Gdańskie pomniki

Gdańskie pomniki

Polish News w Gdańsku

Zwiedzając stary Gdańsk, Nasza Redakcja zobaczyła najpiękniejsze pomniki miasta, które upamiętniają osoby oraz sytuacje, związane z jego historią.

Pomnik Jana III Sobieskiego

Ten wyjątkowy monument upamiętniający króla Jana III Sobieskiego, można uznać za z najciekawszy pomnik w Polsce. To zabytek upamiętniający triumfy polskiego oręża, w okresie siedemnastego wieku. Pomnik polskiego króla Jana, zdobi Targ Drzewny w Gdańsku. Króla siedemnastowiecznej Polski Jana III Sobieskiego, przedstawiono w tradycyjnym stroju narodowym, czyli w żupanie i kontuszu, rzecz jasna na bojowym rumaku z buławą w dłoni. Koń z polskim królem, triumfalnie przeskakuje przez zniszczone działo tureckie. Redakcja Polish News, dowiedziała się od przewodnika po Gdańsku pana Antoniego Rymarczyka, że pomnik ten w komunistycznej Polsce, chciano przemianować na pomnik Bohdana Chmielnickiego i całe szczęście, że nie zdążono tego zrobić. Pomnik ten, szybko stał się znanym symbolem Gdańska.

Pomnik Jana Heweliusza

Pomnik poświęcony pamięci gdańszczanina Jana Heweliusza, astronoma, matematyka, wynalazcy i rytownika, jest również ciekawym symbolem Gdańska. Pomnik ten świetnie obrazuje siedzącego Heweliusza z książką oraz z astrolabium, charakterystycznym przyrządem astronomicznym. Osoba tego bardzo wybitnego człowieka, ubrana jest w jego dawny historyczny strój, a książka na jego pomniku, mówi nam, że jest to naukowiec, którego największym dziełem jest licząca 563 strony jest „Selenographia”.

Pomnik Obrońców Poczty Polskiej

Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku, jak wiadomo to najbardziej dramatyczny incydent podczas obrony polskiego Pomorza. Niektórzy historycy mówią, że to pierwsza bitwa obok obrony Westerplatte polskiej wojny obronnej. Pierwszego września 1939 roku, pięćdziesięciu pocztowców pod rozkazami dowódcy samoobrony Konrada Guderskiego przez 14 godzin, bohatersko odpierało ataki niemieckiego agresora. Polscy pocztowcy musieli skapitulować, ale tylko wtedy gdy do piwnic Niemcy wpompowali benzynę, którą mieli podpalić miotaczami ognia. Broniący Poczty Gdańskiej Polaków rozstrzelano mimo, że wcześniej wychodzili oni z piwnic z białymi flagami. Pomnik poświęcony Obrońcom Poczty Gdańskiej, przedstawia boginię zwycięstwa Nike, która podaje broń poczciarzowi.

 

Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte

Monumentalny pomnik Obrońców Wybrzeża, upamiętnia grupę polskich żołnierzy, będących pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego, którzy bronili składnicy tranzytowej przed atakującym Wehrmachtem. Obrona Westerplatte stała się jedną z najbardziej dramatycznych bitew wojny obronnej 1939 roku. Pomnik ten posiada 25 metrów, a jest to dzieło Adama Haupta, Franciszka Duszenki oraz Henryka Kitkowskiego. Heroiczna obrona składnicy na Westerplatte, to kolejny symbol pięknego Gdańska.

Ewa Michałowska -Walkiewicz