Jesienne dolegliwości

przeziebienie

 

 W celu zwalczenia wirusowych i bakteryjnych infekcji zażywamy różnego rodzaju środki farmakologiczne lub uciekamy się do stosowania „domowych” sposobów, wypróbowanych już z dobrym efektem przez nasze babki i prababki. Znajdują one zastosowanie w leczeniu wszelkiego rodzaju jesiennych schorzeń i przeziębień, jak: grypa, angina, katar, ból gardła i głowy, zapalenie krtani, bóle reumatyczne, itp.

 

Angina

Chorobie ulegamy przeważnie podczas gwałtownych zmian temperatury, które osłabiają gardło. Dlatego wyjście z ciepłego pomieszczenia na mróz bez odpowiedniej odzieży może sprawić, że bak­terie zaatakują ze zdwojoną siłą. Anginą można zarazić się też drogą kropelkową od chorej osoby.

 

Antybiotyki z grupy penicylin i cefalosporyn, np. zinacef, au­gmentin, to właściwie jedyny sku­teczny lek na to schorzenie. Kuracji nie wolno przery­wać, a leki trzeba przyjmo­wać bardzo regularnie, ina­czej angina może przejść w stan przewlekły. Jeśli boli nas bardzo gardło, to płuczemy je środka­mi o działaniu przeciwzapalnym, np. naparem szałwii i rumianku (ale nie solą, która podrażnia gardło). Wysoka gorączka podnosi ciśnienie, co jest niebez­pieczne dla osób z choroba­mi krążenia. Obniżamy ją, przyjmując np. paracetamol lub aspirynę.

 

Nasze babki mawiały, że angina „liże stawy, kąsa serce”. W tym starym porzekadle kryje się wiele prawdy. Nieleczona może spowodować powikłania – zapalenie mię­śnia sercowego, stawów i nerek. Najczęstszym powi­kłaniem anginy jest tzw. ro­pień okołomigdałkowy, któremu towarzyszy silny, promieniujący do ucha ból.

 

Katar

Na katar bardzo dobry jest rosół z kury lub zupa cebu­lowa. Najpierw wdychamy gorące opary przez kil­ka minut, a potem zjadamy zupę. Przy tej dolegliwości pomaga również napar z imbiru lub cynamonu, który pijemy kilka razy dziennie.

 

Kaszel

W walce z kaszlem pomaga wy­war z lukrecji. Łyżeczkę rozdrobnio­nego korzenia gotujemy około 10 minut na wolnym ogniu i pijemy gorący napój kilka razy dziennie po jednej łyżce.

W leczeniu kaszlu pomaga także mikstu­ra oliwkowo-cytrynowa. Oliwę z oli­wek mieszamy w równych częściach z sokiem z cytryny. Gotową miksturę pijemy w niewiel­kich ilościach 3-4 razy dziennie. Zbliżone działanie ma cebula z miodem. Cebulę drobno szatkujemy i zalewamy na noc płynnym miodem. Otrzymany syrop zażywamy po łyżeczce co dwie godziny.

 

Ból gardła

Przy bólu gardła uży­wamy do płukania wody z solą (łyże­czka na pół filiżanki ciepłej wody) lub wody z dodatkiem 2 łyżeczek miodu, 2 łyżeczek gliceryny, 1 łyżki soku z cytryny i szczypty imbiru. Można też pić drobnymi łyczkami napar z szałwii lub tymianku.

Ból głowy

Ten rodzaj schorzenia, trapiący najczęściej płeć piękną, złagodzi okład z octu słodowego przyłożonego do czoła lub masaż aro­matyczny. Kilka kropel olejku la­wendowego, lub rozmary­nowego roz­prowadzamy kolistymi, delikatnymi ruchami na skroniach.

 

przeziebienie

Syropy i mikstury na bazie cebuli i czosnku

Cebula jest znana od wielu tysięcy lat. Figurowała już w spisie żywności przydzielanej niewolnikom budującym piramidy egipskie jako warzywo „dodające chęci do pracy”. Jej cenne właściwości stawiają ją na czołowym miejscu pośród innych warzyw. Oprócz witamin

(C, A, B1, B2, PP) jest także bogata w takie sole mineralne, jak żelazo, fosfor i wapń. Nie tuczy (zawiera w 100 g zaledwie 35 kalorii), obniża ciśnienie krwi i działa wykrztuśnie.

