Honor i Godność Polski

Witam,

Powodowany – jak wielu z nas – troską o prawdę historyczn ą oraz o honor narodu i państwa polskiego zwracam się do Państwa z prośbą o rozważenie wspólnego wystąpienia w sprawie nowelizacji Ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Ustawa, zgodnie z która za używanie sformułowania „polskie obozy koncentracyjne” i podobne będzie groziła kara grzywny lub trzech lat więzienia została przyjęta przez Sejm i Senat Rzeczypospolitej i jest przekazana do podpisu przez Prezydenta RP.

Nowelizacja ustawy wzbudziła niezwykłą krytykę w Izraelu, włącznie z gwałtowną reakcja rządu Państwa Izrael, który traktuje ja, jako „możliwość kary za świadectwo ocalałych z zagłady Żydów” (wedle słów Anny Azari, Ambasador Izraela w Polsce). Izrael obawia się również, ze kary mogą grozić osobom prowadzącym badania naukowe czy tez artystom ujmującym problemy Holocaustu w swojej twórczości. Niektóre środowiska żydowskie uznają Polskę za Państwo negujące Holocaust.

Negacja Holocaustu jest nielegalna w 16 krajach europejskich oraz w Izraelu. Przegłosowana w Polsce Ustawa idzie w tym samym kierunku legislacji podjętej przez izraelski Kneset w 1986 roku określająca ze „każdy kto neguje lub minimalizuje Holocaust lub inne czyny kryminalne (orig. „crimes”) przeciwko Żydom może być skazany na 5 lat więzienia” (http://www.jpost.com/Israel-News/Majority-of-Knesset-backs-bill-accusing-Poland-of-Holocaust-denial-540311).

Polska posiadała Ustawę dot. Holocaustu z 1998 roku ((Dz.U. 1998 nr 155 poz. 1016). Nie była ona jednak wystarczająco precyzyjna, stad tak trudno było walczyć z coraz częściej pojawiającymi się określeniami typu “polskie oby zagłady”, “polskie obozy koncentracyjne” czy podobne. Celem uchwalonej nowelizacji ustawy jest „walka ze wszystkimi formami negowania oraz fałszowania historii o Holocauście”.

Premier Izraela, Benjamin Netanyahu przyznał, ze określenie „Polish Concentration camps” is offensive and wrong”, a Minister Spraw Zagranicznych Niemiec, Siegmar Gabriel jasno potwierdził niezmienione stanowisko Niemiec, ze to “naród niemiecki ponosi wyłączną odpowiedzialność za organizacje Holokaustu narodu żydowskiego I zbrodnie na narodzie polskim. Nie da się uciec od tej odpowiedzialności” (4 luty, 2018).

W obliczu tych informacji oraz naszych, zarówno krajowych jak i zagranicznych wielokrotnych prób poprawiania pojawiających się coraz częściej sformułowań „polskie obozy koncentracyjne” wydaje się, ze nadszedł dla naszych środowisk czas próby. Walki o honor Polski i Polaków, o godność kraju i narodu, z którego się wywodzimy. Musimy zrobić wszystko, aby powiedzieć STOP upowszechnianym od lat kłamstwom i fałszywym pomówieniom. No pasaran. Czy ta nasza krew oddana za „Wasza Wolność” i nasza wspólną pamięć musi być poniewierana?  Co jest w nas, co jest w naszej historii, ze dając tak wiele światu, nie umiemy dostać od tego świata cokolwiek w zamian? A może jesteśmy zbyt dużym narodem by moc tylko klęczeć a zbyt małym by skutecznie upomnieć się o swoja godność?

Z posiadanych informacji wynika ze władze Rzeczypospolitej przygotowują dużą akcje przybliżającą i wyjaśniającą powyższe problemy. Ale to nie wszystko. Winniśmy MY, jako Polonia, jako ludzie mający różnego rodzaju kontakty i możliwości, wesprzeć całym naszym potencjałem walkę o prawdę i honor. Chicago i Polonia Chicagowska ma obowiązek działania, i wskazania kierunków tych działań dla całej Polonii na świecie. Tu nadal bije serce Polonii, tu jest ostoja dla wszystkich dusz, które z własnej i nie własnej woli znalazły się poza granicami Polski.

