Jak obchodziliśmy Uroczystość Świętego Józefa – 19 marca

Tegoroczne święto Świętego Józefa przeżywaliśmy w parafii rzymsko-katolickiej pod wezwaniem św. Jana Kantego w Chicago, Illinois. Uroczyste świętowanie Dnia św. Józefa jest drugim tego rodzajem wydarzeniem, gdzie w ubiegłym roku 2021, z racji obchodzonego w całym Kościele Roku św. Józefa, zwyczaj ten został zapoczątkowany w tutejszej parafii.

Święty Józef z Nazaretu – małżonek Maryi z Nazaretu. Urodzony w I wieku przed Chrystusem w Betlejem. Zmarł około 20. roku po Chrystusie w Nazaret, Izrael. Jest patronem małżeństw, ojców, stolarzy, dobrej śmierci.

Jako postać biblijna św. Józef jest zwieńczeniem Starego Testamentu. Święty Józef jest doskonale oddany woli Bożej. Jako głowa Świętej Rodziny z Nazaretu, został przez Boga obdarzony wyjątkową łaską i zaufaniem, wyrażającą się tym, że Bóg powierzył mu Maryję i Jezusa – Syna Bożego pod jego opiekę; w związku z tym Kościół katolicki uważa go za postać wyjątkową, godną kultu i naśladowania.” 1)

Hebrajskie imię Józef oznacza: ‘’Bóg przydał’’. Pochodził z królewskiego rodu Dawida. Był cieślą, prawym i dobrym człowiekiem – pisze Ewangelista Łukasz. Opiekował się Jezusem i Maryją troskliwie, przestrzegał przepisów prawa, chronił swoją rodzinę.

Święty Józef jest jednym z najbardziej czczonych w Kościele świętych. W Polsce kult św. Józefa datuje się od XI/XII wieku. Już wtedy w Krakowie jego święto obchodzone było pod datą 19 marca. W tym dniu dzisiaj czcimy św. Józefa Oblubieńca. 2)

Świętowanie ku czci św. Józefa rozpoczęliśmy od naszego aktywnego uczestniczenia we Mszy Świętej. Była celebrowana w Niedzielę w południe przez kapłanów Zakonu Canons Regular of St. John Cantius, w asyście licznej służby liturgicznej. Msza św. mówiona i śpiewana była w języku łacińskim według rytu tradycyjnego, sprzed Soboru Watykańskiego II. Liturgię upiększała, działająca przy parafii Męska Schola Gregoriańska. Na podniesienie charakteru świętowania Dnia św. Józefa wpłynęła również ukończona renowacja bocznego ołtarza pod Jego wezwaniem.

Podniosła atmosfera celebrowanej Najświętszej Ofiary, sakralna muzyka oraz wyjątkowo piękna architektura wnętrza świątyni z licznymi dziełami sztuki, malowidłami na ścianach i suficie oraz rzeźbami, sprzyjały wewnętrznemu skupieniu i nabożnemu rozmodleniu wszystkich nas zebranych.

Po zakończeniu celebrowanej Mszy Świętej ku czci św. Józefa na wszystkich obecnych parafian i gości zostały przygotowane niespodzianki i słodkości. W Parish Hall czekały, na jeszcze w duchu rozmodlonych wiernych, stoły z ciepłymi daniami i smakołykami. Centrum jednak naszej uwagi brał duży i długi stół Świętego Józefa, suto zastawiony różnorodnymi i kolorowymi wypiekami. Ustawiony prostopadle do podium sceny, optycznie tworzył jakby olbrzymi krzyż. Na scenie umieszczony był duży arras z wizerunkiem św. Józefa, a tuż pod nim interesująca wystawa z dzieł sztuki i przedmiotów użytecznych w pracy św. Józefa. Przy brzegu stołu umieszczony został tort z napisem: St. Joseph pray for us. Tuż za nim stała mniejsza statua św. Józefa, a po bokach dwie świece. Za figurką stały okazałe wazony z pięknymi bukietami świeżych kwiatów, a wzdłuż całego stołu – tace z różnorodnymi smakołykami!

Na rozpoczęcie biesiady, Przełożony Zakonu Ojciec Joshua Caswel, SJC odmówił modlitwy razem w wiernymi i pobłogosławił potrawy, zamaszyście wywijając przy tym kropidłem ze święconą wodą.

