Tytuł Janosik po amerykańsku odnosi się do kariery byłego gubernatora stanu Minnesota nazwiskiem Jesse Ventura Słowaka amerykańskiego urodzonego w USA w 1951 roku pod nazwiskiem James George Janos, weterana służby saperów przy flocie wojennej (1969-1975), oraz, aktora-zapaśnika-ciężrowca, laureata nagrody Światowego Związku Zapaśników (2004), konferansiera radiowego i telewizyjnego oraz najemnego ochraniarza orkiestry The Rolling Stones. James George Janos przybrał oficjalnie nazwisko na Jesse Ventura i był przezywany Jesse „The Body” Ventura dzięki jego atletycznej budowie ciała. Venura grał z humorem „czarne charaktery” na ringach zapaśniczych jako Jesse „The Body” Ventura, wzrostu 193 cm. w wadze od 111kg do 123kg (w latach 1975-1966), partner słynnego Adriana Adonisa.
W lutym 1992 Ventura zaczął pracować jako komentator przy Światowych Mistrzostwach Zapaśniczych do lipca 1994, kiedy Ventura zasnął w czasie programu nagrywanego przez Disney MGM. Następnie wygrał w sądzie sprawę o oszustwo i otrzymał 801,333 dolarów odszkodowania skontaktował się z milionerem Donaldem Trump’em który, obiecał mu pomoc w karierze politycznej jako miliarder i były wielokrotny kandydat na prezydenta USA.
W latach 1991-1995 Ventura był burmistrzem miasta Brooklyn Park w stanie Minnesota gdzie wygrał wybory na gubernatora stanu Minnesota w listopadzie 1998 i pobił kandydatów partii republikańskiej i partii demokratycznej jak przedstawiciel Partii Reform finansowanej przez Ross’a Perot, który zdobył 23% głosów w wyborach prezydenckich w Minnesota w 1992 roku.
Gubernator Ventura był nazywany: Jesse „Pomyślunek” (The Mind) oraz Jesse „The Governing Body.” Jesse Ventura powrócił do konferansjerki już jako gubernator stanu Minnesota w 1999 roku, po czym, po podróży handlowej do Chin w 2002 roku jako przedstawiciel stanu Minnesota oświadczył publicznie, że nie będzie ubiegać się o następną czteroletnią kadencję jako gubernator. Ventura zasłynął zwrotami podatków stanowych w miarę nadwyżek w budżecie „jako konserwatysta podatkowy i liberał społeczny.”
Ventura zaprosił nauczycielkę Chorwatkę z pochodzenia nazwiskiem Gasparac, po mężu Schunk, na partnerkę w wyborach jako kandydatkę na wice-gubernatora. Ventura zamknął w czasie swojej kadencji pałac gubernatora i mieszkał w swoim domu i był krytykowany z powodu straty pracy przez służbę pałacową. Ventura kazał, na przepustkach dla reporterów, określać ich jako „szakali medialnych” za co dziennikarze odpłacili mu się rozmaitymi przezwiskami.
W 1987 roku Ventura występował razem Arnoldem Schwarzenegerem, późniejszym gubernatorem Kalifornii, w filmie „Predator” oraz dwa razy w serialu „Zorzo” w Madrycie w 1991. W latach 1990 w dziesięciu filmach niektórych z Schwarzenegerem. W 2010 roku na ekranach był wyświetlany film komiczny „Warsztat” z Venturą w głównej roli jako M. Mason.
Polak z pochodzenia nazwiskiem Jim Pawlenty został wybrany po Venturze na gubernatora stanu Minnesota i obecnie jest jednym z kandydatów przed-wyborach w 2012 roku jako kandydat Partii Republikańskiej. W październiku 2003 kanał telewizyjny MSNBC zaczął nadawać program popularny „Jesse Ventura’s America.” Wiosną 2004 Jesse Ventura wkładał na uniwersytecie Harvard o możliwościach trzeciej partii w USA obok Richard’a Marcinko i innych.
W kwietniu 2008 Ventura opublikował książkę pod tytułem „Nie zaczynajcie rewolucji beze-mnie” w której występuje on jako kandydat na prezydenta USA, do czego ma prawo jako urodzony w Stanach w przeciwieństwie to Austriaka Schwarzeneger’a. Ventura twierdzi, że Fidel Castro powiedział mu, kto naprawdę zamordował prezydenta Kennedy’ego. W dniu 11 maja, 2009 Ventura powiedział na wywiadzie telewizyjnym z Larry King, że prezydent Bush zostawił prezydentowi Obamie „Dwie wojny oraz USA na skraju depresji.” Krytykował on stosowanie tortur przez rząd Busha i Chenney’a, który popierał stosowanie tortur.
Ventur powiedział że on sam chętnie by zastosował stopniowe topienia na osobie byłego wice-prezydenta Dick’a Cheney’a i że jest pewny że wówczas Chenney przyznałby się do morderstwa Charon Tate, żony reżysera Polańskiego. I stwierdził on, że Amerykanie torturują tylko muzułmanów i krytykował tortury stososwane w Guantanamo, bazie USA na Kubie.
Ventura jest sławny z krytyki oficjalnej wersji zburzenia trzech wieżowców w Nowym Jorku w formie pytań bez odpowiedzi. Chodzi mu o to, że kwestionowane wieżowce zawalono planowo, za pomocą zaminowania budynków z góry i o to, że ostatni z trzech zawalonych budynków zapadł się po upływie pięciu godzin po pierwszych dwóch oraz o to, że w piwnicach zawalonych budynków widział on tony stali w stanie płynnym z tajemniczego powodu. Przecież nie można podpalić płynnego paliwa na torach kolejowych i w ten sposób stopić szyn. O tym mówił on ostatnio na wywiadzie w programie telewizyjnym CNN w kwietniu 2011. Tak jak dotąd wygląda „Janosik po amerykańsku, czyli kariera gubernatora nazwiskiem Jesse Ventura.”