Historia karty pocztowej

Pomysł von Stephena

Historia pocztówki, lub inaczej karty pocztowej, liczy sobie ponad 140 lat. Pomysłodawcą jej był Niemiec Heinrich von Stephen. Pomysł kartki korespondencyjnej, której nie należy wkładać do koperty został przez niego zgłoszony na konferencji pocztowej w Karlsruhe, w dniu 30 listopada 1865 roku. Polish News udał się zatem do Lubieni, małej świętokrzyskiej miejscowości, w której była prezentowana wystawa kart pocztowych, z których najstarsza miała ponad 125 lat.

Kraje niemieckojęzyczne

Kraje niemieckojęzyczne, szybko jednak odrzuciły pomysł Stephena, z uwagi na brak zachowanej tak zwanej tajemnicy korespondencji. Cztery lata później, karty korespondencyjne pojawiły się w w obiegu pocztowym w Monarchii Austro-Węgierskiej. Ich autorem był Emmanuel Herrmann z Akademii Handlowej w Grazu.

Pierwsze ilustracje

Pierwsza ilustrowana karta pocztowa, została wysłana w dniu 16 lipca 1870 roku, przez księgarza Augusta Schwartza z Olenburga. Była to potocznie zwana „Karta korespondencyjna Poczty Północno-Niemieckiej”. Dwa lata później w szwajcarskim Zurychu, wydana została pierwsza kartka z widoczkiem miejskim. W 1872 roku karty pocztowe z widokami miast pojawiły się też w Rosji.

Widokówki

Ilustrowane widokami miast pocztówki, zwane potocznie „widokówkami”, zaczęły się pojawiać coraz częściej. W dniu 1 lipca 1875 roku, ilustracje te początkowo jednobarwne, były wykonywane techniką litograficzną. Pierwsza jej strona zarezerwowana była na korespondencję, zaś druga była właśnie widokiem miasta, z którego karta ta miała być wysłana. Tak wyglądające karty, utrzymały się aż do roku 1905, kiedy to na awersie motyw zdobniczy, nawiązywał nie tylko do widoku miasta, ale też na przykład do zbliżających się świąt.

Rok 1900

Rozwój pocztówki rozpoczął się w 1900 roku, po mającej miejsce w Warszawie „Wystawie Pocztówek”. Wówczas to już technika fotograficzna wyparła litografię. Stare pocztówki były mniejsze, niż te obecne, a często były one zwane korespondentkami lub niezalepkami.

Konkurs na nazwę

Do roku 1900, w języku polskim nie było jej konkretnej nazwy. Z języka rosyjskiego, ponieważ był to czas zaborów, utarło się powiedzenie otkrytka, lecz Polacy go oczywiście nie przyjęli. Z czasem rozpisano konkurs na nazwę karty pocztowej, Nadesłano na niego 296 zgłoszeń konkursowych. Najwięcej głosów zdobył wyraz „pocztówka”, a zaproponował go Henryk Sienkiewicz.

Na wspomnianej wystawie, Polish News mógł delektować się pięknymi starymi pocztówkami, z których najwięcej nawiązywało do chrześcijańskich świąt i okresu Nowego Roku.

Ewa Michałowska- Walkiewicz