Ryzyko bankructwa Europy bez Roberta Schumana

“Jeżeli budowa superpaństwa dojdzie do skutku, będziemy funkcjonować w systemie niewoli” – mówił prof. Zbigniew Krysiak, przewodniczący Rady Programowej Instytutu Myśli Schumana podczas debaty “Ryzyko bankructwa Europy bez Roberta Schumana” , która odbyła się w Agere Contra w Warszawie. Ekonomista podkreślał, że “ideologia Spinelliego jest tysiąckrotnie gorsza niż Związek Radziecki”.

“Schuman mówił o wspólnocie narodów Europy. Niektórzy mówią ‘Schuman dawał podwaliny pod Unię Europejską’. Absolutnie nie. Schuman nie tworzył fundamentów dla Unii Europejskiej. Schuman budował wspólnotę narodów Europy” – przypomniał prof. Krysiak podkreślając, że “ideologia Spinelliego jest tysiąckrotnie gorsza niż Związek Radziecki”.

“W 1992 roku dochodzi do utworzenia traktatu z Maastricht, gdzie zamienia się nazwę Europejska Wspólnota Gospodarcza na Unię Europejską. Tutaj chodziło o to, żeby powoli usuwać tę myśl wspólnotową, a wprowadzać uniform, czyli kierować w stronę superpaństwa” – sięgał do historii. Robert Schuman świetnie zdawał sobie sprawę z tego, że albo Europa wytrwa w chrześcijańskiej wspólnocie ducha, albo pójdzie w kierunku komunistycznej wizji Altiero Spinelliego, co obserwujemy od czasu wprowadzenia traktatu z Maastricht aż do dnia dzisiejszego. Warto przy tym zauważyć, że wprawdzie już stopniowo implementowana na grunt Unii Europejskiej nie pokazała jeszcze swojego prawdziwego oblicza.

UUEE GGOORRSSZZAA NNIIŻŻ ZZWWIIĄĄZZEEKK SSOOWWIIEECCKKII??

Jeżeli sięgniemy do “Manifestu z Ventotene”, z którego obecni tzw. politycy w Brukseli chcą tworzyć fundament dla współczesnej UE – wyłoni się obraz gospodarczego kołchozu, w którym jest centralna dystrybucja dóbr bez własności prywatnej zarezerwowanej dla nowej nie tyle klasy co kasty rządzącej. Nietrudno się domyślić, że we współczesnych warunkach kastę tę tworzyć będą właściciele wielkich korporacji i oligarchia kapitałowa, którzy będą zapewniali swoim pracownikom tyle wynagrodzenia, aby starczyło na przeżycie. Jeżeli weźmiemy pod uwagę coraz większą presję środowisk lewicowych na wprowadzanie zabijania dzieci nienarodzonych i starych ludzi jako “praw człowieka”, należy się spodziewać, że “populacja” ludzi będzie kontrolowana właśnie z użyciem tych narzędzi. W takim świecie świadczenia emerytalne nie będą potrzebne, ponieważ każda “nieproduktywna” jednostka będzie pozbawiana życia z chwilą, kiedy przestanie przynosić dochody. To właśnie prowadzi do cywilizacji śmierci, o czym mówił Papież Jan Paweł II. Robert Schuman, który posiadał dobrą wiedzę na temat groźnej ideologii Spinelliego, przestrzegał przed tworzeniem superpaństwa i niszczeniem wspólnoty narodów Europy w następujący sposób: „Strzeżcie się tych, których czar prowadzi cię do bierności. Strzeż się tych, którzy chcą uśpić cię w fałszywym poczuciu bezpieczeństwa. Strzeż się dostarczycieli pustych zapewnień dotyczących środków realizacji bezpieczeństwa. Oni starają się wprowadzać etapami i krok po kroku, to co zdrowy duch narodu odrzuca i się temu sprzeciwia. Ostateczny ich cel jest jasny. Oni starają się zgasić życie religijne w kraju i w ludziach. Z miłości do naszych dzieci, chcemy zapobiec tym następstwom. Taka nasza postawa, którą przyjmujemy, nie powinna wynikać tylko z przeciwstawienia się, ale przede wszystkim dlatego, że nie możemy zdradzić duszy naszego narodu”.

Świat nowego komunizmu ma być, zgodnie z założeniami jego architektów, poddany wszechobecnej kontroli za pomocą nowoczesnych urządzeń wbudowanych w przedmioty domowego użytku – temu ma służyć system big data. Komisja Europejska przewiduje, że do 2025 roku całkowita ilość danych w świecie wzrośnie o 530 proc. w porównaniu z 2018 rokiem i należy się spodziewać, że w kolejnych latach będzie się zwiększać. Już w tej chwili nasza prywatność jest obiektem zainteresowania systemu big data, a wraz z dołączaniem do niego kolejnych obszarów ludzkiej działalności będzie coraz mniej przestrzeni wolnej od inwigilacji.

