Halloween

Zwyczaje tuż przed 1 dniem listopada

Halloween, zawitało na Stary Kontynent ze Stanów Zjednoczonych. Jest to dobrze znany zwyczaj straszenia się nawzajem połączony z kolorową maskaradą. Jest on kultywowany w ostatnim dniu października.

Wielka popularność

Nie jest to święto urzędowe, ale cieszy się ono tak wielką popularnością jak Boże Narodzenie. Gdy święto to, nie znane było w Polsce, ludzie także przygotowywali się w sposób szczególny do dni, w których pamięta się o zmarłych. W dawnych czasach pleciono nowe miotły, które stawiano tuż przed drzwiami wejściowymi. Miało to posłużyć wyganianiu złych duchów, które chętnie w tym czasie nawiedzały domy ludzi żyjących. Złe duchy gdy zobaczyły nowe miotły na przedprożu, nie podchodziły do takiego domu.

Pomarańczowa dynia

Symbolem święta halloween, jest pusta i podświetlona od środka dynia. Święto to nawiązuje do rzymskiego pogańskiego święta, kultywowanego dla uczczenia boga obfitości Pomony. Pomona, błogosławił swoich wyznawców obfitym zbiorem owoców i nasion. A gdy nie był on odpowiednio czczony karał on ludzi śmiercią.

Ozdoby mieszkań

Niektórzy ludzie podświetlanymi dyniami ozdabiali mieszkania. Dynie te ustawiano na schodach lub tuż przed wejściem do domu. Często też, dynie ustawiano na parapecie okiennym.

Legenda o dyni Jacka

Przed wiekami w Irlandii, mieszkał młody mężczyzna o imieniu Jack. Był on leniwym i bardzo chciwym człowiekiem. Gdy razu pewnego Jack coś ukradł swoim sąsiadom, ci postanowili wygnać go z wioski. Z pomocą przybył sąsiadom diabeł, zapraszając Jacka na cmentarz po rzekomą nagrodę. Chciwy Jack przystał na propozycję i ruszając w umówione miejsce, wziął ze sobą dynię wydrążoną w środku. Nalał on do jej wnętrza oliwy, którą podpalił. I tak niesione światło, oświecało mu drogę na miejsce spotkania z diabłem. Od palącej się dyni Jacka, obowiązywał zwyczaj zapalania świec na grobach zmarłych. Na Podlasiu do chwili obecnej wszyscy wierzą, że zwyczaj palenia świec cieszy osoby zmarłe, którym choć przez czas palenia świecy jest widno w zaświatach.

Składanie kwiatów

Innym zwyczajem związanym z dniem 1 listopada, jest zanoszenie kwiatów na groby zmarłych. Dawniej wiązanki takie, wykonywano jedynie z ziół, które miały udobruchać ducha śmierci, by wypuścił on dusze zmarłych w tę jedyną noc w roku na wolność, by mogły one odwiedzić żyjących krewnych.

Halloween jest raczej zabawą ludzi młodych, bo tak naprawdę w Polsce osoby dorosłe są tym świętem mało zainteresowane.

Ewa Michałowska- Walkiewicz

Foto: K. Teller