 

Czosnek już w starożytności był uprawiany i chętnie stosowany w śródziemnomorskich i bliskowschodnich krainach. Szczególnie upodobali go sobie Żydzi. Zawiera on dużo jodu, białka, cukrów, witamin z grupy A, B i C i fitotycydów o właściwościach silnie bakterio- i wirusobójczych. Pity z mlekiem i miodem pomaga w leczeniu stanów zapalnych gardła i górnych dróg oddechowych (katar, kaszel) – zarówno ostrych, jak i przewlekłych. Ułatwia też odkrztuszanie. Ta jego zaleta przydaje się również w leczeniu przeziębień. Dzięki niemu zwykły kaszel nie przekształci się w nieżyt oskrzeli.

 

zdrowie

Na przeziębienia, kaszel, zapalenie gardła

Syrop z cebuli i czosnku

Syrop jest znakomitą mieszanką odkażającą, przeciwzapalną i wykrztuśną. Cebulę i czosnek, pokrojone w plasterki, układamy warstwami na przemian z miodem pszczelim w słoiku typu „twist”, uważając żeby było jak najmniej pęcherzyków powietrza. Słoik zakręcamy i pozostawiamy w ciepłym miejscu, np. na kaloryferze na 2-3 godziny w celu wydzielenia soku. Syrop ten aplikujemy sobie łyżeczką wielokrotnie w ciągu dnia w odstępie 2 godzin. Nawet najbardziej dokuczliwy, suchy kaszel i zapalenie gardła wyleczyć można tym sposobem w bardzo krótkim czasie.

 

Sok z cebuli

Siekamy drobno cebulę, posypujemy cukrem i pozostawiamy w naczyniu w ciepłym miejscu do następnego dnia, następnie wyciskamy sok przez płótno. Pijemy go 2-4 razy dziennie po 1 łyżce stołowej po jedzeniu. Dzieciom podajemy po 1 łyżeczce.

 

Herbata z cebuli

Pół funta posiekanej drobno cebuli zalewamy 1 litrem wrzątku, przykrywamy i odstawiamy. Następnie płyn odcedzamy, słodzimy miodem i pijemy po pół kubka na kaszel.

 

Wywar z cebuli

Pół funta cebuli drobno siekamy i gotujemy przez kilka minut w 1 litrze wody lub mleka. Następnie osładzamy miodem i pijemy po pół kubka kilka razy dziennie.

 

Syrop z cebuli I

Cebulę trzemy na bardzo drobnej tarce lub mielimy w maszynce do mięsa, mieszamy z taką samą ilością miodu lub syropu, zagotowujemy i wyciskamy przez płótno. Pijemy 3-5 razy dziennie po łyżce stołowej po jedzeniu. Dzieciom podajemy po 1 łyżeczce.

 

Syrop z cebuli II

Do sporządzenia syropu potrzeba po pół funta cebuli, miodu i cukru. Obraną i posiekaną cebulę mieszamy z miodem, cukrem i 1 litrem wody. Gotujemy składniki i otrzymany syrop zażywamy 3 razy dziennie po jednej łyżeczce.

 

Zapalenie krtani

Łyżeczkę soku z cebuli i łyżeczkę soku z czosnku dokładnie mieszamy. Dodajemy 3 łyżki przegotowanej wody i mocno wstrząsamy. Pięć kropli tego roztworu dodajemy do 1 litra wrzącej wody i wdychamy opary przez 5 minut. Zabieg powtarzamy dwa razy dziennie.

 

Okłady przy gorączce

Cebulę siekamy i mieszamy z solą i mlekiem. Stosujemy do okładów na gardło i stopy. Zmieniamy okład po zagrzaniu się. Taki sam okład zalecany jest także przy bólu głowy.

 

Katar

Trzemy cebulę na tarce o drobnych oczkach, a wyciśnięty sok wlewamy do filiżanki. Wdychamy jego opary przez 2-3 minuty. Takie inhalacje stosujemy 2-3 razy dziennie. Sok zawsze powinien być świeżo przyrządzony.

 

Bóle mięśni karku i potylicy

Kilka cebul drobno siekamy, mieszamy z cukrem, octem winnym i olejem. Moczymy ściereczkę w przygotowanej masie i okładamy potylicę, przykrywając z wierzchu suchym ręcznikiem.