Zaraz po tym, naszym oczom ukazał się lśniący orszak kroczącej Świętej Rodziny z Józefem na czele, w asyście licznych Aniołków. To najmłodsi parafianie uroczyście inaugurowali wspólną ucztę. Po przemaszerowaniu przez całą salę, wypełnioną po brzegi wiernymi, potem przez długie korytarze, mali aktorzy zaproszeni zostali do przygotowanego dla nich biesiadnego stolika. Na mini krzesełkach zasiadła Rodzinka otoczona anielskimi, uskrzydlonymi postaciami. Z należnym Jej szacunkiem, wszak to Święta Rodzina, podano dania najpierw dla Maryi, potem dla Jezusa, a następnie dla Józefa. I tak oto, uroczyście i nabożnie, my wszyscy wierni dołączyliśmy się do wspólnego biesiadowania. Aby ułatwić sprawne i szybkie rozdawanie potraw, wyznaczono aż trzy odrębne bufety. Tak, że wszyscy zebrani prawie w jednym czasie spożywaliśmy dania. Przyznam, że smakowały wybornie!

Po ciepłym posiłku przyszedł czas na kosztowanie słodkich wypieków ze stołu św. Józefa. Wszystkie były pięknie ozdobione i bardzo smaczne! Mogliśmy nawet delektować się chrupiącymi ciasteczkami – krzyżykami z czerwonym powidłem po środku. Każdy z obecnych mógł zaspokoić swoje smakowe gusta, bo wybór deserów był przeobfity!

Po spożytym posiłku, dorośli mogli się rozkoszować niekończącymi się rozmowami towarzyskimi. Ku uciesze wszystkich obecnych zademonstrowany został jeden ze zwyczajów tradycji włoskiej. Polegał na przypinaniu do wstęg opadających z arrasu, pojedynczych banknotów pieniężnych, a to w celu ich pomnożenia przez wstawiennictwo św. Józefa. Warto dodać, że cała biesiada miała charakter według stylu włoskiego (dekoracje, wystawy, potrawy i zabawy). Można było również sfotografować się przy wysokim posągu św. Józefa. Dla tych, którzy jeszcze czuli niedosyt wewnętrznego skupienia, drzwi świątyni stały otworem do prywatnego się pomodlenia.

Także przychodziliśmy, aby uklęknąć i złożyć Bogu podziękowanie za celebrowanie Dnia św. Józefa i w ciszy Adorować Pana Jezusa. A na dzieci i młodzież czekały jeszcze atrakcyjne gry i zabawy na świeżym powietrzu w przykościelnym ogrodzie. Jako że pogoda sprzyjała, był wyjątkowo ciepły dzień prawie 20* C, gdzie do tej pory było zimno i mroźno, to pobyt w ogrodzie był dodatkową atrakcją całej uroczystości.

W tym miejscu chcemy wyrazić nasze duże zadowolenie, wdzięczność i pochwałę dla pomysłodawców, organizatorów i całego sztabu wolontariuszy, tak dorosłych jak i młodzieży. Dzięki wszystkim zainteresowanym i oddanym wydarzeniu osobom, cała Uroczystość św. Józefa przebiegała niezwykle sprawnie i w bardzo miłej, radosnej atmosferze. Czuliśmy się jedną rodziną parafialną i było nam wszystkim ze sobą dobrze. Chwała Panu za to! Na słowa dużego uznania zasługują również grupy osób i instytucji, jako Darczyńców. Ich hojne donacje sprawiły, że w pełni mogliśmy się delektować ich potrawami i cieszyć pięknymi kwiatami. Imienny wykaz Ofiarodawców znajdował się na okładce świątecznego folderu okolicznościowego.

Przeżyliśmy bardzo dużą radość z uczczenia Świętego Józefa w Dniu Jego Wspomnienia oraz ze wspólnego bycia razem, jako jednej rodziny parafialnej. Ufamy i pragniemy, aby ten piękny i chwalebny zwyczaj zapoczątkowany w ubiegłym roku, mógł być kontynuowany przez następne lata. Tegoroczne uroczystości ku czci św. Józefa obchodzone w parafii św. Jana Kantego w Chicago na trwale pozostaną w naszej wdzięcznej pamięci i sercu.

Źródła:

  1. https://www.niedziela.pl

  2. https://adonai.pl

Więcej informacji na temat Uroczystości św. Józefa można znaleźć pod linkiem:

https://www.cantius.org/post/st-joseph-day-celebrations

Foto.: Gosia Wojdyla i inni
Opr. Gosia Wojdyla