Jesienny numer Tatrzańskiego Orła/The Tatra Eagle”

Szanowni Państwo;

JUŻ WYSZEDŁ JESIENNY NUMER “TATRZAŃSKIEGO ORŁA” (vol. 71, No.3)

Tematem przewodnim nowego numeru jest spór między Czechosłowacją a Polską o przebiegu granicy państwowej  na Orawie i Spiszu, a szczególnie o niezwykłej  delegacji, która w 1919r. odbyła  audiencję u prezydenta Stanów Zjednoczonych  Woodrowa Wilsona podczas Konferencji Pokojowej  w Paryżu. O tej walce a polski Spisz i Orawę pisze w języku angielskim  prof. Tadeusz Gromada w artykule “The Struggle  for Spisz and Orawa”. Natiomiast , wielki bojownik of polskość Spisza i Orawy , Ks. Infułat Ferdynand Machay, który był kierownikiem tej niezwykłej delegacji opisuje przebieg i okoliczność jej wizyty w artykule “Gazdowie u Wilsona”. Nowy numer zawiera też artystycznie wykonane zdjęcia związane ze Spiszem i Orawe (m.i.fotografie  Łukasza Sowińskiego) w wzruszający wiersz Feliksa Gwiżdza, “Jedność my tu bywali”.

Z wielką dumą informujemy naszych czytelników o sukcesach naszej młodzieży z “Amerykańskiego Podhala” (Chicago) na 50 Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanym, na Festiwalu Folkloru Polskiego w Bukowinie Tatrzańskiej  i w sektorze bankowym w Polsko Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej  na Brooklynie.

W dodatktu, tradycyjnie: wspomnienia czytelników w rubryce “Za mojej pamięci” i strona humoru (gawęda Antoniego Zachemskiego ‘Wdowcy’ i anegdoty).

Po dalsze informacje u współredakytorów [email protected] i [email protected] . Adres redakcji, Tatra Eagle Press 31 Madison Ave., Hasbrouck Height, N.J. 07604

Cena rocznej prenumeraty ( w USA) $20.USD)  (w poza USA, $25.USD.

Współredaktorzy:  Janina Gromada Kedroń i  prof Tadeusz Gromada

 

Thaddeus V. Gromada, Ph.D. 

Professor Emeritus of European History, New Jersey City University

[email protected]

www.tadgromada.wordpress.com