CO Z DEMOKRACJĄ?

Zapytany, czy powinniśmy reformować UE od środka, czy powinniśmy zapomnieć o tym tworze, który mamy i rozpocząć budowanie od początku, prof. Krysiak zauważył: “Układ instytucjonalny w Brukseli, czy w ogóle w Unii Europejskiej, gdzie nie ma żadnego trybu demokratycznego wyboru na przykład pani Ursuli von der Leyen, przypomina Związek Radziecki, gdzie przed śmiercią każdego dygnitarza, umawiano się co do zajmowanych stanowisk. Czyli nie rządziły żadne procedury demokratyczne i widzimy dokładnie to podobieństwo obecnie. Schuman mówił, że ta wspólnota nie może opierać się na superpaństwie, bo superpaństwo niszczy wspólnotę, niszczy różnorodność, niszczy tożsamość, niszczy całą kolorystykę poszczególnych narodów i w związku z tym te kroki w kierunku budowania wspólnoty miały owszem posiadać, ale przejściowo, określone instytucje, natomiast nie docelowo”. Schuman był przeciwnikiem superpaństwa i przestrzegał przed zagrożeniami jakie będzie ono tworzyć, włącznie ze zniszczeniem Europy jej kultury i jej tradycji, co wyraził w następujący sposób: „Moja idea nie polega na tym, aby połączyć kraje w celu stworzenia superpaństwa. Nasze kraje europejskie są historyczną rzeczywisto- ścią. Z psychologicznego punktu widzenia byłoby to niemożliwe i nierozsądne, aby się ich pozbyć. Ich różnorodność jest dobrą rzeczą i nie ma sensu aby je usuwać lub dokonywać zrównywanie lub unifikacji”.

Ekonomista wyjaśnił, że “przejściowe formy organizacyjne miały zrealizować określone zadania, funkcje, a później ich funkcjonowanie miało wygasać”. Zaznaczył, iż Schuman podkreślał, że we wspólnocie najważniejsze jest budowanie relacji, wówczas jest ona mocna i trwała. Ta relacja ma się przenosić na solidarność.

“Niemcy to jest państwo, które niestety cały czas buduje swoją pozycję na dominacji kapitałowej. Ich myślenie sięga mentalności Niemiec faszystowskich czasów Hitlera. Ta mentalność niemiecka przetrwała. Ona nie przeszła terapii. Niemcy z II wojny światowej jako nałogowi mordercy – tak jak mamy alkoholików, narkomanów – nie przeszli terapii. Ich uzależnieniem jest przemoc kapitałowa, czyli dominacja” – diagnozował sytuację prof. Krysiak. W tym kontekście – wskazywał – sprawa zadośćuczynienia jest kluczowa. “Jeżeli do niego nie dojdzie, to nie będzie pokoju w Europie. Tymi, którzy doprowadzą do kolejnych napięć, rozłamów i starć, nawet militarnych, będą Niemcy” – stwierdził.

ZAGROŻENIE JEST POWAŻNE

Odnosząc się do konieczności podjęcia środków zaradczych, przewodniczący Rady Programowej Instytutu Myśli Schumana zauważył, że “żeby oddziaływać, trzeba mieć określoną filozofię. Oczywiście to wszystko bazuje na wartościach chrześcijańskich, ale Schuman zastosował odpowiednią metodę i odpowiednie narzędzia”. “W tej metodzie ważną sprawą było integrowanie ludzi dobrej woli. Schuman bazował na ludziach dobrej woli. To jest konieczność” – ocenił.

Ostrzegł, że jeżeli budowa superpaństwa dojdzie do skutku, to będziemy funkcjonować w systemie niewoli, która w ideologii Spinellego jest tysiąckrotnie gorszym systemem niż komunizm sowiecki, bo w komunizmie sowieckim była ideologia połączona z przemocą fizyczną, więzienia, ale tam były dwie strony barykady. “Wszyscy wiedzieli, kto jest po jednej stronie barykady, a kto jest po drugiej, nawet jeśli ci, co są po tej właściwej stronie nie zawsze mogli się swobodnie wypowiadać” – stwierdził.

Zwrócił uwagę, że kiedy Polska wstępowała do UE, była duża asymetria między potencjałami ekonomicznymi UE a innymi krajami członkowskimi. “Celem Schumana było, żeby następowała konwergencja. Obserwujemy, że tak się nie dzieje” – zauważył. Podkreślił, iż eksperci są zgodni, że w modelu ekonomicznym UE takie wyrównanie potencjałów ekonomicznych poszczególnych narodów nie będzie możliwe. “Dążenie do superpaństwa i ideologia Spinellego, która przyświeca w dużej mierze grupom liderów w Niemczech, Holandii, czy też we Francji, prowadzi do pogarszania się efektywności gospodarczej. Również jak popatrzymy na model ekonomiczny UE, to on jest coraz mniej konkurencyjny na tle innych obszarów w świecie” – mówił.

