Jak bezpiecznie pomagać w trakcie epidemii? – czytała Krystyna Czubówna

Jak bezpiecznie pomagać w czasie pandemii koronawirusa? Co zrobić z paczką? Czy wchodzić do domu? Te pytania zadają sobie teraz tysiące osób, które nie patrząc na własne ryzyko pomagają najbardziej potrzebującym. Dla nich wszystkich stworzyliśmy krótki film instruktażowy.

Fundacja Podzielmy się od lat pomaga osobom ubogim organizując akcję „Podziel się Posiłkiem z Bezdomnymi”. Niestety pierwszy raz od 2015 roku akcja wielkanocna musiała zostać odwołana – wszystko ze względu na zdrowie naszych wolontariuszy i wolontariuszek oraz bezpieczeństwo beneficjentów i beneficjentek akcji. Zamiast tego, zachwyceni propozycją kanału na Youtube „Nożem czy Widelcem” razem stworzyliśmy wideo dla wszystkich tych, którzy chcą bezpiecznie pomagać.

Pandemia koronawirusa to zjawisko, które dotyka każdego z nas. Strach i niepewność związana z przyszłością, mieszają się w tych dniach z tym co w ludziach najpiękniejsze – solidarnością i pomaganiem. W czasie trwającej pandemii najbardziej zagrożone są osoby starsze, jak informuje włoski Krajowy Instytut Zdrowia, średnia wieku zmarłych mężczyzn to 78 lat, a kobiet ponad 83 lata. Drugą grupą osób, dla których wirus COVID-19 może okazać się szczególnie niebezpieczny są osoby które zmagają się z obniżoną odpornością organizmu. Z tego powodu, tak istotne jest wsparcie wszystkich wolontariuszy, którzy dostarczając podstawowe produkty do osób potrzebujących sprawiają, że mogą oni zostać bezpieczne w domu.

Link do filmu: https://bit.ly/jakpomagac-koronawirus

– Dla wszystkich tych, którzy pragną nieść pomoc przygotowaliśmy krótki film instruktażowy. Zwracamy w nim szczególną uwagę na to jak obchodzić się z przekazywaną paczką by zmniejszyć ryzyko zarażenia podczas jej dostarczania. Podkreślamy konieczność ograniczenia kontaktu osobistego. Ponadto informujemy jak ważna jest higiena rąk u osób, które taki podarunek otrzymują. – tłumaczy Maria Skołożyńska z Fundacji Podzielmy się.

– Na naszym kanale, na co dzień przygotowujemy krótkie filmy instruktażowe, mówiące o tym jak jeść najróżniejsze potrawy. W naszym zespole przez kilka dni zastanawialiśmy się co moglibyśmy zrobić, żeby choć trochę pomóc wolontariuszom, którzy każdego dnia niosą pomoc innym. Przyszło nam do głowy, że krótki film zawierający informacje o podstawowych zasadach bezpieczeństwa może okazać się dla nich pomocny – informuje Marcin Lisiak z kanału „Nożem czy Widelcem”.

Wszystkie osoby, które pracowały nad filmem zrezygnowały z wynagrodzenia, nagranie uświetniła swoim głosem Krystyna Czubówna. W filmie wystąpili: Piotr Sędkowski, Kazimierz Kopeć, Łucja Bednarczuk-Kravić.

Film powstał po konsultacji merytorycznej z Ministerstwem Zdrowia. Za nagranie dźwięku dziękujemy firmie RPM Studio, za stworzenie muzyki dziękujemy Hugh Edwards, a za nieodpłatne udostępnienie sklepu do nagrania dziękujemy sieci sklepów Biedronka.

O Fundacji: Fundacja Podzielmy się to organizacja pozarządowa, której misją jest stworzenie świata, gdzie nikt nigdy nie jest głodny i gdzie nie marnuje się żadne jedzenie.

Jako akcja społeczna pt. „Podziel się Posiłkiem z Bezdomnymi” działamy od 2015-ego roku, a zarejestrowaną fundacją (KRS: 0000813769) jesteśmy od listopada 2019 roku.