około 62,6 miliarda dolarów, a całkowita kwota eksportu z USA do Japonii wynosi 135,8 miliarda dolarów.
Podzielenie pierwszej liczby przez drugą daje wynik 0,46. Według tego wykresu nowe cło, taryfa nałożona na towary amerykańskie przez Japonię powinna wynosić 46 procent.
Podobnie jest w przypadku deficytu handlowego USA z Tajlandią, a wynosi on około 41,5 miliarda dolarów, przy czym całkowita kwota eksportu to kwota 57,7 miliarda dolarów. Podzielenie pierwszej liczby przez drugą daje wynik 0,719.
W innym przypadku, Korea Południowa, z którą Stany zawarły umowę handlową nie pobiera 50% cła na eksport z USA, Stany również nie pobierają 39% cła.
Co ciekawe, w każdym kraju, w którym deficyt handlowy lub import USA wynosi mniej niż 10 procent lub w którym występuje niewielka nadwyżka, nałożono stawkę celną w stałej wysokości 10 procent. Inny przykład: Wielka Brytania wykazuje deficyt handlowy z USA, który wynosi (in minus) 10,3 mld dolarów. Wykres pokazuje obłożenie towarów stawką celną w wysokości 10 procent.
Eliminacja luki do minimum
Jednym z kluczowych aspektów nowych regulacji jest likwidacja tzw. luki do minimum, która pozwalała dotychczas na import towarów o wartości do $800 (osiemset dolarów) bez cła. Ma to znaczenie dla obrotu towarowego z Chin. Chińskie platformy e-commerce, takie jak Temu i Shein opierają dotychczas swoją działalność na sprzedaży tanich produktów bez dodatkowych opłat celnych. Oprócz krajów, których dotyczą niższe cła, jest około 60 krajów uznanych za „najgorszych winowajców”. Obroty z nimi podlegają wyższym cłom, sięgającym w niektórych przypadkach do 50 procent.
Konsekwencje gospodarcze
Prezydent D.Trump oświadczył, że celem jego decyzji jest zapewnienie warunków wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych. Chodzi o zakończenie wykorzystywania amerykańskiego rynku przez handlowców z innych krajów. Prezydent wezwał przywódców zagranicznych do zniesienia barier handlowych i zaprzestania manipulacji walutowych.
Eksperci ostrzegają, że nowe regulacje ceł mogą wywołać odwet tych, którzy osiągają wyższe korzyści z handlu na amerykańskim rynku. Może to
prowadzić do eskalacji wojen handlowych. Podwyższone koszty importu mogą przełożyć się na wzrost cen towarów dla amerykańskich konsumentów i firm uzależnionych od zagranicznych dostawców. Nie można wykluczyć wstrzymania importu niektórych towarów. Komu nowa polityka celna przyniesie korzyści?
Nowe cła mogą zmienić układ sił w globalnym handlu. Decyzja prezydenta D.Trumpa stanowi kolejny krok w stronę protekcjonizmu, który może wpłynąć na relacje USA z ich kluczowymi partnerami handlowymi. Wkrótce okaże się jak zareagują inne kraje i czy polityka ta korzystnie wpływa na amerykańską gospodarkę. Eksperci oceniają, że w dłuższej perspektywie nowa polityka celna przyniesie amerykańskiej gospodarce ewidentne korzyści.
Mówi: Maria Madej Funkcja: menedżerka ds. zmian rynkowych Firma: Stowarzyszenie Otwarte Klatkima: Stowarzyszenie Otwarte Klatki Polacy deklarują, że częściej sięgają po jajka z chowu bezklatkowego i widać to też w statystykach sprzedażowych sieci handlowych. – Znacząca większość konsumentów, bo […]
Autor: Prof. Mirosław Matyja Co ma ekonomia wspólnego z zaufaniem? „Dzisiaj zarabianie pieniędzy jest bardzo proste. Ale zarabianie pieniędzy, będąc odpowiedzialnym wobec społeczeństwa i próbując ulepszać świat, jest bardzo trudne” Jack Ma, założyciel Alibaba Group […]
Ustawa o zakazie handlu w niedzielę zacznie obowiązywać już od 1 marca. W konsekwencji sprzedaż w niedzielę w sklepach stacjonarnych będzie stopniowo ograniczana. Takie rozwiązanie będzie niewątpliwie szansą dla e-sklepów, których ustawowy zakaz nie obejmuje. […]