“Trudno się dziwić, że gospodarka europejska staje się coraz mniej konkurencyjna biorąc pod uwagę cele, jakie przyświecają zwolennikom ideologii Spinellego. Te cele zostały bardzo precyzyjnie okre- ślone w Manifeście z Ventotene. Są to między innymi likwidacja własności prywatnej i centralna redystrybucja dóbr. To właśnie się dzieje chociażby poprzez narzucanie ‘zielonych danin’, w tym spekulacyjnego podatku za emisję dwutlenku węgla (CO2). Manifest z Ventotene został sformułowany w 1941 roku, a więc w czasie, kiedy jeszcze trwała II wojna światowa i nie było takich możliwości technicznych, jak są teraz. W tej chwili wprowadza się obrót bezgotówkowy. Dąży się do zlikwidowania pieniądza jako gotówki. Jaki będzie w tym momencie model gospodarczy, który chcą nam narzucić i jakich użyją mechanizmów ekonomicznych?” – pytała dziennikarka “Schuman Optics Magazine”.

“W UE do chodzi do coraz większego zróżnicowania w podziale wypracowanych zysków. Grupa 4-5 proc. populacji otrzymuje 80% wypracowanych zysków. Im nie zależy na tym, żeby ten model działał pozytywnie dla reszty, bo mają pełnię władzy. Tak jak władzom komunistycznym zależało na utrwalaniu władzy i nie analizowano dobrobytu czy poczucia dobrobytu, czy potrzeb. Ludzie byli narzędziami. W tej ideologii jest w sumie podobnie” – wyjaśnił prof. Krysiak.

Dodał, że na przykład w Niemczech niemiecki kapitał solidaryzuje się z kapitałem międzynarodowym, nie zaś z obywatelami, co jest procesem destrukcyjnym, który zaczyna tę gospodarkę rozkładać. “Nie ma zatem myślenia o dobrym, rozsądnym, logicznym modelu gospodarczym. Żądza władzy zakończy się destrukcją tych, którzy po nią sięgają” – konkludował. “Jeżeli nie będzie mechanizmów zatrzymujących ten proces, to będzie on zmierzał do destrukcji. Dlatego tak zatytułowaliśmy to spotkanie, że bez Schumana dojdzie do destrukcji” – zauważył. “Zaślepienie, kapitał jako bóg, powoduje zablokowanie logicznego myślenia. Dzisiaj obserwujemy w świecie masową blokadę logicznego myślenia” – podkreślił. Zwrócił przy tym uwagę, że perspektywa posiadaczy wielkich kapitałów jest krótkofalowa, natomiast myśl Schumana ma perspektywę długofalową, obejmującą kolejne pokolenia.

Widać zatem wyraźnie, że z ekonomicznego punktu widzenia, postulowany przez europejskie środowiska lewicowo-liberalne system jest z góry skazany na bankructwo. Uniemożliwi bowiem rozwój społeczny, który jest niezbędnym czynnikiem dla rozwoju ekonomicznego, natomiast brak tego ostatniego będzie prowadził do kryzysu. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że ani wycofanie gotówki (nad czym trwają prace) i zastąpienie jej pieniądzem elektronicznym, ani wprowadzenie zerowych stóp procentowych (o czym również się mówi) nie doprowadzi do stworzenia stabilnego systemu ekonomicznego, tym bardziej, że będziemy mieli do czynienia z gospodarką planową, która sama w sobie jest obarczona błędem logicznym. Część ekonomistów liczy na to, że elektroniczne generowanie pieniądza pozwoli odpowiedzieć na zapotrzebowanie środków płatniczych na rynku, ale będzie to fikcja, która ma potencjał skończyć się większą katastrofą finansową niż okryty jak najgorszą sławą chiński “wielki skok” gospodarczy. Zresztą na bazie “Manifestu z Ventotene” nie da się stworzyć żadnego modelu ekonomicznego, który miałby szansę przetrwać, o rozwoju nie wspominając – wcześniej czy później upadnie jak każda komunistyczna utopia. Otwartym pozostanie tylko pytanie, jak wiele pochłonie ofiar?

SCHUMAN OPTICS MAGAZINE

MAGAZINE PUBLISHED BY INSTITUTE OF SCHUMAN’S THOUGHT PRESENTS IMPORTANT CURRENT TOPICS FROM THE PERSPECTIVE OF SCHUMAN’S THOUGHT

P U B L I S H E R : I n s t y t u t M y ś l i S c h u m a n a I n s t i t u t e o f S c h u m a n ‘ s T h o u g h t u l . C h m i e l n a 2 lok 3100 – 020 Warszawa

schumanoptics @ imschuman.com