Jan Szczepkowski w PROM Saska Kępa w Warszawie

Wystawa prac Jana Szczepkowskiego

Wystawę pt. „Prosto z pracowni” prac Jana Szczepkowskiego (1878-1964) rzeźbiarza, twórcy pomników, ceramiki i artystycznych mebli, można oglądać od 7 listopada 2022 w Promie Kultury Saska Kępa. 

Jan Szczepkowski jest m.in. autorem płaskorzeźbionego fryzu na rotundzie sali obrad Sejmu RP (1927–1928) oraz pomników Wojciecha Bogusławskiego (1929) i Stanisława Moniuszki na Placu Teatralnym w Warszawie.

 Artysta to jedyny w okresie międzywojennym  laureat Grand Prix Międzynarodowej Wystawy Sztuki Dekoracyjnej i Przemysłu Artystycznego w Paryżu w 1925 r. Za wykonaną w drewnie sosnowym Kapliczkę Bożego Narodzenia otrzymał nie tylko główną nagrodę, ale także francuską Legię Honorową. 

Na otwarciu wystawy Piotr Remiszewski, burmistrz miasta Milanówka, Maria Juszczyk Dyrektor PROM Saska Kępa

 Na fotografii od lewej: wnuczka artysty Ewa Mickiewicz – Prezes Rady Fundacji, Danuta Hanna Jakubowska, Prezes Zarządu Fundacji Marii i Jana Szczepkowskich, Aneta Majak, Dyrektor Milanowskiego Centrum Kultury

Od lewej: Danuta Hanna Jakubowska, słodka pani, Ryszard Pikuła, Monika Małkowska @slodkapanipl, Ryszard Pikuła , Fundacja Teatr Viva   ( dziękujemy za pomoc w organizacji wystawy i poczęstunku!), Agnieszka Młyniec, prawnuczka rzeźbiarza, Ewa Mickiewicz, wnuczka rzeźbiarza, Ewa Kossakowska, Piotr Remiszewski Burmistrz Milanówka, Stella Rae-Remiszewska, Paulina  Kawa-Zięba.

Na wystawie w Promie Kultury Saska Kępa można zobaczyć część kolekcji rodzinnej należącej do Fundacji Marii i Jana Szczepkowskich oraz Gminy Milanówek. Są to rzeźby w brązie, gipsie i drewnie. Warto jest odwiedzić wystawę, ponieważ spuścizna po Szczepkowskim jest pokazywana bardzo rzadko. Milanówek jest w trakcie rewitalizacji willi, gdzie znajdzie się stała ekspozycja dzieł artysty.

https://www.muzeum-szczepkowskiego.pl/pl

Wybitna aktorka Laura Łącz z Danutą Jakubowską

Poza eksponatami na wystawie podczas wernisażu można było zobaczyć prezentację multimedialną przygotowaną przez Milanowskie Centrum Kultury