Za czasów pierwszych władców
Monety w Polsce pojawiły się już za czasów pierwszych naszych władców. Stało się to przede wszystkim za sprawą handlu i położenia naszego kraju na trasie „bursztynowego szlaku”. W Polsce, z biegiem czasu pojawiały się też i monety używane w innych krajach. Redakcja Polish News miała okazję zobaczenia różnych monet zgromadzonych w Muzeum Warmińskim, które stanowiły walutę płatniczą od wieków średnich na Starym Kontynencie.
Wytyczony szlak
Szlak handlowy wytyczony został za czasów panowania rzymskiego cesarza Nerona. Biegł on od Pomorza Gdańskiego, przez Śląsk, Morawy, aż do Cesarstwa Rzymskiego. Sprzyjał on oczywiście wymianie pieniędzy poprzez nabywanie i zbywanie różnych towarów. Działo się to pomiędzy lokalnymi plemionami, a podróżnymi kupcami.
Monety w Polsce
Powód bicia pierwszych monet w Polsce, nie jest dokładnie znany. Ich funkcja płatnicza nie była aż tak istotna jak status, który nadawały królom, ich wizerunki na monetach. Na wielu polskich monetach bowiem widniał bity napis “MISICO” i “MTLZCO”, które sugerują Mieszka I. Przyjęło zatem, iż właśnie te monety były formą płatniczą za czasów tegoż właśnie władcy Polski.
Na rewersie
Rewers tych monet stworzony był z symbolu równoramiennego krzyża. Symbol ten określany był jako kaplica lub innymi słowy książęce nakrycie głowy. W Polsce były też bite denary przez Bolesława Chrobrego. Najpopularniejszą jest denar “PRINCES POLONIE”, od widniejącego na monecie napisu. Moneta ta jest ważna dla Polski ze względu na to, że właśnie na niej znajduje się najstarszy zapis nazwy kraju. Datuje się ją na pierwsze lata XI stulecia. Rewers tej monety stanowił charakterystyczny, równoramienny krzyż. Na awersie znalazł się natomiast symbol ptaka, najprawdopodobniej białego orła.
Pierwsza złota moneta w Polsce
Do 1330 roku głównym kruszcem, z którego wybijano monety, było srebro. To właśnie w tym roku, za czasów panowania króla Władysława Łokietka wybite zostały pierwsze złote monety w Polsce. Nazwano je umownie florenem Władysława Łokietka. Moneta ta przedstawiała wizerunek króla. Na awers tej monety trafił napis “WLADISLAUS.DI.G.REX”. Wybito je za zgodą papieża Jana XXII. Do dziś, oficjalnie zachował się jedynie 1 egzemplarz florena, który znajduje się w zbiorach Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Narodowego w Krakowie.
Te piękne zbiory monet Redakcja Polish News, chciała pokazać dzięki temu artykułowi swoim Zacnym Czytelnikom.
Ewa Michałowska- Walkiewicz