Dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie Adam Bartosz odebrał w dn. 22.09.09 prestiżową nagrodę przyznawaną na Słowacji od 2007 r. w ramach Festiwalu Filmów Romskich w Spiskiej Nowej Wsi. Nagrodą jest statuetka Czarnego Bociana, po romsku Kalo Czangalo, symbolizującą wolność i wędrówkę – cechy Romów.
Festiwal nosi imię Martina Slivki znakomitego dokumentalisty filmowego, etnografa, autora m.in. jednego z najbardziej znanych na świecie filmów dokumentalnych o Romach „Dzieci wiatru”, składającego się z 11 części. Zmarły przed kilku laty Martin Slivka stał się patronem festiwalu odbywanego w mieście, w którym chodził do szkoły, gdzie znajduje się filia Uniwersytetu Konstantina Filozofa w Nitrze z Instytutem Dokumentacji Kultury Romów. Kieruje im Pavol Sika, inicjator festiwalu i nagrody Kalo Czangalo.
W uroczystości wręczenia nagrody udział wzięli przedstawiciele rządu słowackiego wraz z przedstawicielami kilku krajów europejskich, którzy w tym czasie obradowali w Spiskiej Nowej Wsi w ramach Europejskiej Dekady Romów.
Adam Bartosz jest trzecim laureatem nagrody Czarnego Bociana – pierwszą otrzymała żona Martina Slivki – Olga, drugą wybitna znawczyni kultury i historii Romów z Czech – Eva Davidowa.
POLSCY UCZNIOWIE WIĘCEJ WIEDZĄ O BEMIE
19 września w2009 w Csopok oraz w Veszprém odbył się Międzynarodowy Konkurs wiedzy o życiu i działalności gen. Józefa Bema. Organizatorami konkursu byli Województwo Veszprém, Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Tarnowskie Towarzystwo Przyjaciół Węgier . Konkurs odbywał się pod patronatem Wojewody Veszprém Jenő Lasztovicza oraz Prezydenta Miasta Tarnowa Ryszarda Ścigały.
Zwycięzca konkursu – Klaudia Stefanik
W konkursie brały udział dzieci ze szkół noszących imię Gen. Józefa Bema z Polski przyjechały reprezentacje szkół z Tarnowa, Krakowa i Kamyka pow. Kłobuck, Węgry reprezentowały szkoły z Budapesztu, Veszprém, Balatonfüred, Kiskőrös, Rumuni przyjechały delegacje z Újszékely, Lemhény, Szamoskrassó
Konkurs składał się z dwóch części pierwsza pisemna (test) w którym brały udział trzyosobowe drużyny. Test wyłonił zwycięzców drużynowych oraz 15 finalistów.
Finał konkursu odbył się w reprezentacyjnej Sali Urzędu Wojewódzkiego w Veszprém. Wyniki testu i ustnych odpowiedzi uczestników konkursu oceniało jury w składzie Dr István Kowács – historyk, znakomity znawca epoki Wiosny ludów i życia generała J. Bema, Jolán Jénaki – z Rumuni i Andrzej Szpunar wicedyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
Wyniki konkursu są następujące:
Drużynowo wygrała Szkoła Podstawowa nr 15 w Tarnowie, drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 123 z Krakowa zaś trzecie szkoła z Balatonfüred (Węgry)
W konkursie indywidualnym także dominowali Polacy
1 Klaudia Stefanik Tarnów
2. Justyna Czort Kraków
3. Chudzik Mikołaj Kamyk
4. Tyralik Mikołaj Tarnów
5. Pasłowska Veronika Tarnów
6. Nagy Fruzsina Balatonfüred (Węgry)
7. Dávid Blanka Balatonfüred (Węgry)
Szymon Groblicki Kraków
8. Barbocz Erika Lemhény (Rumunia-Siedmiogród)
9. Barbocz Renáta Lemhény (Rumunia-Siedmiogród)
Hézinger István Kiskőrös (Węgry)
Demeter Olívér Kiskőrös (Węgry)
10. Kiss Marcell Kiskőrös (Węgry)
Major Máté Újszékely (Rumunia – Siedmiogród)
11. Lörinczi Annamária – Melinda Újszékely (Rumunia – Siedmiogród)
Wręczenie pamiątkowych plansz
Nagrody i upominki dla uczestników konkursu wręczali Wojewoda Veszprém Jenő Lasztovicza, Andrzej Szpunar i István Kowács
W trakcie pobytu uczestnicy konkursu zwiedzili Veszprém i okolice. Gościli także w szkole im. Józefa Bema w Balatonfüred tu w trakcie uroczystego apelu Andrzej Szpunar przekazał szkole dwie plansze, jedna przedstawia pomnik J. Bema w Tarnowie zaś druga Fragmenty Panoramy Siedmiogrodzkiej.