Przegraliśmy II Wojnę Światową, dając olbrzymia daninę krwi, nie uznano naszego udziału w walkach z Niemcami, zostaliśmy oddani Stalinowi na dziesiątki lat. Teraz w momencie budowania lepszej rzeczywistości, stajemy, jako Państwo i jako Naród, przed jedna z najtrudniejszych prób: walki o dobre imię, którego nam się odmawia.

Stąd też proponuje:

  1. Przygotujmy wspólne orędzie/apel w j. angielskim kierowane do środowisk anglojęzycznych o zrozumienie naszej troski o honor i godność jak i potrzebę prowadzonego procesu legislacyjnego. Polska była ofiara niemieckiej – nazistowskiej polityki i sowieckiego ekspansjonizmu. Polska nie tworzyła obozów koncentracyjnych. Odpowiednie ustawy sa niezbędne do skutecznej walki ze szkalowaniem Narodu i Panstwa.

  2. Poszukajmy wszelkich kontaktów, by ten apel mógł uzyskać swoja „nośność medialna”

  3. Poszukajmy My, Polish Americans, przyjaciół wśród Żydów Amerykańskich i organizacji Żydowskich do wspólnego wystąpienia. Mamy Ich, spotykamy się z Nimi, Oni wiedza, ze NIE BYŁO POLSKICH OBOZOW KONCENTRACYJNYCH, a obwinianie Polski o nie jest absolutnie nieuzasadnione. Dialog to najlepsza forma budowania relacji miedzy ludźmi, narodami i państwami.

  4. Apelujmy o intensyfikacje działań edukacyjnych, apelujmy o prawdę, która może niekiedy być bolesna, a nawet okrutna, również i dla nas, ale na pewno nie dotyczy całego narodu.

  5. Odrzućmy nasze wewnątrzkrajowe odniesienia i uprzedzenia polityczne. Ta sprawa jest decydująca dla przyszłości Polski przez dziesięciolecia. Nikt nie chce być pomawiany, jako współudziałowiec w morderczym Holokauście z tytułu wyłącznie „bycia Polakiem”.

  6. Zrealizujmy od dawna zgłaszaną propozycje Konferencji z udziałem Prezydentów Izraela, Polski i Niemiec, której celem byłaby wspólna proklamacja jednoznacznie mówiąca o historii tamtych czasów. Byłaby to konferencja akademicka, odpowiednio przygotowana, z wystąpieniami historyków. Miejscem mógłby być jeden z uniwersytetów w Chicago lub Nowym Yorku lub Holocaust Muzeum/Waszyngton lub Oświęcim, z odpowiednim udziałem mediów.

Jeśli nie będziemy szanowali własnej godności i pamięci historycznej, to nie jesteśmy warci Polski. Nadszedł czas próby, w której nie wystarczają nasze normalne aktywności organizacyjne, wystawy, teatry, bale, pikniki, spotkania. Tu i teraz, chodzi o nasze serca i dusze, bo ktoś chce zabrać nam nasz HONOR. Zarówno Polska jak i Izrael, przez ostatnie kilkanaście lat włożyły zbyt wiele wysiłku w budowanie najbardziej przyjaznych relacji, aby ryzykować ich utratę.

Polecam wystąpienie Pana Premiera Morawieckiego

https://www.youtube.com/watch?v=GXcm7k3FpJc&feature=push-fr&attr_tag=Qy1haM3aCJlbj4xM-6

oraz krotki clip autorstwa S. Thompsona (England)

https://www.youtube.com/watch?v=SztV961KKhA&t=113s

Czas jest niezwykle ważny i winniśmy podjąć konkretne działania w ciągu najbliższych dni. Nie ma ważniejszej rzeczy aniżeli walka o honor i godność.

Marek Rudnicki, MD

Chicago, luty, 2018

Foto: https://patriots.cupsell.pl