Kawiarnia i…. Jej historia

Jak nam wiadomo, kawiarnia to zwykle nieduży lokal gastronomiczny, serwujący swoim gościom gorące napoje typu kawa czy herbata. Niekiedy napoje te podawane są z dodatkiem słodkiego deseru. Należy też pamiętać, że jest on przede wszystkim miejscem spotkań towarzyskich.

W Europie

Na Starym Kontynencie, kawiarnie czyli innymi słowy „kafehauzy”, pojawiły się dość późno. Ale jako pierwsze zaistniały one w Turcji, w Stambule w roku 1457. Następna kawiarnia pojawiła się w Europie w połowie XVII wieku w Londynie i od tej pory, lokale te na dobre zaaklimatyzowały się na tamtejszych ulicach. John Fothergill sądził, że wprowadzenie kawy wpłynęło na liczbę regularnych bólów głowy. Podając gościom kawę, często bolała ich głowa, zatem chciał on wejść w kooperację z aptekami, w których jego goście z bólami głowy kupowaliby „tabetki” przeciwbólowe. Najprawdopodobniej zadziało się tak dlatego, że kawa podnosiła osobom pijącym ciśnienie.

Pozamykać kawiarnie

W 1675 roku Karol II Stuart nakazał swego czasu pozamykać kawiarnie ze względów politycznych. Nazwał nawet te kawiarnie akademiami buntu (seminaries of sedition). Nigdy mu się jednak to nie udało, gdyż wola ludu, była silniejsza od postanowień królewskich.

W USA

W Sanach Zjednoczonych, pierwsza kawiarnia rozpoczęła swoją działalność w roku 1670. Była ona założona w Bostonie. Pierwszą kawiarnią w Austrii, była polska kawiarnia Kulczyckiego w samym Wiedniu, założona w 1863 roku.

A w Warszawie

Pierwsza polska kawiarenka, zaistniała oczywiście w Warszawie, tuż przy Ogrodzie Saskim. Miało to miejsce w roku 1724, kiedy to polskim królem był August II Mocny. Kawiarnia ta dość szybko zbankrutowała, ponieważ warszawiacy z początku nie chcieli pić kawy w miejscach publicznych. Uważali, że najlepiej kawa i herbata smakują w domu, a na ulicy piją te napoje jedynie prostytutki. Dopiero kolejna z kawiarenek otwarta w oku 1763 na Starym Rynku, zyskała popularność.

Bajkowe wystroje


Dziś aby przyciągnąć klientelę, kawiarnie wykonują przepiękne dekoracje na przykład zaczerpnięte z bajek Hansa Andersena, czy też braci Grimm. Redakcja Polish News miała okazję pić kawę w tak pięknej kawiarence u stóp Akropolu, urządzonej według bajki „Alicja w krainie czarów” napisanej przez Charlsa Lutwidge Dodgsona.

Ewa Michałowska -Walkiewicz