Kilkanaście samorządów z województwa Warmińsko-Mazurskiego i Podlaskiego przygotowuje koncepcję rewitalizacji drogi wodnej między Ełkiem i Kanałem Augustowskim. Powstanie nowego szlaku umożliwi wodne wycieczki nawet na Litwę.
Żeglarze powinni być zadowoleni. Plan stworzenia drogi wodnej, która umożliwiłaby dotarcie z Mazur na Litwę nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Zanim jednak łodzie z Ełku będą mogły wypłynąć na Niemen konieczne będzie połączenie Krainy Wielkich Jezior Mazurskich z Kanałem Augustowskim. Za przygotowanie koncepcji rewitalizacji tej drogi wodnej odpowiada powiat ełcki. Zarząd województwa zaakceptował już przejęcie prac.
– Jako lider projektu odpowiadamy za współpracę z innymi samorządami i złożenie wniosku o dofinansowanie – tłumaczy Krzysztof Piłat, starosta powiatu ełckiego.
Dokument, nad którym pracują władze samorządowe nie należy do tanich.
– Koszt przygotowania koncepcji to 1 230 000 złotych – mówi Piłat.
90 procent tej kwoty zostanie sfinansowanych z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, resztę muszą pokryć samorządy.
– Popieramy tę inicjatywę i dołożymy pieniądze na prace przygotowawcze – obiecuje Wiktor Wójcik, dyrektor departamentu infrastruktury i geodezji Urzędu Miasta w Olsztynie.
Przygotowywana dokumentacja określi nie tylko przebieg trasy.
– Koncepcja ma pokazać przede wszystkim kierunek działań i określić nasze możliwości. To nie tylko szkielet szlaku, ale także sfera turystyki i poprawy sytuacji miejscowej ludności – wyjaśnia Piłat.
Przygotowując studium wykonalności autorzy projektu nie zapomnieli o naturze.
– Bardzo ważny jest właściwy rozwój turystyki, który nie zaburzy równowagi w środowisku i zachowa jego właściwe walory. Określamy sposób i intensywność korzystania z z przyrody – dodaje Piłat.
Partnerami przedsięwzięcia są województwa warmińsko-mazurskie oraz podlaskie, czyli powiaty: grajewski, giżycki, piski i gminy: Giżycko, Ełk, Orzysz, Kalinowo, Miłki, Rajgród, Płaska.
Mateusz Albin
Źródło: www.elk.wm.pl
Zdjęcie : www.MazuryCudNatury.org