W dniu 7 maja 2023 odeszła od nas Joanna Bielobradek. Miała 80 lat.
Ostatnie pół wieku mieszkała w Chicago.
Jest jedną z najważniejszych postaci literackich amerykańskiej emigracji. Joanna, to poetka i prozaik, związany z polonijnym pejzażem Chicago.
Polskę opuściła w 1963 r. Studiowała w Rzymie, w Perugii. Mieszkała w Londynie, dużo podróżowała.
Opanowała znakomicie język włoski, angielski, a w latach 1972-1975 pojawiły się jej pierwsze publikacje. Najpierw pisała na łamach wydawnictw studenckich, potem literackich. Rok 1978 to debiut książkowy Joanny; wydała zbiór wierszy pt. „Ślepcy” (Czytelnik, Warszawa).
Następne pozycje to: „Bracia Żydzi” (1981, Oficyna Poetów i Malarzy, Londyn) i dramat „Zamach”,wydany pod pseudonimem. W latach 1989-1990 ukazuje się w odcinkach, w „Kalejdoskopie” (Chicago) opowiadanie, pt: „Księżniczka na domku”.
W maju 1990 roku odbyła się premiera spektaklu „Księżniczka na domku” w adaptacji i wykonaniu Danuty Borowieckiej, z muzyką Henryka Karasiewicza.
Rok 1991 przyniósł nowy tom poezji „Liryki amerykańskie i inne”. W roku 1994 Joanna Bielobradek publikuje książkę poetycką „Wiersze pisane w Ameryce” (Wydawnictwo „Ibis”, Warszawa.).
Od roku 1982 pracuje jako felietonistka radiowa w programach Zofii Borys, Urszuli Michałowskiej oraz w programie „Wietrznego Radia”. Przez pewien czas czytała w odcinkach swoją powieść życia pod roboczym tytułem „Szanowna pani Svendborg”. Jest to barwna, fascynująca saga kilku rodów polskich skoligaconych z cudzoziemcami. Miejscem powieści jest Lwów, Paryż przed II wojną światową, a potem Moskwa i Leningrad w latach 1947- 1988, wreszcie Rzym, Paryż, Londyn, Warszawa, Chicago oraz Giżycko, w latach 1944-2010.
Joanna Bielobradek uznana została zjawiskiem literackim w historii nie tylko swojego pokolenia, ale i w powojennych dziejach Polonii amerykańskiej. Profesor literatury polskiej w Chicago, Tymoteusz Karpowicz, sam poeta, nie krył zauroczenia twórczością Joanny Bielobradek. Dostrzegał jej indywidualność pisarską. Szczególnie cenił w jej dorobku mistycyzm, podkład filozoficzny, ogromną odwagę i ułańską brawurę.
Joanna Bielobradek ma w dorobku kilka tomików wierszy dedykowanych najpierw Karolowi Wojtyle, a od czasu kiedy „wrzeźbil się w Tatry i w wiatr”, gdy objął Stolicę Piotrową, także tych utworów, które złożyła w hołdzie św.Janowi Pawłowi II, Papieżowi.
Od 1990 r Joanna Bielobradek była wdową. Jej syn, Rafał Bielobradek wraz z żoną Violą i pięciorgiem dzieci żyje i pracuje w Chicago.
Oto najkrótszy, najbardziej niezwykły utwór Joanny Bielobradek dla Jana Pawła II:
„A kiedy wrzeźbił się w Tatry i w wiatr, omijany przez wieki Słowianin, stał się…!”
Dla Polish News, Stella Black, Chicago, 8 maj, 2023 r.