Historia gobelinów

Tpisser

Tapicerka, to po prostu grubsza tkanina wytwarzana na maszynie tkackiej. Jest to oczywiście materia ozdobna, którą wykładano dawniej ściany, meble i robiono z niej wiele dekoracji domów. Często gobelin lub innymi słowy tapicerka, jest dekoracyjnym materiałem tekstylnym, a jego produkcja należy do sztuki zdobniczej.

W XVII stuleciu

Nazwa gobelin pojawiła się w drugiej połowie XVII stulecia, w manufakturze założonej przez Ludwika XIV pod Paryżem, na terenach wykupionych od rodziny farbiarzy noszących nazwisko Gobelin. Wcześniejsze tkaniny tego typu zwano arrasami lub szpalerami. W Polsce, tkactwo gobelinowe znane jest od początku XVII wieku. Wówczas to, produkowano głównie gobelinowe obicia na meble o wzorach roślinnych, heraldycznych, geometrycznych i figuralnych

Od czasów starożytnych

Sztuka produkcji gobelinu, tak naprawdę istnieje już od czasów starożytnych. Uprawiano ją w Grecji, Egipcie i Chinach. Na zachodzie świata, pojawił się gobelin w wieku XIV, a zwany jest on „Apocalypse”, który był zamówiony przez Ludwika I Andegaweńskiego.

Tkany na krośnie

Gobelin to dzieło tkane na krośnie, w którym osnowa jest ułożona pionowo. Trzy osoby, których praca wykorzystywana jest do produkcji gobelinu to modelarz- malarz, który tworzy kompozycję, tekturnik powiększa model do rozmiaru wykonania na krośnie oraz licier czyli po prostu tkacz. Wełna jest głównym materiałem używanym do produkcji gobelinu. Najlepiej używano właśnie wełny, ze względu na jej szczególne właściwości. Czyli łatwo się ona farbuje i dobrze zatrzymuje ciepło. Na gobeliny używano także i jedwabiu, który nadaje gobelinowi świetlistego cudownego wręcz wyglądu. Wadą jego jest jedynie wysoka cena. W najbogatszych gobelinach, wełniane nici można było mieszać z jedwabnymi, a nawet złotymi lub srebrnymi.

Z Bayeux

Najstarszymi materiami gobelinowymi, są zasłony z Bayeux. Tematyką wytkaną na nich, jest historia inwazji Anglii na Francję dokonana przez Wilhelma Zdobywcę. Kolorowe nici nie pokrywają całej powierzchni tego materiału. Dlatego niektóre jego elementy trzeba było wyhaftować. Haft znany jest od niepamiętnych czasów, w przeciwieństwie do gobelinów, które są bardziej skomplikowane w wykonaniu. Ale dla upiększenia gobelinu, często nadaje mu się świetlistych efektów poprzez haft jedwabną nicią, wykonany w odpowiednim kolorze.

Ewa Michałowska- Walkiewicz