Imieniny Stefana w Ciekotach

 Czytanie  powięści Żeromskiego „Powieść o Udałym Walgierzu”. Od lewej: Edward Marszałek; Anna Polony; prowadzący spotkanie  prof. Bolesław Faron; Joanna Kołaczkowska oraz Krzysztof Jakubiec

Imieniny Stefana Żeromskiego, to wydarzenie wpisane na stałe do kalendarza imprez, organizowane przez Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach, gmina Masów. W tym roku wydarzenie odbyło się w ramach dwóch historycznych rocznic: 150-lecia osiedlenia rodziny Żeromskich w Ciekotach oraz 115 rocznicy wydania „Powieści o Udałym Walgierzu”.

4 września, 2022 w wypełnione wrześniowym słońcem niedzielne popołudnie przed dworkiem, który dawne siedlisko Żeromskich przypomina, zebrała się liczna grupa miłośników twórczości Stefana Żeromskiego, aby wysłuchać tradycyjnego, głośnego czytania. Tym razem jednego z mniej znanych dzieł pisarza pt. „Powieść o Udałym Walgierzu”.

Dworek Żeromskich w Ciekotach gdzie pisarz  spędził swoje wczesne dzieciństwo, aż do śmierci ojca w 1883 roku.

Postać małego Stefana Żeromskiego z rodzicami, Wincentym Żeromskim i Józefą z Katerlów przed odtworzonym dworkiem w Ciekotach, autorstwa znanego artysty rzeźbiarza pana Sławomira Micka.

Licznie zgromadzoną publiczność przywitali: Tomasz Lato, wójt gminy oraz Wojciech Purtak, dyrektor Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”.

Natomiast Pani Kazimiera Zapałowa, kustosz honorowa ciekockiego dworku przedstawiła zebranym najważniejsze fakty związane z nowymi eksponatami, które trafiły do Ciekot od czasu poprzednich obchodów imienin pisarza.

Od lewej: Tomasz Lato; Kazimiera Zapałowa; Wojciech Purtak

Następnie prof. Bolesław Faron, przedstawił zebranym czwórkę wspaniałych wykonawców, laureatów Mistrza Mowy Polskiej, którzy podjęli się interpretacji całej powieści Stefana Żeromskiego a byli nimi:

Anna Polony – wybitna artystka teatralna i filmowa, aktorka Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie i pedagog Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie w latach 1999–2005 reżyserka teatralna, laureatka Orła za drugoplanową rolę kobiecą w filmie “Rewers”.

Joanna Kołaczkowska, artystka kabaretowa znana z kultowego Kabaretu Hrabi, z roli Hrabiny Pączek i wielu innych. J. Kołaczkowska od lipca 2020 roku wraz z Wojciechem Malajkatem prowadzi audycję Koncert życzeń na antenie Radia Nowy Świat. J.Kołaczkowska jest jedną z aktorek interpretujących jej autorski serial kryminalny pt. Porucznik Jagoda Hyc.

Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, autor i redaktor wielu publikacji, dotyczących polskiego leśnictwa i przyrody.

Krzysztof Jakubiec, harcmistrz, pedagog i gawędziarz, popularyzator wiedzy o historii harcerstwa, odtwórca postaci S. Żeromskiego i J. Piłsudskiego w spektaklach Barbary Wachowicz „Wigilie Polskie”.

Licznie zgromadzona publiczność

Dzięki jakże ciekawej i zróżnicowanej interpretacji wykonawców, to trudne dzieło Żeromskiego „Powieść o Udałym Walgierzu”, stało bardziej zrozumiałym i ciekawym dla publiczności.

Po tej duchowej uczcie goście zostali zaproszeni przez właściciela Pizzerii Małomiasteczkowa z Masłowa na degustację ”Pizzy Żeromskiego”, inspirowaną ulubionymi smakami pisarza.

Natomiast główni bohaterowie spotkania w ramach podziękowania otrzymali od sponsorującej firmy LEK-AM Sp. z o.o. drobne upominki, które zostały wręczone przez panią Danutę Jakubowską, PR manager firmy.

Państwo Grażyna i Stanisław Szrekowie podarowali żeliwną płaskorzeźbę przestawiającą młodego Żeromskiego, która wzbogaci muzealne zbiory dworku w Ciekotach.

Płaskorzeźba przestawiającą młodego Żeromskiego

Wydarzenie odbyło się dzięki współpracy z Danutą Hanną Jakubowską, dyrektorem ds. promocji Mistrza Mowy Polskiej.

Mistrz Mowy Polskiej – Program Społeczny

Pani Danuta Jakubowska w towarzystwie Krzysztofa Jakubca  oraz Edwarda Marszałka- Mistrzów Mowy Polskiej

Pani Anna Polony w towarzystwie Tomasza Lato i Krzysztofa Jakubca

Pamiątkowa fotografia: Krystyna Teller, Danuta Jakubowska, Anna Polony i Edward Marszałek

Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach

Po wspólnych fotografiach goście obchodów Imienin Stefana Żeromskiego zostali zaproszoni do sali koncertowej „Szklanego Domu” gdzie mogli wysłuchać ciekawego koncertu „Ars longa”, opartego w całości na kompozycjach Piotra „Kuby” Kubowicza, barda Piwnicy pod Baranami. Jego piosenki zaśpiewali cenieni krakowscy artyści: Urszula Makosz, Kamila Klimczak, Karol Śmiałek, Sergiusz Orłowski, a zagrali: Paweł Pierzchała, Jerzy Odrowąż Wysocki, Michał Półtorak, Jarek Wilkosz, Piotr „Restek” Restecki.

Koncert „Ars longa”

Fot. Krystyna Teller -POLISH NEWS